Mały człowiek nieustannie poznaje otaczający go świat. Im jest mniejszy, tym bardziej elementarnych rzeczy się uczy. Dotyczy to nawet niemowląt, które raz po raz konfrontowane są z nowymi kształtami, kolorami, zapachami, smakami i dźwiękami. Zabawki są więc przeważnie kolorowe i wykonywane tak, by żadne dziecko nie zrobiło sobie krzywdy podczas zabawy.
Teoretycznie dbają o to producenci, ale rodzicom zalecana jest ostrożność i ograniczone zaufanie: zawsze warto pomyśleć, czy dany przedmiot jest odpowiedni dla dziecka w określonym wieku, czy nie zostanie połknięty, wepchnięty do noska albo czy nie jest toksyczny (a dziecko jest akurat na etapie brania wszystkiego do buzi).
Od najprostszych, elementarnych rzeczy…
Maleńkie dziecko uczy się więc, jak chwytać przedmioty o określonych kształtach i właściwościach. Dowiaduje się, że i jaki dźwięk wydają, gdy się nimi potrząsa lub o coś uderza. Że jeśli je wypuścić z rączki, to spadają – zawsze w dół, co dla malucha też jest przecież istotnym odkryciem. Gdy nieco podrośnie, zacznie eksperymentować z dwoma przedmiotami, na przykład nakładać pierścienie na słupek albo wkładać klocki do pudełka z otworami o określonym kształcie. Potem przedmiotów może być więcej.
Z czasem przydatne okażą się układanki. Rzec by można: puzzle, choć te dla najmłodszych dzieci są znacznie prostsze i dopiero z czasem przychodzi etap układania bardziej skomplikowanych obrazków. Im starsze dziecko, tym mniejsze elementy układanki i tym więcej ich potrzeba, by osiągnąć sukces. Rozmaite układanki dostępne są m.in. w sklepie działającym pod adresem http://www.pasikot.pl/.
Im starsze dziecko, tym więcej nauki potrzebuje
Rodzice nie zawsze skłonni są kupować małym dzieciom zabawki elektroniczne, choć niektóre z nich mogą np. pomagać w nauce mówienia. Są to rozmaite lalki, misie, zwierzątka, które wydają rozmaite dźwięki lub wypowiadają słowa – dziecko chętnie je powtarza. Zanim w domu pojawi się prawdziwy pies lub kot, dziecko może poznać jego sztuczny odpowiednik i zrozumieć choćby do pewnego stopnia, że zwierzę domowe wymaga opieki, troski i dobrego traktowania.
Już kilkuletnie dzieci mogą korzystać z gier planszowych, których rola edukacyjna jest nie do przecenienia. Trzeba w nich myśleć, ale i uwzględniać element losowy, trzeba pogodzić się z porażką i nauczyć radości płynącej z wygranej.
Przychodzi też czas, w którym – jeszcze przed rozpoczęciem edukacji szkolnej – dziecko może poznawać litery i cyfry. Umiejętnie dobrane zabawki i książeczki sprawią, że nasza pociecha może umieć czytać jeszcze zanim pójdzie do szkoły, co na pewno ułatwi mu szkolny start.