Menopauza nie pojawia się z dnia na dzień. Organizm kobiety wysyła sygnały przepowiadające jej nadejście nawet klika lat wstecz. Zwykle poza objawami fizycznymi towarzyszy jej również moment, w którym zaczynamy czuć niepewność, dyskomfort, a samo słowo menopauza staje się tematem tabu. Dlaczego tak się dzieje?
Jakie objawy najczęściej oznaczają przyjście menopauzy?
Zazwyczaj w postaci łagodnych, ale zauważalnych symptomów. I to jest dobra wiadomość. Bo w tym czasie, zwanym fachowo premenopauzą jesteśmy w stanie poczynić odpowiednie przygotowania, które pomogą nam bardziej komfortowo i bezpiecznie przejść przez okres samej menopauzy.
To okres premenopauzalny i wtedy możemy spodziewać się:
- nieregularnych cykli miesiączkowych
- ustanie miesiączkowania
- nagłe uderzenia gorąca, pocenie
- wahań nastroju
- problemów z zasypianiem
Sama premenonopauza może trwać nawet kilka lat. Objawy nie zawsze są takie same i o jednomiernym natężeniu. To sprawa jak najbardziej indywidualna, dlateg
Menopauza, to nie choroba, choć ma objawy
Menopauza pojawia się w życiu kobiety i zazwyczaj zostaje w nim na dłużej. Czasem nawet na kilka lat. Jest procesem całkowicie naturalnym i czy tego chcemy, czy nie musimy przez nią przejść. Tylko od nas zależy jak to zrobimy. Zdarza się, że przed nadejściem menopauzy nasz organizm potrafi wysyłać mniej lub bardziej oczywiste sygnały zwiastujące zmiany, jakie niebawem zajdą w naszym życiu.
Fakty i mity o menopauzie
Menopauza: temat tabu, odrzucana, zbywana milczeniem. Na jej temat pojawiło się wiele mitów, które od lat powielane są wśród kobiet czy ich najbliższych. Nie wszystkie mity są prawdziwe i warto zapoznać się z faktami, aby lepiej przygotować się do menopauzy i przejść ten czas.
Pamiętajmy o tym, że menopauza to nie pauza i nie koniec świata. To czas, przez który warto przejść z odpowiednim wsparciem i nastawieniem. Poznaj najczęstsze fakty i mity o menopauzie.
Menopauza to koniec kobiecości: Mit
To mit, który raz na zawsze powinien zostać obalony! Dlaczego? Menopauza nie oznacza w żadnym wypadku końca kobiecości! Oczywiście podczas menopauzy zmienia się wiele w funkcjonowaniu ciała kobiety, czego konsekwencją jest wygaśnięcie czynności jajników. Ale czy ten fakt powinien być wyznacznikiem końca kobiecości? Nie. Na pewno jest końcem pewnego okresu w życiu np. bolesnych miesiączek, czy używania niewygodnych środków higienicznych, ale jest też początkiem nowego etapu dojrzałej kobiecości.
Menopauza zawsze wygląda tak samo: Mit
Każda kobieta przechodzi menopauzę w sposób indywidualny. Dlaczego? Bo każda kobieta jest inna i w inny sposób reaguje na konkretne objawy. Nie wszystkie kobiety odczuwają objawy menopauzy w dotkliwy sposób. Już dla około 30% kobiet jedynym odczuwalnym objawem jest zatrzymanie miesiączki. Pamiętajmy jednak o tym, że tak samo liczna jest grupa kobiet, która oznaki menopauzy odczuwa w sposób dotkliwy i są one dla nich uciążliwe i długotrwałe.
Menopauza trwa tak naprawdę jeden dzień: Fakt
Objawy, które powszechnie nazywamy menopauzą, to tak naprawdę objawy występujące w okresie menopauzalnym. Wszystkie objawy, o których mówimy w kontekście menopauzy pojawiają się przed i po tym jednym konkretnym dniu. Dlaczego więc menopauza trwa jeden dzień? Dlatego, że tym dniem nazywamy dzień ostatniej miesiączki.
Menopauza wpływa na słabsze samopoczucie: Fakt
Słabsze samopoczucie podczas menopauzy to fakt. Dzieje się tak z powodu hormonów, które odkrywają istotną rolę w ciele człowieka. Wahania hormonów odczuwalne w okresie menopauzalnym są przez kobiety zarówno w kontekście fizycznym jak i emocjonalnym. Jednak możemy sobie z tym poradzić. Przede wszystkim zmieniając swoją dietę, nawyki żywieniowe, wprowadzając dostosowaną do wieku i potrzeb aktywność fizyczną czy dodatkowe witaminy i suplementy, które wspierają kobiety w okresie menopauzy. Podobnie dzieje się w przypadku emocji i kondycji psychicznej. Spadek estrogenu, który następie w okresie menopauzy, może powodować spadek serotoniny, który wiąże się jednocześnie ze spadkiem nastroju, drażliwością czy niepokojem.
Menopauza dotyczy tylko kobiet 50+: Mit
Oczywiście jest to najczęstszy wiek, w którym kobiety przechodzą menopauzę. Wśród Polek średni wiek, w którym występuje menopauza to 51 lat, a okres menopauzalny trwa od 1 roku do 2 lat. Natomiast z reguły menopauza występuję u kobiet pomiędzy 45. a 60. rokiem życia. Jednak może tez występować u jednej na sto kobiet przed czterdziestką, czy u jednej na tysiąc kobiet przed 30.
Menopauza oznacza koniec seksu i życia zawodowego: Mit
To chyba najmocniej zakorzeniony w naszym społeczeństwie mit, który wpływa na to że menopauza nadal jest tematem tabu. Oczywiście objawy menopauzy: takie jak chwiejność nastrojów, uderzenia gorąca, kłopoty ze snem mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie, ale odpowiednie podejście do neutralizowania tych objawów obala ten mit. Wiele z tych przejawów menopauzy , które mogą wpływać na życie seksualne, codzienność można łagodzić. Poza odpowiednią dietą bogatą w witaminy zawarte np. w ekstraktach z roślin, umiarkowany wysiłek fizyczny dostosowany do każdej kobiety indywidualnie, unikanie używek, czy wreszcie wsparcie bliskich i pozytywne nastawienie do samej siebie skutecznie obalają ten mit.
Menopauza to zmiana figury i dodatkowe kilogramy: Mit
Oczywiście musimy pamiętać o tym, że procesy jakie zachodzą w ciele kobiety w okresie menopauzy sprzyjają przybieraniu na wadze oraz zmianie figury. Wiąże się to ze zmniejszeniem tempa przemiany metabolizmu, zatrzymaniem wody czy niższą aktywnością hormonów, ale odpowiednia dieta, czy aktywność fizyczna mogą zniwelować występowanie tych objawów.
Pamiętajmy o tym, że menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety, który wiąże się z wygasaniem czynności jajników, co powoduje zmiany w funkcjonowaniu układu hormonalnego. Ale pamiętajmy również o tym, że menopauza to nie choroba. To szczególny okres w życiu każdej kobiety. Wiele zmienia się w ich ciałach i aktywności. Dlatego warto wsłuchać się w swoje potrzeby, aby dzięki wsparciu bliskich oraz wiedzy i pomocy przejść ten etap łagodniej.
Menopauza to nie tajemnica.
Zwykle poza objawami fizycznymi towarzyszy jej również moment, w którym zaczynamy czuć niepewność, dyskomfort, a samo słowo menopauza staje się tematem tabu. Dlaczego tak się dzieje? Może kieruje nami strach, lęk, poczucie końca jakiegoś etapu? A przecież menopauza to rzecz całkowicie naturalna i nie powinna być traktowana jako coś wstydliwego, czy urastającego do rangi tajemnicy. Warto za to bliżej się jej przyjrzeć i zyskać niezbędną wiedze dotyczącą sposobów na złagodzenie jej objawów. Odpowiednia edukacja i suplementacja pozwoli nie tylko samemu przejść dobrze przez ten czas, ale sprawi, że staniemy się wsparciem dla innych kobiet, które znajdują się w podobnym etapie.
Menopauza, nie taka straszna jak ją malują
Menopauzą określana jest ostatnia miesiączka, a jej zanik spowodowany jest przez fizjologiczne wygasanie czynności jajników. To całkowicie naturalne, jak okres dojrzewania i tak samo ma związek z gospodarką hormonalną. Mimo to wzbudza nasze obawy, szczególnie w kontekście zmian jakie niesie ze sobą ten czas. Daje o sobie znać średnio ok. 50 roku życia kobiety. Jej objawy mogą mieć różne nasilenie, ale jednocześnie warto zaznaczyć, że każda kobieta jest inna i również w przypadku menopauzy przechodzić ją będzie na swój indywidualny sposób. W tym czasie dużo dzieje się w organizmie kobiety, a jej symptomy dotyczą tak samo sfery fizycznej jak i psychicznej.
Pamiętajmy jednak, że aby dobrze wejść w okres menopauzy należy dobrze się do tego przygotować, np. poprzez odpowiednio dobraną suplementację, dietę, aktywność fizyczną dostosowaną do naszych potrzeb. Jednym słowem wejście w okres menopauzalny nie powinno oznaczać końca najlepszego czasu w życiu kobiety, wręcz przeciwnie powinno być jego nowym początkiem.
Bądź gotowa – działaj
Zrozumienie zmian jakie zachodzą w tym czasie i podjęcie działań mających na celu zaspokojenie potrzeb z nich wynikających, to klucz do poprawy naszego samopoczucia i zdrowia. Menopauza nie przebiega niezauważalnie. Możemy wtedy odczuwać dyskomfort w postaci: uderzeń gorąca, zmęczenia czy znużenia, czasem mogą pojawić się problemy z zasypianiem. Wpływają nie tylko na nas, ale również na nasz związek, życie zawodowe czy społeczne. To one wywołują nasze zawstydzenie, obniżają jakość pracy zawodowej, bywają przyczyną wycofywania się z życia towarzyskiego.
Przywrócenie równowagi hormonalnej wymaga oczywiście konsultacji ze specjalistą, tymczasem za pomocą odpowiedniej suplementacji możemy wspierać swój organizm w tym czasie. Włączenie suplementacji preparatami o możliwie najczystszym składzie i kompleksowym działaniu wspomaga kobiety w prawidłowym funkcjonowaniu w tym szczególnym okresie.
Suplement diety Jasnum to kompozycja starannie dobranych ekstraktów roślinnych oraz witamin, dostępny w trzech wariantach dopasowanych do konkretnych potrzeb. Są preparatami pozbawionymi konserwantów, barwników i wypełniaczy pochodzenia syntetycznego. Jasnum łagodzi uderzenia gorąca, pocenie się i niepokój1, przyczynia się do skrócenia czasu zasypiania. Jasnum Mood poprawia nastrój, ułatwia utrzymanie równowagi emocjonalnej oraz pomaga zmniejszyć zmęczenie. Jasnum Uro wspiera funkcjonowanie kobiecego układu moczowego4. Z odpowiednim wsparciem możesz cieszyć się życiem w każdym wieku. Menopauza to wielka zmiana w życiu kobiety. I choć każda kobieta przechodzi ją inaczej, to warto dzielić się z innymi swoimi doświadczeniami, rozmawiać o niej jak o naturalnym procesie, którym przecież jest.
Źródło: Jasnum / Publikacja sponsorowana
#PostSponsorowany