Zabawa z psem to doskonały sposób, by umocnić więź z Twoim pupilem. Jak bawić się z psem, by zarówno właściciel, jak i pupil byli zadowoleni? Jakie zabawy są najbardziej angażujące i dobre dla psów? Sprawdź nasze propozycje.
Jak bawić się z psem?
Czy wszystkie Twoje regularne zajęcia, które sprawiają przyjemność pupilowi, stały się już nudne? Choć Twojemu psu może nie przeszkadzać codzienne bieganie po tej samej ścieżce na trawniku, zabawa w te same gry może się znudzić nam, ludziom.
Chowanie i szukanie
Ten artykuł powinien zainspirować Cię pomysłami na pięć nowych gier, w które możesz grać ze swoim psem. Gry te można zaadaptować do zabawy w domu, gdy czeka Cię deszczowa sobota ze swoim czworonożnym przyjacielem, możesz też zaszaleć na własnym podwórku.
Świetnie nadaje się do szkolenia psa, aby trzymał się w zasięgu Twojego wzroku. Możesz zaangażować swojego pupila w kilka rund klasycznej gry w chowanego w taki sam sposób, w jaki robisz to z dzieckiem.
Jak to zrobić: Zacznij od polecenia psu, aby usiadł i został. Odejdź gdzieś w miarę blisko, ale nieco poza zasięgiem wzroku – nie chcesz być zbyt dobrze ukryty, przynajmniej dopóki pies nie załapie, o co chodzi w tej grze. Kiedy już schowasz się w swojej kryjówce, zawołaj psa po imieniu. Nie powinno to trwać długo, zanim pies przybiegnie do Ciebie, zdyszany i podekscytowany, że „znalazł” swojego ulubieńca!
Powtórz ćwiczenie, za każdym razem lepiej się ukrywając. Ponieważ psy mają niezwykle rozwinięty zmysł węchu, powinny być w stanie dość łatwo cię wywęszyć, gdy tylko zrozumieją, na czym polega ta zabawa.
Zabawa w polowanie
Jeśli chcesz nieco podnieść poprzeczkę w zabawie w chowanego, polowanie na poszukiwacza skarbów zapewni Tobie i Twojemu pupilowi mnóstwo rozrywki. Dodatkowo gra ta rozwija umiejętności rozwiązywania problemów i zmysły węchu Twojego psa.
Jak to zrobić: Do tego zadania musisz się trochę przygotować, rozrzucając ulubione rzeczy psa po podwórku lub w domu. Postaraj się być niepozorny i wykorzystaj miejsca, do których pies nie zagląda zbyt często. Nie ukrywaj wszystkiego w równym stopniu – niektóre przedmioty powinny być tak łatwe do znalezienia, że są praktycznie na widoku.
Kiedy już przygotujesz podstawy, pies powinien zacząć siadać lub, jeszcze lepiej, kłaść się. Daj psu sygnał – coś w stylu: „Fido, zaczynamy!”. Następnie poprowadź psa do pierwszego, częściowo ukrytego przedmiotu. Być może będziesz musiał „pokazać” zwierzęciu kilka przedmiotów, zanim zacznie rozumieć, ale z czasem załapie. Potem możesz obserwować, jak instynkt bierze górę i pies z radością wywęsza zabawki i smakołyki, które dla niego ukryłeś.
Popatrz na to!
Ta gra jest świetna, jeśli pracujesz z psem nad rozwojem koncentracji i uwagi. Jeśli Twój pies ma tendencję do uciekania w pogoń za wiewiórkami, zamiast słuchać Twoich poleceń, to ćwiczenie może mu w tym pomóc.
Czego będziesz potrzebować: Do tej zabawy nie potrzebujesz niczego poza smakołykami i smyczą, ale możesz użyć klikera treningowego. Jeśli nie masz pod ręką smakołyków, pokrój serek lub parówkę, aby rozdawać je jako nagrody.
Jak to zrobić: Zapnij psa na smycz i zacznij chodzić jak zwykle. Kiedy zobaczysz obiekt lub zwierzę, które rozprasza uwagę psa (samochód, osobę lub innego psa), powiedz słowo „Tak!” lub użyj klikera, aby zwrócić uwagę psa. Gdy tylko pies na Ciebie spojrzy, nagródź go smakołykiem. Rób tak przez cały czas trwania waszego wspólnego spaceru, a wkrótce pies zacznie automatycznie patrzeć na Ciebie, zamiast zachowywać się tak, gdy zobaczy kuszącą przeszkodę.