Moje ukochane jeansy – znowu jak nowe

Dziś trudno znaleźć osobę, która w swojej szafie nie ma ani jednej pary jeansów. W tych spodniach chodzą wszyscy. Różne modele, fasony i kolory sprawiły, że można dobrać odpowiedni ich rodzaj niemal do każdej okazji. Nie raz już na oficjalnych spotkaniach czarne, jeansowe rurki występowały w towarzystwie niezwykle eleganckich szpilek i wykwintnych, białych koszul. Nie raz jeansy są elementem ubrania roboczego na budowie nowego domu. Denimowe spodnie po prostu kochamy. Czy jednak wiemy, skąd one się wzięły i jak o nie dbać?

Od ubrania dla żeglarzy…

Jeansowa tkanina wywodzi się z Francji i powstała w regionie Serge de Nimes. Stąd też wywodzi się jej druga nazwa czyli denim (de Nimes oznacza z Nimes). Z tej francuskiej bawełny, we Włoszech, w Genui zaczęto szyć ubrania dla żeglarzy. Szybko okazało się, że są one wytrzymałe, wygodne i łatwe do prania.

Gdy więc Levi Strauss przybył do Ameryki, to w 1853 roku założył firmę, która zaczęła produkować właśnie ubrania jeansowe. Te zaczęły cieszyć się dużym powodzeniem, początkowo wśród poszukiwaczy złota.

Nieco później do jego biznesu dołączył Jacob Davis, który wprowadza udogodnienia w produkowanej odzieży jeansowej. W miejscach narażonych szczególnie na uszkodzenia pojawiają się miedziane nity, które wzmacniają całą konstrukcję.

Fani jeansowych spodni z pewnością znają słynne „Levisy – pięćset jedynki”, ten kultowy model pojawił się w 1905 roku, a w 1934 roku pojawiły się pierwsze spodnie dla kobiet. W Europie jeansowe spodnie i kurtki poznano w czasie II wojny światowej, bo w nie byli wyposażeni amerykańscy żołnierze.


…po stylizacje kreatorów mody

W latach pięćdziesiątych jeansy zaczynają pojawiać się w filmach i na wielkich koncertach muzycznych. W nich występuje Marlon Brando i James Dean, a Elvis Presley śpiewa swoje nieśmiertelne do dziś przeboje. W denimowych spodniach pojawia się ikona tamtych czasów Marylin Monroe, a potem Brigitte Bardot.

W 1966 roku, w telewizji amerykańskiej, po raz pierwszy można już zobaczyć reklamę dżinsów. Potem sprawy toczą się szybko, powstają kolejne marki, fasony, a niebieski nie jest już jedynym kolorem, bo pojawiają się jeansy czarne, brązowe, popielate i w wielu innych barwach.

Dziś jeansowe spodnie, kurtki, spódnice i nawet sukienki pojawiają się często na wybiegach modowych, a ubrania te dawno przestały być tylko strojami roboczymi i z coraz częściej goszczą na salonach.


Ukochane jeansy

Surowy jeans, sprany, elastyczny, z domieszką strechu i lycry – każdy ma swój ulubiony rodzaj materiału jeansowego. Rurki, klasyki, dzwony, ogrodniczki – każdy ma swój ulubiony fason. Często więc na co dzień, nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez nich.

Niestety czasami zdarza nam się oblać kawą, ubrudzić spodnie błotem lub czymkolwiek innym. Jak więc zadbać o jeans tak, aby wyglądał jak nowy?

Praktycznie każdy rodzaj jeansu stosunkowo łatwo przywrócić do pełnej świetności. Wystarczy mieć Vanish Gold Oxi Action. Zanim włożysz jeansy do pralki, warto nałożyć roztwór Vanish’a bezpośrednio na plamę i poczekać około 5 minut. Następnie tkaninę trzeba dobrze wypłukać i potem wyprać. Jeansy będą jak nowe, a my będziemy się cieszyć ich nienagannym wyglądem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *