Zajęcia w szkole czy ćwiczenia na studiach oznaczają konieczność  szybkiego przyswajania sobie nowych informacji. Tradycyjne wkuwanie to jednak najmniej skuteczny sposób. Wykorzystując pamięć krótkotrwałą jesteś co prawda w stanie przerobić ogrom materiału, niemniej jednak już po tygodniu, połowy z tych informacji nie będziesz sobie w stanie przypomnieć.

Korzystając z popularnych techniki pamięciowych oraz  sięgając po środki wspomagające koncentrację, uda Ci się nie tylko szybko przyswoić materiał, ale również zapamiętać informacje na dłużej.

Liczy się 7 zmysł…

Dwa podstawowe narzędzia, które ułatwią Ci  proces uczenia się tkwią w Twoim umyśle. Są to intuicja oraz wyobraźnia – a więc te zdolności, które czerpią swe źródło głównie z emocji. Dlatego,  by szybko i sprawnie uczyć się wykorzystuj mnemotechnikę oraz inne tak zwane techniki skojarzeniowe.

Dzięki temu Twoja wiedza nie będzie oparta na samym zapamiętaniu informacji, ale również dogłębnym zrozumieniu danego zagadnienia. Najlepiej, jeżeli materiał, który Cię obowiązuje zamienisz na historię, zabarwioną emocjonalnie.

Uruchom swoją wyobraźnie. Staraj się zobaczyć i zanalizować dane zjawisko, doszukuj się schematów i wyciągaj z nich wnioski. W ten sposób nowe informacje zapiszą się na dłużej w tak zwanej pamięci długotrwałej – a więc tej części mózgu, która jest odpowiedzialna za przetwarzanie obrazów i wydarzeń z naszego życia, które wywarły na nas silne emocje. Jak dowodzą badania, wykorzystując tą formę nauki, jesteś w stanie zapamiętać aż siedem razy więcej danych!

Na wszystko w życiu jest czas…

By nauka przyniosła owocne rezultaty musisz również znaleźć odpowiednią chwilę, kiedy Twój mózg będzie w stanie przetworzyć najwięcej informacji. Jak wskazują badania przeprowadzone na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, statystycznie najlepsza porą dnia na naukę są godziny popołudniowe.

W związku z tym, na podstawie danych, jakich dostarczyły skrupulatne analizy wyników badań chronopsychologicznych określono, że między godziną 15 a 20, człowiek najlepiej wykorzystuje swój potencjał intelektualny.

Jednocześnie, właśnie w tym czasie pamięć długotrwała jest najbardziej aktywna. Dlatego też, wczesne godziny wieczorne są najlepszą porą dnia na zapamiętywanie i trwałe przechowywanie w pamięci istotnych dla nas informacji.

Czasami potrzebna jest pomoc

Najskuteczniejsze metody mnemotechniczne oraz szereg wolnych wieczorów czasami nie wystarczy, by skutecznie przyswoić sobie materiał. Aktywność ludzkiego umysłu, zależy bowiem w dużej mierze od dobrze zbilansowanej diety.

Czego więc nie powinno w niej zabraknąć? Przed wszystkim związków magnezu, które zwiększają odporność na stres i zwiększają wydolność układu nerwowego, nienasyconych kwasów tłuszczowych, odpowiedzialnych za prawidłowy rozwój i funkcjonowanie mózgu oraz lecytyny, która usprawnia przepływ impulsów między komórkami nerwowymi.

Substancje te możemy dostarczać w pożywieniu: jedząc ryby morskie, soję oraz gorzką czekoladę!  Środki te dostępne są również w postaci suplementów diety – tabletek musujących lub klasycznych kapsułek do połykania.

Kontrowersyjny problem używek

Proces uczenia się mogą usprawnić również… używki. Najbezpieczniejsza z nich jest kawa, która ze względu na obecną w niej kofeinę poprawia zdolności pamięciowe oraz czas reakcji. Niemniej jednak ten środek przynosi efekt tylko w odniesieniu do pamięci krótkotrwałej, dlatego kuracja espresso nie pozwoli na trwałe i szybie opanowanie materiału.

Dzieje się tak dlatego, że kofeina zwiększa aktywność płatów czołowych mózgu, działając w zasadzie na samą tylko koncentrację, nie zwiększając jednak ogólnej sprawności umysłowej. Podobne działanie mają zawierające kofeinę napoje i tabletki energetyczne.

Używki, których z całą pewnością należy się wystrzegać, to przede wszystkim alkohol oraz papierowy. Spożywanie w dużej ilości napojów wyskokowych powoduje stopniowy zanik szarych komórek, charakterystyczny dla procesu starzenia się mózgu. Jak wykazały badania przeprowadzone przez Mental Research Institute w Kalifornii, picie znacznych ilości alkoholu, prowadzi w efekcie długofalowym do zmniejszenia objętości mózgu o blisko 1,5 % !

Nauka pozwala na rozwijanie swoich umiejętności, pozwala odkryć drzemiące w nas talenty, stanowi cenne źródło inspiracji, które możemy wykorzystać w codziennym życiu. Nie warto więc marnować swojego potencjału.

Samo zaś uczenie się poprawia zdolność koncentracji, kojarzenia, rozwija wyobraźnię, pozwala na szybką analizę zjawisk. Dobrze utrwalone w umyśle informacje, pozwalają czerpać z zapasów wiedzy w każdej sytuacji.

Jest to niezwykle istotne w późniejszej pracy zawodowej. Każdy pracodawca marzy bowiem, by jego pracownik był wysoko wyszkolonym specjalistą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *