Prasowanie to jedna z tych czynności, których statystycznie nie lubimy najbardziej. Walka z upartymi zagięciami potrafi wyprowadzić z równowagi każdego, nawet najbardziej cierpliwą osobę. Na szczęście z pomocą przychodzą żelazka z generatorem pary. Rozwiązania te sprawdzają się doskonale w każdym domu umożliwiając prasowanie nie tylko ubrań i pościeli, ale także zasłon oraz firanek. Możliwości żelazka z parownicą są naprawdę zaskakujące.
Na co zwracać uwagę przy wyborze żelazka z parownicą?
Kupując żelazka z generatorem pary należy zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia związane z prasowaniem. Po pierwsze warto zaopatrzyć się w nową deskę do prasowania. Klasyczna, drewniana i pokryta materiałem nie sprawdzi się w takim przypadku, a nawet ograniczy skuteczność urządzenia. Wynika to z faktu, że para nie może przeniknąć swobodnie przez tkaninę, namacza ją oraz znajdującą się poniżej deskę. Zmniejsza to skuteczność prasowania, a dodatkowo może zniszczyć deskę. Dlatego idealnym pomysłem jest stabilna, najlepiej metalowa prasowalnica z otworami. Warto zainwestować w model ze specjalną podstawką na stację parową. Wtedy wykorzystana zostanie pełna moc żelazek z generatorami pary.
Ważnym czynnikiem jest też moc urządzenia. Wiadomo, że im wyższa tym lepiej. Powyżej 2000W urządzenie nagrzewa się błyskawicznie, lepiej wystudza i szybko podgrzewa parę. Pozwala to uniknąć niepotrzebnych przestojów i w efekcie prowadzi do zmniejszenia zużycia energii, mimo większej mocy znamionowej żelazka. Warto sprawdzić czy urządzenie posiada funkcję samooczyszczenia. Wiadomo, że wraz z wodą do urządzenia dostają się różnorodne zanieczyszczenia. Zwykle system oczyszczania działa na zasadzie silnego wyrzutu pary przy maksymalnym ustawieniu temperatury żelazka. Czyszczenie powinno trwać aż do całkowitego opróżnienia zbiornika na wodę, aby osiągnąć pełną skuteczność. Takie czynności konserwacyjne należy wykonywać przynajmniej co dwa miesiące. Dzięki temu wydłużymy czas działania urządzenia i będziemy mogli cieszyć się jego funkcjonalnościami przez lata.
Para w ruch
Przejdźmy jednak do podstawowej funkcjonalności żelazka z generatorem pary – jej wytwarzania. Do jej powstawania potrzebna jest woda. Zwykle stosujemy wodę z kranu lub destylowaną. W tym drugim przypadku, dla lepszego efektu warto zmieszać ją z wodą kranową. Warto pamiętać, żeby co jakiś czas odkamieniać żelazko. Niektóre modele, jak np. Tefal, mają specjalne zbiorniczki, w których osadza się kamień i skąd łatwo go później usunąć. Pamiętając o regularnym przeprowadzaniu tej czynności zapewnimy sobie długotrwałą pracę żelazka.
Wracając jednak do pary, warto zwrócić uwagę na prędkość jej wytwarzania przez urządzenie. Już od 50 gram na minutę jest to wystarczająca wydajność, aby prasować ubrania tylko po jednej stronie. Im więcej pary wytwarza urządzenie, tym lepiej. Dzięki temu możliwe jest prasowanie nawet kilku warstw pościeli czy obrusów równocześnie. Skraca to znacząco czas użytkowania urządzenia. Żelazka z generatorem pary umożliwiają też korzystanie z funkcji uderzenia pary w pionie. To bardzo przydatna możliwość, gdy chcemy zlikwidować zagniecenia na firankach, zasłonach czy na ubraniach wiszących na wieszaku. W takim przypadku nie dotykamy tkaniny stopą żelazka, pozwalając działać prawom fizyki. Wszelkie nierówności znikają w okamgnieniu pozostawiając tkaniny idealnie gładkimi.
Dodatkowe funkcjonalności
Żelazka z generatorem pary posiadają często dodatkowe funkcjonalności. Sam generator pary może być zaprojektowany tak, aby zajmował jak najmniej miejsca. W obudowach umieszczane są specjalne uchwyty pozwalające na poradzenie sobie z kablem zasilającym, a także prowadzące go tak, aby nie przeszkadzał w pracy.
Oszczędność czasu i wysiłku
Żelazka z generatorami pary znacząco skracają czas poświęcany na prasowanie. Znajdą zastosowanie nie tylko w gospodarstwach domowych, ale również w obiektach hotelowych czy szpitalach. To wydajne, trwałe i przede wszystkim efektywne urządzenia, które pozwalają na oszczędność czasu i wydatków związanych z prasowaniem.
Ja sobie kupiłam tefal gv 9060. Na początku bałam się trochę bo gabaryty, bo moc duża i woda z pojemnika będzie szybko ubywać a prasowania dużo, ale po pierwszym razie już byłam zadowolona. Pojemnik na wodę duży, kabel zasilający i parowy wystarczająco długie, moc spora, para produkowana na bieżąco. Super sprawa.