Sezon jesienno-zimowy, a tym samym niższe temperatury i zmienna aura to dla wielu osób początek różnego rodzaju dolegliwości. Jedną z tych najbardziej uciążliwych jest zapalenie zatok, które objawia się przede wszystkim migrenowym bólem głowy, zatkanym nosem, a często infekcji towarzyszy na przykład uczucie zatkanych uszu. Z tą dolegliwością wiąże się zazwyczaj pogorszenie słuchu, dyskomfort oraz nieprzyjemny szum.
Nie lekceważyć infekcji
Najczęstsza przyczyna zapalenia zatok znajduje się w niedrożnych drogach oddechowych. I tak obrzęk nosa może prowadzić do zatykania uszu, ponieważ te dwa narządy są ze sobą połączone. Katar to częsta przyczyna stanu zapalnego trąbki Eustachiusza i stąd właśnie wrażenie zatkanych uszu i pogorszenia się słuchu. Specjaliści doradzają zapalenie zatok i zatkane uszy leczyć jednocześnie przede wszystkim poprzez udrożnienie dróg oddechowych. W tych dolegliwościach na początku kuracji mogą pomóc zarówno domowe sposoby, jak i specyfiki z apteki. Popularne są różnego rodzaju płukanki przy pomocy specjalnej butelki do irygacji. Do jednej dziurki nosa wlewa się roztwór ciepłej wody z dołączoną substancją i wypuszcza się go drugą. Zabieg należy powtarzać kilka razy dziennie. Poza tym skuteczne są również inhalacje z dodatkiem olejku miętowego, ziół lub soli kuchennej. Opary z takiego naparu należy wdychać przez kilka minut. Na aptecznych półkach natomiast można znaleźć różnego rodzaju krople do nosa, spraye, które rozrzedzają wydzielinę i pomagają się jej pozbyć. Jeśli tego typu środki nie zadziałają, konieczna będzie wizyta u lekarza.
Katar, zapalenie, korek w uchu
Często leczymy zatkane uszy, a zapalenie zatok może być przyczyną pierwotną schorzenia. Warto dokładnie zdiagnozować problemy, by dopasować odpowiednie leczenie. Zatkane uszy są bardzo nieprzyjemnym uczuciem, ale trzeba pamiętać, że pod żadnym pozorem nie wolno niczego do środka wkładać ani wlewać niesprawdzonych roztworów. Sprawdzą się natomiast specjalistyczne krople, które pomagają rozpuścić zalegającą wydzielinę. Lekarze podkreślają, że przyczyn zatkanych uszu może być sporo – od kataru, poprzez zapalenie ucha lub trąbki słuchowej po zablokowanie kanału słuchowego zalegającą woszczyną, która tworzy w wąskich przewodach korek. Naturalnie powinna ona sama się usunąć, ale przy nadprodukcji woskowiny lub przy wadach w budowie ucha częściej może dochodzić do zatkania przewodów. Nieprzyjemne zatkanie uszu może nam towarzyszyć również podczas lotu samolotem, kiedy dochodzi do nagłego wahania ciśnienia.