Każda kobieta oczekująca dziecka marzy zapewne o tym, by jej maleństwo urodziło się o właściwym czasie, zdrowe i o jak najlepszych parametrach, które poddawane są ocenie przez personel medyczny w momencie jego przyjścia na świat. Jednym z tych parametrów jest masa urodzeniowa, którą licytują się rodzice w rozmowach na temat swoich pociech.
Jest to niewątpliwie bardzo ważna wartość, pośrednio świadcząca o stanie zdrowia noworodka. Czy poprzez odpowiednią suplementację możemy na nią w jakikolwiek sposób wpłynąć? – Na to pytanie odpowiadamy w dalszej części artykułu.
Jaka jest prawidłowa masa urodzeniowa?
Prawidłowa masa urodzeniowa jest parametrem ściśle określonym w literaturze specjalistycznej. Uznaje się, że prawidłowa masa urodzeniowa noworodka zawiera się w przedziale między 2500 a 4000 gram. Powyżej 4000 gram mówimy o makrosomii lub o noworodku hipertroficznym. Makrosomia u dziecka bardzo często jest powiązana z nieprawidłowo leczoną cukrzycą u ciężarnej. Z kolei maluszka o masie poniżej 2500 gram określamy jako noworodka o niskiej masie urodzeniowej. Niska masa urodzeniowa wiąże się między innymi z różnego rodzaju chorobami, czy to pochodzenia matczynego, czy też płodowego, nikotynizmem, zakażeniami wewnątrzmacicznymi, wadami wrodzonymi, a także niedoborami witamin i mikroelementów.
Jakie witaminy i mikroelementy wpływają na prawidłowy wewnątrzmaciczny przyrost masy ciała u dziecka?
Wśród składników pokarmowych niezbędnych dla uzyskania przez maluszka prawidłowej urodzeniowej masy ciała należą między innymi DHA, czyli kwas dokozaheksaenowy, witamina D, kwas foliowy, czy żelazo.
Żelazo, niedokrwistość i mała masa urodzeniowa – czy jest między nimi związek?
Żelazo zasługuje na szczególną uwagę w rozważaniach na temat prawidłowej masy ciała noworodka. Jest pierwiastkiem niezbędnym w naszym organizmie do produkcji krwinek czerwonych. Jego niedobory mogą prowadzić do niedokrwistości, przez którą niemożliwe staje się prawidłowe działanie łożyska odżywiającego wzrastającego maluszka. Zaburzenia krążenia krwi w łożysku z kolei mogą być przyczyną niepożądanych zdarzeń, takich jak poród przedwczesny, czy właśnie niska masa urodzeniowa dziecka. Zważając na fakt, iż niedokrwistość z niedoboru żelaza jest dość powszechna – warto zwrócić uwagę na właściwą zawartość tego pierwiastka w diecie każdej ciężarnej.
Suplementacja witaminowa w ciąży obecnie zalecana jest przez specjalistów i nie budzi zastrzeżeń. Należy jednak zadbać o to, by stosowany przez nas produkt był sprawdzony i odpowiedni dla indywidualnych potrzeb konkretnej kobiety.
Więcej na temat suplementacji witaminowej w ciąży na stronie http://www.prenatale.pl/
dlatego ja się trzymam zdrowej diety i folika, jak coś więc mi będzie potrzeba to przecież lekarz zaleci na podstawie wyników badań