Badania kliniczne wykazały 100% skuteczność szczepionki GARDASIL w zapobieganiu rakowi szyjki macicy, zmianom przednowotworowym typu CIN2/3, oraz zmianom przednowotworowym sromu i pochwy, powodowanym przez wirusy HPV 16 i 18 u osób którym podano szczepionkę.
Amerykański koncern farmaceutyczny Merck & Co pracował nad szczepionką ok 10 lat. W badaniach II i III fazy wzięło udział ponad 20 tys. kobiet. Badania kliniczne skuteczności szczepionki były prowadzone w 13 krajach, w tym również w Polsce. Wiodące ośrodki ginekologiczne z Warszawy, Krakowa, Białegostoku i Poznania we współpracy z MSD Polska włączyły do badania blisko 400 kobiet.
Prowadzone są dalsze badania, umożliwiające rozszerzenie wskazań i grup pacjentów. W Stanach Zjednoczonych szczepionka jest wskazana dla pacjentów od 9 do 26 roku życia. USA są drugim krajem na świecie w którym zarejestrowano GARDASIL. 1 czerwca 2006 szczepionkę dopuszczono na rynek w Meksyku. "Wniosek o rejestrację szczepionki w Unii Europejskiej w tzw. procedurze centralnej został złożony w grudniu 2005 roku. Decyzja rejestracyjna spodziewana jest pod koniec 2006 roku. W przypadku pozytywnej decyzji, szczepionka ta pod nazwą SILGARD powinna być dostępna w polskich aptekach na początku 2007 roku"-mówi dyrektor medyczny MSD Polska Adam Czernik.
Wirus HPV i rak szyjki macicy
Według dostępnych źródeł medycznych na całym świecie około 630 milionów ludzi jest zakażonych wirusem HPV. Większość z ponad stu jego typów jest relatywnie nieszkodliwa, a zakażenie przebiega bezobjawowo i ustępuje samoistnie.
Zakażenie wirusami "wysokiego ryzyka", wśród których najgroźniejsze są typy HPV 16, 18, 31 i 45, jeśli przetrwa, może prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy lub innych nowotworów narządów moczowo-płciowych. Wirusy HPV 16 i 18 są odpowiedzialne za około 70% przypadków raka szyjki macicy. Na świecie rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości rakiem, który dotyka kobiety i drugą, co do częstości przyczyną zgonów wśród kobiet z powodu raka. Globalnie, co roku notuje się ok. 500 000 nowych zachorowań , a około 240 000 kobiet umiera z powodu raka szyjki macicy. W Polsce zapada na ten typ raka ponad 3 600 kobiet rocznie, z czego umiera co roku ok. 2000.-to 5 Polek, każdego dnia.
Merck & Co. i MSD Amerykański koncern farmaceutyczny Merck, działający w Polsce pod nazwą MSD Polska Spółka z o.o. (Merck, Sharp & Dohme), od początku swojego istnienia poświęca dużo uwagi badaniom nad szczepionkami. Tylko w ubiegłym roku koncern zgłosił do rejestracji w USA trzy nowe-ZOSTAVAX, GARDASIL i ROTATEQ. Wszystkie trzy zostały już dopuszczone na rynek amerykański.
Merck & Co., Inc. jest jednym z największych amerykańskich koncernów farmaceutycznych, wydającym rocznie kilka miliardów dolarów na badania nad nowymi lekami i szczepionkami. W grudniu 2005 roku koncern ogłosił nową strategię dotyczącą badań i rozwoju. Wybrano dziewięć priorytetowych obszarów do których należą m. in.: choroba Alzheimera, choroby układu krążenia, cukrzyca, otyłość jak również walka z rakiem oraz bólem i bezsennością.