Wygoda na pierwszym miejscu
Na czym nam zależy podczas pracy w kuchni ? Na czystości otoczenia , gdzie przygotowujemy posiłki i ergonomii ich przygotowania. Do zapewnienia właściwej higieny naczyń używanych przez domowników potrzebujemy zlewozmywaka i/lub zmywarki. I tu stajemy przed pierwszym wyborem: sam zlewozmywak , czy w duecie ze zmywarką ? Wyboru dokonamy na podstawie analizy wielkości miejsca do dyspozycji. Żeby było wygodnie korzystać ze zlewozmywaka powinien być umieszczony w centralnym miejscu blatu roboczego. Dobre położenie to miejsce między lodówką, a kuchenką, . Nie zbyt fortunne jest jednak położenie zbyt blisko kuchenki. Przyda nam się fragment blatu nie krótszy niż 80 cm, ponieważ najczęściej jest to główne miejsce pracy. Wygodnie jest pod zlewem umieścić kosz na śmieci – zazwyczaj w tej szafce pozostaje dużo miejsca.
2 x Z czyli zlewozmywak + zmywarka
Jeżeli wybieramy opcję 2 x Z to nie musimy się decydować na zlewozmywak 2 komorowy , który zajmie nam minimum 80 cm . Doliczając zmywarkę dodamy dodatkowo 45 lub 60 cm . To prawie 1,5 m z naszej powierzchni kuchennej. Model 2 komorowy sprawdzi się tylko przy dużej rodzinie, nie posiadającej zmywarki w kuchni. Dla 2-osobowej wystarczający będzie zlew jednokomorowy . Najczęściej w opcji 2 x Z dobieramy do naszej zmywarki zlewozmywak 1 komorowy z ociekaczem , gdzie ociekacz jest zamontowany na powierzchni blatu nad zmywarką . Mamy, więc obok siebie całą strefę tzw. mokrą.
Jakie wybrać rozwiązanie techniczne?
Mamy do wyboru zlewozmywaki nakładane na szafkę, wpuszczane w blat kuchenny lub podwieszane pod blat kuchenny. Zlewozmywaki nakładane stosujemy najczęściej w małych kuchniach w blokach, gdzie zlewozmywak jest wyłączony z ciągu mebli kuchennych . Do jego zamontowania potrzebna jest szafka bez blatu, na którą nałożymy zlewozmywak. Do wyboru mamy zlewozmywaki jednokomorowe z ociekaczem, dwukomorowe . W przypadku zlewozmywaków wpuszczanych w blat kuchenny wybór jest większy. Komory mogą być okrągłe, prostokątne lub kwadratowe, można też wybrać wersję trapezową lub narożną. W przypadku indywidualnych zamówień można kupić model montowany pod blatem, Blat musi być wykonany np. z corianu, lub innego materiału granitopochodnego. To bardzo dobre rozwiązanie, szczelne, wyjątkowo trwałe i estetyczne – ale niestety dość kosztowne.
Jaki materiał?
Najbardziej popularne są zlewozmywaki ze stali szlachetnej, stali emaliowanej oraz kompozytów granitowych. Znacznie mniejszym powodzeniem cieszą się zlewozmywaki wykonane z tworzywa sztucznego lub ceramiki.
Ze stali szlachetnej. Ich powierzchnia jest trwała, odporną na uderzenia, ścieranie, środki chemiczne oraz wysoką temperaturę do 550 °C. Powierzchnia zlewozmywaka może być wykonana nawet w dużym połysku, ale pamiętajmy, że nawet czysta woda, szczególnie twarda, po wyschnięciu pozostawia na niej plamy i zacieki z osadów kamienia wapiennego. Łatwiej utrzymać w czystości powierzchnię półmatowa. Najnowsze faktury powierzchni to tzw. dekor o wyglądzie skórki pomarańczowej. Plamy a nawet zarysowania są na niej mniej widoczne. By zlewozmywak ze stali szlachetniej wyglądał jak nowy, po każdym użyciu należy spłukać go ciepłą wodą, oczyścić sitko odpływu i wytrzeć do sucha. Co najmniej raz dziennie należy umyć zlewozmywak gąbką, używając specjalnych płynów lub mleczek (nie proszków) do tego przeznaczonych, a na koniec lekko natłuścić olejem jadalnym, który znakomicie konserwuje stal.
Ze stali emaliowanej. Najtańsze zlewozmywaki. Teraz już tracące na popularności. Ich podstawową zaletą jest niska cena. Najczęściej dostępne są w kolorze białym. Łatwo utrzymać je w czystości, lecz są mało odporne na uszkodzenia. Przy mocniejszych uderzeniach emalia odpryskuje. Poza tym emalia po pewnym czasie matowieje i ściera się.
Z tworzyw kompozytowych. To najnowsze propozycje obecne na rynku od 1989 roku. Wykonane są z kompozytu mineralno-żywicznego (mielonego granitu, kwarcu lub krzemu połączonego z żywicami syntetycznymi). Charakteryzują się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne, łatwo też utrzymać je w czystości . Dostępne są w szerokiej gamie barw, kształtów.
Z ceramiki. Wykonuje się je z gliny wypalanej w temperaturze ok. 1300° C. Są mocniejsze od stali, czyli bardzo odporne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne oraz bardzo wysoką temperaturę. Są łatwe do utrzymania w czystości, ale dość drogie.
Czas na wybór
Gdy już wiemy jakie rozwiązanie konstrukcyjne nas interesuje , jaki materiał zlewozmywaka będzie dla nas najbardziej korzystny dokonujemy wyboru modelu. Aby nie popełnić błędu zmierzmy dokładnie szafkę, gdzie zamontujemy zlewozmywak . Pod rozmiar szafki dobierzemy wymiar zlewozmywaka. Zlewozmywak powinien być co najmniej 5 cm mniejszy niż rozmiar szafki, aby jego komory zmieściły się w szafce. A teraz pozostaje tylko dobrać model pod względem wzorniczym , kolorystycznym i użytkowym.