Tętno płodu to niezwykle ważny parametr. Dzięki stałemu monitoringowi można wykryć pierwsze objawy związane z pojawiającymi się problemami. Nie tylko lekarz czy położona korzystają z takich urządzeń, ale coraz częściej również rodzice. Stosując zaawansowane urządzenia tego typu mają okazję, by z jednej strony posłuchać bicia serca płodu, z drugiej zaś dokonać wstępnej oceny, czy nie istnieje zagrożenie dla życia jeszcze nienarodzonego dziecka.
Detektory tętna płodu dają szansę na detekcję tętna już od 9 tygodnia ciąży. Chociażby detektor Jumper Medical JPD-100E o czułej głowicy 2,5 GHz, dostępny na stronie https://www.rentmama.pl/, który cechuje wysoka niezawodność, a także dokładność wykonywanych pomiarów. Takie urządzenie sprawdza się w placówkach medycznych, jak i podczas domowego użytku.
6 tydzień ciąży to czas, gdy płód ma już własny krwiobieg. W późniejszym czasie rozwijają się poszczególne narządy, a w sercu można już wyróżnić dwie komory – prawą i lewą. W 17 tygodniu ciąży serce malucha jest w stanie przepompować 24 litry krwi w przeciągu doby. Rozwój medycyny i pojawienie się takich urządzeń, jak detektory tętna, dziś pozwala usłyszeć, jak pracuje serce dziecka, na długo przed jego narodzinami. Rodzice w przypadku stosowania detektora tętna muszą jednak pamiętać, że wraz z rozwojem płodu serce zmienia swoje położenie, dlatego tętno staje się słyszalne po przyłożeniu detektora w odpowiednim miejscu.
Między 16 a 24 tygodniem ciąży, detektor najlepiej prezentuje parametry bicia serca, gdy zostaje przyłożony na linii bielizny. Tu znaleźć można trzy główne punkty, rozmieszczone w podobnej odległości pod pępkiem, które lokalizowane na tej samej linii pozwalają usłyszeć bicie serca. Między 25 a 32 tygodniem ciąży, bicie serca lokalizuje się najlepiej po bokach pępka lub w tej samej linii pionowej, ale przybliżając się do poziomej linii bielizny. 32 a 36 tydzień ciąży to już dość równomiernie zlokalizowane punkty, w których można usłyszeć bicie serca płodu. W trzecim trymestrze ciąży czeka nas najwięcej poszukiwań miejsca, w którym dobrze będzie słychać bicie serca płodu. Lokalizuje się je głównie w równomiernym oddaleniu od pępka, powyżej bądź powyżej linii pępka i po jego bokach. Ułatwieniem może być „narysowanie” palcem znaku X, gdzie środek X przypada na pępek. Mniej więcej na końce X przypadają miejsca, w których najczęściej lokalizuje się serduszko malucha.
Choć czasami trzeba się nieco naszukać, możliwość usłyszenia bicia serca dziecka jeszcze przed jego narodzeniem, dla wielu rodziców decyduje nie tylko o spokoju, że ich maluch rozwija się prawidłowo, ale jest to również pamiątka i czas zacieśniania więzi, już na tym etapie.