Tym, co w największym stopniu determinuje sposób aranżacji łazienek w mieszkaniach prywatnych jest ich niewielka powierzchnia. Przez ograniczoną przestrzeń, wybrane przez nas meble łazienkowe po prostu muszą być niewielkich rozmiarów. W innym przypadku zwyczajnie nie zmieścimy ich w łazience lub zupełnie zagracimy dostępną przestrzeń. W konsekwencji stworzymy łazienkę zupełnie niefunkcjonalną, nieprzystosowaną do naszych indywidualnych potrzeb.
Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę urządzając łazienkę? Jakie meble powinniśmy wybrać, by wnętrze łazienki stało się bardziej funkcjonalne i jednocześnie bardziej przyjemne w odbiorze? A może zupełnie zrezygnować z meblowania łazienki?
Rodzaje mebli łazienkowych
Podstawowym meblem łazienkowym, na który zawsze znajdzie się miejsce w każdej, nawet najmniejszej łazience (jeśli w łazience znajduje się umywalka) jest szafka pod umywalkę. Tego typu mebel to naturalne uzupełnienie umywalki. Z jednej strony szafka pod umywalkę jest rodzajem mocowania, na którym opiera się umywalka, a z drugiej strony meblem do przechowywania różnego rodzaju akcesoriów łazienkowych, na przykład proszków do prania, płynów do płukania czy innych środków czystości. Szafka pod umywalkę to również rodzaj maskownicy, która osłania przewody wodno-kanalizacyjne sprawiając, że łazienka nabiera bardziej eleganckiego charakteru.
Pozostałe meble łazienkowe, jakie mogą stać się wyposażeniem niewielkiej łazienki to nadstawki nad pralkę, słupki i półsłupki łazienkowe, a także szafki z lustrem i same lustra. Te ostatnie rodzaje mebli łazienkowych są szczególnie ważne dla komfortu użytkowania tego typu wnętrza. Bez dostępu do lustra umieszczonego bezpośrednio nad umywalką, trudno mówić o wygodzie wykonywania codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Gdy lustro stanowi wykończenie dla płytkiej szafki, taki mebel może być również znakomitym miejscem do przechowywania wielu drobnych przedmiotów, chociażby lekarstw. W nadstawkach na pralkę możemy pomieścić większe gabarytowo przedmioty takie jak ręczniki, papier toaletowy, pieluchy dla dziecka lub innego rodzaju artykuły higieniczne. Przykładowe modele szafek czy regałów do łazienki można zobaczyć na stronie: http://www.fajnalazienka.com/pol_m_meble-lazienkowe-222.html.
Rozmieszczenie, dopasowanie i jakość mebli
Mała łazienka wymaga nie tylko przemyślanego wyboru mebli, które znajdą się w jej wnętrzu, ale także właściwego ich rozmieszczenia. Meble łazienkowe powinny być zatem dopasowane rozmiarowo do pozostałych, podstawowych elementów wyposażenia łazienki takich jak umywalka czy pralka. Szafka pod umywalkę powinna mieć szerokość nie większą od samej umywalki, chyba że zdecydujemy się na zakup szafki pod umywalkę z blatem. Szafka z lustrem lub lustro na umywalką również nie powinno w znaczący sposób być szersze od umywalki, chyba że dysponujemy większą wolną przestrzenią w miejscu jej lokalizacji. Podobnie nadstawka nad pralkę powinna być dostosowana rozmiarowo do szerokości, głębokości i wysokości samej pralki. Dzięki temu meble w łazience zajmą możliwie mało miejsca, przez co łazienka nie będzie zagracona, a z drugiej strony zapewnią tyle powierzchni użytkowej, że wnętrze łazienki stanie się bardziej funkcjonalne i wygodniejsze w codziennym użytkowaniu.