Czy znasz aktualne zasady zdrowego odżywiania?

Zdrowe odżywianie to nie tylko dieta, ale styl życia, który w ostatnim czasie zaczyna się coraz bardziej upowszechniać. Wśród wielu różnych trendów, które od czasu do czasu pochłaniają naszą uwagę, ten naprawdę zasługuje na zainteresowanie! Zdrowe odżywianie pozwala bowiem nie tylko uniknąć wielu poważnych chorób, ale też codziennie wzmocnić odporność organizmu. Zdrowia dieta i odpowiednio funkcjonujący organizm to także dobre samopoczucie każdego dnia. Poznajmy zatem najważniejsze zasady zdrowego odżywiania oraz przepisy, które pokażą nam, że zdrowo znaczy też smacznie!

Co rozumiemy przez zdrowe odżywianie?

Zasady i normy zdrowego odżywiania zmieniają się wraz z rozwojem nauki o funkcjonowaniu naszego organizmu. Informacje o ich aktualnym wydaniu, znajdziecie na blogu Grand-Med.  Odpowiednie nawyki żywieniowe powinny nam towarzyszyć od pierwszych lat życia. Rodzice, przekazując je swoim dzieciom, mogą mieć pewność, że zapewnią im solidną podstawę pod zdrowy i zrównoważony rozwój zarówno fizyczny, i psychiczny. Zacznijmy zatem od początku. Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Instytut Żywności i Żywienia „Prawidłowe żywienie człowieka polega na całkowitym pokryciu zapotrzebowania organizmu na energię oraz wszystkie składniki pokarmowe potrzebne do rozwoju życia i zachowania zdrowia”. Pojęcie „normy żywienia” rozumiane jest jako „ilość energii oraz niezbędnych składników odżywczych, wyrażone w przeliczeniu na jedną osobę i jeden dzień, uwzględniając specyficzne dla wyróżnionych grup różnice w zapotrzebowaniu organizmu zależne od wieku, płci, stanu fizycznego i aktywności fizycznej, a także związane z warunkami bytowymi i trybem życia”. Widzimy zatem, że zasady zdrowego odżywiania stanowią szeroko zakrojony plan, którego celem jest utrzymanie naszego organizmu w zdrowiu i dobrej formie. I choć początkowo wszystkie zasady związane z prawidłowym żywieniem mogą się nam wydać przytłaczające i wymagające sporego zaangażowania, w rzeczywistości są bardzo proste. Wystarczy wyrobić sobie kilka prawidłowych nawyków. Przyzwyczajenie jest bowiem drugą naturą człowieka. Przy odrobinie dobrych chęci prawidłowe odżywanie również stanie się naszym nawykiem.

Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Znasz jej aktualne wydanie?

Aktualne wydanie piramidy zdrowego żywienia zostało opracowane w Instytucie Żywności i Żywienia w 2016 roku pod kierunkiem prof. dra med. Mirosława Jarosza. Piramida przedstawiana w prostej i atrakcyjnej formie wszystkie najważniejsze zasady idei zdrowego żywienia. Ważną zmianą, która została wprowadzona do piramidy już w 2009 roku, jest włączenie do jej podstawy aktywności fizycznej. W 2016 roku położono na ten aspekt jeszcze większy nacisk, uwzględniając aktywność fizyczną w nazwie grafiki. Wszystko to za sprawą najnowszych badań, które nie pozostawiają wątpliwości co do tego, że aktywność fizyczna ma kluczowe znaczenie w utrzymaniu naszego organizmu w zdrowiu i dobrej formie. Prof. Mirosław Jarosz, koordynujący pracę nad nowymi zasadami zdrowego żywienia, zaleca 30-45 minut aktywności fizycznej dziennie. Warto poświęcić ten czas choćby na zwykły spacer. Jednak najważniejszą zmianą wprowadzoną do piramidy w 2016 roku jest przesunięcie warzyw na wyższy poziom, a tym samym nadanie im rangi najważniejszych produktów spożywczych w codziennej diecie. Zwiększając ilość warzyw, ograniczono jednocześnie zalecaną porcję produktów zbożowych. Na kolejnym poziomie piramidy umieszczono mleko i wytwarzane z niego przetwory – sery, jogurty i maślanki. Zaleca się aby, dzienne spożycie takich produktów odpowiadało dwóm szklankom mleka. Dostarczają one bowiem wapń i witaminę D. Kolejne piętro piramidy również pozostało bez zmian – znajdują się na nim ryby, jaja, mięso i nasiona roślin strączkowych, stanowiące źródło białka. Na szczycie piramidy umieszczono zdrowe tłuszcze roślinne. W stosunku do poprzednich lat uzupełniono ich źródła o orzechy. Duże znaczenie dla poprawnego odżywiania ma także nawadnianie organizmu, na które zwraca się uwagę na bocznej stronie piramidy. U podstaw piramidy umieszczono wodę, która powinna być najważniejszym napojem w ciągu dnia. W tej części grafiki zwrócono także uwagę na ograniczenie cukru oraz soli, czego symbolem są przekreślone kostki cukru przy kawie i herbacie oraz skreślona solniczka. Alternatywę dla soli powinny stanowić zioła, co również stanowi nowość w Piramidzie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej.

Publikacja: insane.agency

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *