– Uzupełniać braki w uzębieniu powinniśmy nie tylko ze względów estetycznych. Utrata nawet jednego zęba wpływa na cały układ stomatognatyczny. Jest kilka metod pozwalających na uzupełnienie braków zębowych m.in. most, proteza przy większych brakach oraz coraz częściej stosowane implanty – mówi dr Piotr Wieczorek, stomatolog z Centrum Medycznego LIM.
Zainteresowanie implantami w Polsce wzrasta. Implanty w sposób najbardziej fizjologiczny odbudowują utracone zęby. Komfort żucia jest o wiele większy niż w przypadku protez ruchomych. Unika się także szlifowania zębów, tak jak podczas wykonywania mostów.
Implant (czyli wszczep) to tytanowy korzeń. Taki sztuczny filar zintegrowany z kością pozwala na umocowanie korony, mostu lub protezy całkowitej.
– Współczynnik powodzenia zabiegu implantacji jest wysoki. Zawdzięczamy to tytanowi, który stanowi podporę nowych zębów, a który świetnie integruje się z tkanką ludzką. Tego odkrycia dokonał w drugiej dekadzie XX w. wybitny szwedzki naukowiec, prof. Per Ingyar-Branemark. Obecnie w Centrum Medycznym LIM wykonujemy zabiegi metodą wszczepów Branemark System®, 3i, Neoss – wyjaśnia dr Piotr Wieczorek, stomatolog z Centrum Medycznego LIM.
U stomatologa
Podczas wizyty dentysta przedstawia pacjentowi plan leczenia, wyjaśnia metody, które zostaną u niego zastosowane oraz możliwe powikłania.
– To jest ten moment, kiedy może się jeszcze zastanowić, zadać specjaliście nurtujące pytania, rozwiać swoje wątpliwości. Jeżeli przewiduje wystąpienie jakichkolwiek problemów powinien podzielić się tym z lekarzem prowadzącym. Pacjent też powinien sobie zdawać sprawę, że bez jego współpracy i przestrzegania zaleceń stomatologa nie uda się uzyskać oczekiwanych efektów – dr Piotr Wieczorek, stomatolog z Centrum Medycznego LIM.
Pierwszą czynnością podejmowaną przez implantologa jest ocena tkanki kostnej, która stanowi podłoże implantu. Oceniana jest jej ilość, jakość biologiczna. Na jej stan mogą rzutować przebyte i aktualne choroby, dlatego istotna jest rozmowa z pacjentem i zebranie wszelkich niezbędnych danych. Ponadto ocenie podlega również ogólny stan jamy ustnej, schorzenia przyzębia, stan śluzówki. Brane są również pod uwagę wady zgryzu, jednak jeśli pozwala na to ilość kości to współczesna implantologia daje możliwość uzupełnienia wszystkich typów braków w uzębieniu.
Czy dla każdego?
Zabieg implantacji nie jest wskazany we wszystkich przypadkach. Po pierwsze nie można go wykonać u osób, u których tkanka kostna szczęki jest niewystarczająca np.: po przebytych przez pacjenta chorobach. Stomatolog dokonuje oceny na podstawie zdjęć radiologicznych i coraz częściej wykonywanej tomografii komputerowej. Ponadto przeciwwskazaniem do zabiegu może być stan zdrowia oraz choroby przebyte lub obecne.
– Implantów zębowych nie wykonuje się u osób, które nie zakończyły wzrostu kości czyli mniej więcej do 18 roku życia. Przeciwwskazaniami do założenia implantów są, choroby wyniszczające np.: nowotworowe czy choroby psychiczne. Zły stan higieny jamy ustnej, nałogowe palenie tytoniu znacznie pogarsza rokowanie co do długotrwałego utrzymania implatów – wyjaśnia dr Piotr Wieczorek, stomatolog z Centrum Medycznego LIM.
Jak wygląda zabieg…
Zwykle zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym .Implant wprowadzany jest do kości szczęki mało urazową techniką chirurgiczną. Gojenie implantu w kości szczęki trwa 6 miesięcy, w żuchwie 3-4 miesiące. Po tym czasie rozpoczyna się leczenie protetyczne, czyli odbudowanie brakujących zębów. W laboratorium protetycznym, pod czujnym okiem lekarza powstają nowe zęby.
– Jeżeli implanty mają nam służyć przez długie lata, to pacjent musi o nie odpowiednio dbać. Przede wszystkim chodzi tu o higienę, czyli regularne mycie zębów. Konieczne są także wizyty kontrolne u specjalisty – mówi dr Piotr Wieczorek, stomatolog z Centrum Medycznego LIM.
Czy z zabiegiem wiąże się jakieś ryzyko?
Pacjenci, którzy zjawiają się w gabinetach Centrum Medycznego LIM najczęściej zadają pytanie dotyczące ryzyka jakie wiąże się z zabiegiem. Czy implant na pewno zostanie pomyślnie przyjęty przez organizm i czy wszystko dobrze się wygoi. Część z nich ma też pewne obawy związane z samym zabiegiem chirurgicznym.
– Systemy implantologiczne, które stosujemy w Centrum Medycznym LIM opierają się na wieloletnich, skrupulatnych i systematycznych pracach badawczych. Pacjenci poddający się obecnie implantacji mogą być pewni, że te lata badań naukowych przemawiają za powodzeniem zabiegu. W chwili obecnej ryzyko niepowodzenia zabiegu waha się na poziomie 3-5 %, jednak wiele systemów posiada wieloletnią gwarancję z tytułu utraty implantu – wyjaśnia dr Piotr Wieczorek, stomatolog z Centrum Medycznego LIM.
Zapraszamy na stronę www.cmlim.pl
Więcej informacji udziela:
Multi Communications dla Centrum Medycznego LIM