Woda jest niezbędna do życia wszystkich żywych organizmów. Od jej jakości oraz stężenia składników mineralnych zależy smak, zapach i właściwości. Woda wodzie nierówna, ale jak wybrać najlepszą? Odpowiedź nie jest oczywista i zależy od wielu czynników.
Woda mineralna a źródlana – czym się różnią?
Podstawowa różnica tkwi w zawartości minerałów na dm3 wody. Wody niskozmineralizowane zawierają do 500 mg/dm3, średniozmineralizowane 501-1500 mg, wysokozmineralizowane powyżej 1500 mg/dm3.
Dodatkowo w zależności od stopnia mineralizacji wyróżniamy tzw. wody słodkie, słone i solanki, a ze względu na skład chemiczny wody o wysokiej koncentracji jednego składnika mineralnego i określonym zastosowaniu zdrowotnym.
Do najpopularniejszych należą solanki, szczawy, szczawy żelaziste oraz wody siarkowe. Składniki mineralne w wodzie dzielimy na kationy – wapń, magnez, sód, potas oraz aniony – zawierające fluor, siarczany, wodorowęglany i są one ułożone w kolejności od najwyższego do najniższego stężenia w danej grupie. Warto jednak pamiętać, że picie wysokozmineralizowanej wody o właściwościach leczniczych powinno się skonsultować z lekarzem, ponieważ spożywanie takiej wody w nadmiarze może mieć negatywny wpływ na zdrowie.
W przeciwieństwie do wód źródlanych i stołowych wody mineralnej nie należy gotować – zmienia to jej smak oraz powoduje wytrącanie się składników mineralnych w postaci soli, które mogą wpływać na czynność nerek. Zaleca się picie wody mineralnej małymi łykami, a wysokozmineralizowane wody w celach leczniczych pija się często przez słomkę.
Woda źródlana należy do wód niskozmineralizowanych, czyli zawierających mniej niż 500 mg minerałów na dm3. Jest delikatniejsza w smaku niż większość wód mineralnych, nadaje się do gotowania, jest doskonała do parzenia kawy i herbaty oraz do przygotowywania pokarmów dla niemowląt.
Wody mineralne, podobnie jak wody źródlane są wydobywane z podziemnych zasobów, odpowiednio zabezpieczonych przed wpływem czynników zewnętrznych. Skład wody źródlanej może ulegać nieznacznym wahaniom zależnym od zmian w podłożu, przez które przepływa.
Jaką pić wodę?
Wszystko zależy od indywidualnych preferencji oraz trybu życia. Dzieci i kobiety w ciąży powinny pić wodę źródlaną. Osobom, mającym problem z zatrzymywaniem wody w organizmie, poleca się wody o obniżonej zawartości sodu. Z kolei wody o wysokim stopniu mineralizacji są polecane dla osób pracujących fizycznie oraz przebywających w wysokich temperaturach.
Takie wody mogą mieć wyższe stężenie potasu i sodu, co uzupełnia niedobory tych składników zużywanych lub wydalanych wraz z potem. Osoby z nadmierną ilością wydzielania soków żołądkowych objawiającą się nadkwasotą powinny pić wodę o wysokiej zawartości wodorowęglanów i sodu.
Warto wiedzieć, że wody zawierające wysokie stężenie wapnia i magnezu mogą doskonale posłużyć do suplementacji tych składników, ponieważ w tej formie są one bardzo dobrze przyswajane przez organizm. Uzupełnianie tych składników jest szczególnie ważne dla osób żyjących w warunkach narażonych na duża dawkę stresu.
Optymalna ilość wody konieczna do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu to 1,5 litra na dobę przyjmowanej zarówno w napojach, jak i wchodzącej w skład spożywanych pokarmów.
Woda gazowana, czy niegazowana? Oto jest pytanie.
Najpopularniejszymi odmianami wód na rynku są wody gazowane – naturalnie lub nasycane dwutlenkiem węgla i niegazowane. Ostatnio znaczącą popularność odnotowują również wody niskonasycane CO2, często stosowane jako składnik drinków bezalkoholowych.
Woda gazowana pobudza apetyt, przyspiesza trawienie, jednak nie powinny jej pić osoby z problemami żołądkowymi, wzdęciami, cierpiące na syndrom nadwrażliwego jelita, małe dzieci oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Publikacja sponsorowana
Fajnie jest to rozpisane. U nas w domu piję się cisowiankę mineralną już od kiedy pamiętam, ma ona dobry skład jest niedroga i z polski. Wydaję mi się też że ta ilość wody którą piję mi nie zaszkodzi bo przecież wypłukujemy minerały pijąc kawę czy herbatę.
Osobiście nie stawiam sobie jakiegoś górnego limitu, ile wody mam wypić każdego dnia. Stawiam na zieloną Piwniczankę, ponieważ bardzo odpowiada mi jej smak i skład, szczególnie bogactwo magnezu oraz wapnia. Warto dbać o to, aby nasz organizm dostałam odpowiednią ilość wody, bo wiem po sobie, że wtedy człowiek czuje się znacznie lepiej.