Słuch jest jednym z najważniejszych zmysłów, choć może na co dzień rzadko uświadamiamy sobie, jak istotną rolę pełni w naszym życiu.
Ważna woskowina
Dźwiękami możemy w pełni cieszyć się tylko wtedy, kiedy w uszach nie zalega woskowina. Jest to naturalna substancja, która powstaje w wewnętrznym przewodzie słuchowym. Składa się z wydzieliny gruczołów łojowych i potowych, złuszczonego naskórka i zanieczyszczeń, które dostają się do ucha. Woskowina pełni trzy ważne role: oczyszcza, nawilża i chroni przewód słuchowy. Nie powinna jednak w nim zalegać, ponieważ zbyt długie pozostawanie tej substancji w uchu lub jej niewłaściwe usuwanie może powodować uszkodzenie słuchu.
Laryngolodzy alarmują, że higiena uszu, zarówno u niemowląt i dzieci, jak i u osób dorosłych pozostawia wiele do życzenia. Większość z nas stosuje patyczki higieniczne. Za ich pomocą – zdaniem lekarzy – nie można usunąć woskowiny, a jedynie wepchnąć ją w głąb przewodu słuchowego i nawet uszkodzić błonę bębenkową. Poza tym używanie patyczków powoduje nasilone wydzielanie woskowiny i powstawanie tzw. Korka woskowinowego.
Dobra recepta
Aby uniknąć kłopotów, należy nauczyć się, jak prawidłowo dbać o uszy. Pamiętaj o podstawowych zasadach (dotyczą one zarówno dzieci, jak i osób dorosłych): Czyść wyłącznie małżowinę i zewnętrzną część ucha. Możesz do tego celu używać patyczków.
Kiedy podczas kąpieli do ucha dostanie się woda, nie usuwaj jej za pomocą ręcznika czy patyczka – poczekaj, aż sama wypłynie. Do usuwania nadmiaru woskowiny (zwłaszcza jeśli masz skłonność do powstawania korka woskowinowego) używaj wyłącznie specjalnych preparatów (raz lub dwa razy w tygodniu). Stosuj je zawsze zgodnie ze wszystkimi zaleceniami zawartymi na ulotce.
Przewód słuchowy najlepiej oczyścić za pomocą A-cerumenu, który całkowicie rozpuszcza zalegającą woskowinę. Stosowanie preparatu jest proste i bezpieczne, można nim czyścić uszy u dorosłych, dzieci i niemowląt. Cena ok. 10 zł.
Źródło: Tina – 8 grudnia 2004