Objawy nieżytu nosa mogą być spowodowane zarówno zanieczyszczeniami powietrza, drobnoustrojami jak i alergenami zawartymi np. w ziarnach pyłku roślin. Unoszące się w powietrzu, przenoszone przez wiatr, niewidoczne dla oka ziarna pyłku roślin u osób uczulonych wywołują kichanie, świąd nosa i oczu, wodnisty katar i upośledzenie drożności nosa. Dla alergii wywołanej przez pyłek roślin charakterystyczne jest sezonowe, coroczne występowanie objawów i ich nasilenie w pogodne, słoneczne dni, w czasie pobytu poza domem. Powtarzający się kontakt z alergenem może spowodować zmiany typowe dla przewlekłego zapalenia zatok przynosowych.
Powszechne alergie
Jak wskazują badania, znaczne różnice w częstości pojawiania się objawów nieżytu nosa występują w zależności od miejsca zamieszkania. Na czystych ekologicznie terenach rzadziej obserwuje się występowanie alergii, natomiast w dużych, zanieczyszczonych miastach szansa na rozwój tej dolegliwości wzrastała blisko dwukrotnie. Dla przykładu obecność objawów nieżytu nosa stwierdzono u 23,8% dorosłych mieszkańców powiatu Krasnystaw i aż u 42,9% u mieszkańców Warszawy czy 45,8% mieszkańców Wrocławia. Jak wynika z raportu „Wpływ zanieczyszczeń powietrza na występowanie zapaleń błony śluzowej nosa i zatok przynosowych” przygotowanego w ramach XI edycji ogólnopolskiej kampanii „Zdrowe Zatoki”, do najbardziej zanieczyszczonych województw w Polsce należą dolnośląskie, opolskie, śląskie oraz kujawsko-pomorskie.
Co może uczulić wiosną?
Uczulenie mogą wywołać alergeny pyłku roślin, np. brzozy, olchy czy leszczyny. Ziarna pyłku roślin są przenoszone przez wiatr i łatwo osadzają się na błonie śluzowej nosa. Alergia tego typu pojawia się sezonowo, czyli tylko w okresie, kiedy dana roślina kwitnie. Stężenie pyłku roślin jest różne w zależności od pogody i temperatury, np. w czasie intensywnego i długotrwałego deszczu powietrze jest wolne od ziaren pyłku.
Alergie a zapalenie zatok przynosowych
Po zetknięciu się z uczulającą substancją najpierw pojawia się katar, kichanie, następnie występuje obrzęk błony śluzowej nosa, który prowadzi do zamknięcia ujść zatok. Dłuższe narażenie na kontakt z alergenem może spowodować przerost błony śluzowej i na trwałe zwęzić lub nawet zatkać ujścia zatok przynosowych. Między zatokami, a nosem nie ma swobodnego przepływu powietrza, co sprzyja rozwojowi infekcji.
Co zrobić, gdy zauważysz u siebie objawy charakterystyczne dla alergicznego nieżytu nosa?
Przede wszystkim nie wolno bagatelizować objawów. Niezbędna jest konsultacja z lekarzem, dokładna diagnostyka i wdrożenie przyczynowego leczenia, aby nie dopuścić do rozwoju choroby i wystąpienia powikłań. Należy też ograniczyć kontakt z uczulającym alergenem. W przypadku pyłku roślin jest to bardzo trudne, ale można przynajmniej zrezygnować ze spaceru po porośniętym brzozami parku w dni o wysokim stężeniu pyłku (gdy jesteśmy uczuleni na pyłek brzozy). Po przyjściu do domu warto umyć twarz i ręce, aby spłukać osadzone na skórze ziarna pyłku. Warto, aby alergicy przepłukali również nos, który w czasie wdechu, jak filtr wychwytuje ziarna pyłku z powietrza. W tym celu można używać izotonicznych roztworów wody morskiej lub soli fizjologicznej. Gdy objawom alergii towarzyszy upośledzenie drożności nosa pomocne może być użycie roztworów hipertonicznych, takich jak Hipertonic Spray, które dodatkowo udrażniają nos, przywracając tym samym jego prawidłową funkcję.
Roztwór hipertoniczny oczyszcza i wspomaga usunięcie wydzieliny, może być stosowany z innymi środkami, w tym z lekami, jako uzupełnienie kuracji zatokowej. Hipertonic Spray udrożnia nos i normalizuje środowisko śluzówki, szybko przynosząc ulgę; dodatkowo można go używać tak długo, jak to konieczne.
Preparat może być stosowany przez dorosłych, dzieci powyżej trzeciego roku życia oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią, jak również przez alergików. Stosowanie roztworów wody morskiej i soli fizjologicznej jest rekomendowane także w ostrym i przewlekłym zapaleniu błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Należy pamiętać, aby preparat wody morskiej został podany jako pierwszy, na kilka minut przed przyjęciem innych leków donosowo. W ten sposób, poprzez usunięcie zalegającej na błonie śluzowej gęstej wydzieliny i zanieczyszczeń, umożliwimy prawidłowe działanie innych podawanych donosowo leków.
Skład Hipertonic Spray:
3% roztwór chlorku sodu
bufor fosforanowy
woda oczyszczona
Cena: ok. 18,38 zł
Wielkość opakowania: 50 ml