Przyczyny wad wymowy
Na pewno wielu rodziców zastanawia się skąd u ich dzieci wady wymowy. Ten problem dotyczy dużej liczby dzieci, a przyczyn pojawiania się wad wymowy jest tak samo wiele, jak sposobów deformacji głosek.
-
Jedną z głównych i tym samym najczęstszych przyczyn jest nieprawidłowa budowa narządów artykulacyjnych, a więc: nieprawidłowa budowa języka czy podniebienia, krzywy zgryz lub na przykład krzywa przegroda nosowa.
-
W innym wypadku może być tak, że narządy mowy mają prawidłową budowę, za to ich praca jest nieprawidłowa. Przykładem może być nieprawidłowe napięcie mięśniowe.
-
Znaczącą przyczyną jest również zaburzenie słuchu fonematycznego, przez to mowa nie rozwija się prawidłowo.
-
Za prawidłowy rozwój mowy jest odpowiedzialne otoczenie w którym dziecko się uczy już w pierwszych dniach swojego życia – wszelkie nieprawidłowe wzorce mowy mają duży wpływ na rozwój procesu mowy.
-
Kolejną przyczyną może być uszkodzony układ nerwowy – wymowa dzieci upośledzonych rozwija się znacznie wolniej i towarzyszą jej zaburzenia.
-
Nieprawidłowy rozwój psychoruchowy dziecka również może być przyczyną wad wymowy
Wszystkie wyżej wymienione czynniki mogą zaburzać proces rozwoju mowy. Warto je znać i starać się dopasować przyczynę do problemu swojej pociechy. Nic jednak nie zastąpi konsultacji z logopedą, który z profesjonalną dokładnością określi przyczynę wady wymowy – radzą specjaliści z Medintel Centrum Medyczne.
Popularne wady wymowy
Wady wymowy zwane dyslalią polegają na nieprawidłowym artykułowaniu głoski lub kilku głosek. Najczęściej spotykamy:
-
Sygmatyzm – inaczej mówiąc seplenienie. Jest to nieprawidłowa wymowa głosek detalizowanych, czyli: ś, ć, dź, ź, s, z, c, sz, dz, dż, cz, ż. Problemem jest nieprawidłowe ułożenie szczęk i języka w stosunku do zębów. Wydobywające się powietrze trze o zęby i tworzy szmer.
-
Rotacyzm. Jest to nieprawidłowa wymowa głoski r. To dość powszechna wada, dzieci najczęściej zastępują tą głoskę literką l lub j.
-
Kappacyzm. Jest to niepoprawna realizacja głosek k oraz k’ – zastępowane są przez t i t’, bądź w ogóle nie są realizowane.
-
Gammacyzm. Nieprawidłowe wypowiadanie głosek g oraz g’, zastępowane przed d i d’, bądź nie realizowane.
-
Lambdacyzm. Nieprawidłowa realizacji l.
-
Betacyzm. Nieprawidłowe wypowiadanie b i b’, zastępowane bezdzwięcznym p i p’.
-
Mowa bezdźwięczna. Jak sama nazwa wskazuje jest to niewymawianie głosek dźwięcznych, zamiast nich używane są bezdźwięczne odpowiedniki np. k zamiast g.
-
Jąkanie. To zaburzenie nieco różniące się od poprzednich. Polega na zaburzeniu płynności mowy – powtarzaniu dźwięków, sylab, słów. Towarzyszy temu trudność wydobycia dźwięku.
-
Nosowanie. Głoski nosowe wymawiane są jak ustne.
Kiedy udać się do logopedy?
Jeśli coś w wymowie dziecka Cię niepokoi, masz prawo do konsultacji ze specjalistą z zakresu logopedii. Możesz umówić się na takie konsultacje za pomocą Medintel Centrum Medyczne. To kadra doświadczonych i profesjonalnych pediatrów i dostęp do specjalistycznych konsultacji, np. właśnie z logopedą. Nie czekaj, gdy zauważysz, że dziecko mówi przez nos lub gdy jego wymowa odbiega od norm wiekowych – udaj się do logopedy. Zrób to także, gdy spostrzeżesz niewłaściwe wymawianie głosek lub zastępowanie ich przez inne. Pamiętaj: lepiej zapobiegać niż leczyć. Im wcześniej zaczniesz trenować ze swoim dzieckiem poprawną wymowę, tym szybciej osiągniecie sukces i satysfakcję z rozwoju.