Posiadanie rodziny to wielkie szczęście. Kiedy rodzą się nasze dzieci odczuwamy spełnienie i wielką radość. Rodzice starają się od najmłodszych lat pociechy dbać o bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój. Chcą zapewnić swojemu dziecku wszystko, a szczególnie to czego im samym w życiu zabrakło.
Nie zawsze jednak starcza na to środków. Szkolne wycieczki, piękne ubrania, dodatkowe zajęcia pochłaniają ogromne sumy pieniędzy. Dodatkowo dorośli także pragną podnieść swój standard życiowy poprzez kupno nowego samochodu, zmianę mieszkania czy nawet kupno lub budowę domu jednorodzinnego. Skąd jednak czerpać środki? Przecież przeważnie nie zarabiamy wystarczająco dużo. Większość osób sięga wtedy po kredyt lub pożyczkę. Rozłożenie kwoty na raty staje się jedynym sposobem na realizację planów.
Ubezpieczenie kredytu- zabezpieczenie dla bliskich
Suma potrzebnych pieniędzy spędza sen z powiek, a czasami wręcz hamuje decyzję o zaciągnięciu kredytu. Wiele osób martwi wizja utraty pracy, długów rodziny i innych nieszczęść. Ochronę w przypadku takich zdarzeń stanowi ubezpieczenie kredytowe. Dla banku jest ono zabezpieczeniem interesów, a dla nas gwarancją w razie nieprzewidzianych sytuacji. Ubezpieczenie kredytowe wpływa na wiarygodność kredytobiorcy i podnosi jego zdolność kredytową. Często jest wymogiem narzucanym przez instytucję finansową, a brak na nie zgody wiąże się z odmową udzielenia pożyczki. Coraz popularniejsze staje się dobrowolne korzystanie z ubezpieczeń w celu ochrony własnych interesów oraz osób bliskich w chwili naszej śmierci. Zawarcie umowy ubezpieczenia kredytowego jest wyrazem odpowiedzialności i troski o najbliższe nam osoby, a także szansą na godne życie w chwilach kryzysu.
Wybór ubezpieczenia kredytowego
Wybór ubezpieczenia kredytowego powinien być dobrze przemyślany. Po pierwsze należy w tym miejscu zastanowić się jakiej ochrony potrzebujemy i które ryzyko w naszym przypadku jest najbardziej prawdopodobne. Dla osób posiadających rodziny istotne z pewnością będzie zabezpieczenie bliskich przed koniecznością spłaty rat po naszej śmierci. Osoby pracujące pod uwagę będą brały ubezpieczenie na wypadek utraty źródła dochodu. Dlatego należy zastanowić się nad swoją sytuacją i przemyśleć, które zdarzenia niosą dla nas skutki trudne do udźwignięcia. Tylko wtedy warto skorzystać z ubezpieczenia kredytowego. Wiele przydatnych informacji odnośnie tego jaką ochronę wybrać, aby spełniała swoją funkcję oraz jakie są jej rodzaje przedstawionych jest na http://ubezpieczeniekredytowe.pl/.
Przy wyborze bardzo ważne jest dokładne czytanie umowy, a w szczególności zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. OWU zgodnie z przepisami musi zostać dostarczone przed zawarciem umowy, w taki sposób aby ubezpieczony mógł zapoznać się z jego treścią. To w tym dokumencie zawarte są wszystkie zasady wypłaty świadczenia, podstawowe definicje i zakres ochrony. Nie każdy bowiem ma świadomość, że ubezpieczenie nie chroni przed wszystkimi zdarzeniami. Wszystko zależy od konstrukcji zapisów. Biorąc pod uwagę na przykład ubezpieczenie na wypadek trwałego inwalidztwa- u jednej firmy może zadziałać w chwili paraliżu od pasa w dół, a w innej świadczenie zostanie wypłacone jedynie jeżeli paraliż będzie całkowity i nie będziemy w stanie poruszyć nawet małym palcem u ręki czy stopy. To dość drastyczna wizja, jednak tak mniej więcej to działa. Poza zakresem działania ważne są także wyłączenia, na przykład zakład może odmówić wypłaty środków jeżeli wypadek nastąpił na przykład z winy ubezpieczonego. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe samodzielnie układa zapisy w OWU.
Jakie są rodzaje ubezpieczeń kredytowych?
Do najczęściej stosowanych ubezpieczeń kredytów możemy zaliczyć ubezpieczenie na życie, od utraty pracy czy trwałego inwalidztwa. Przy kredytach hipotecznych dodatkowo ubezpieczenie nieruchomości, pomostowe czy niskiego lub brakującego wkładu własnego. Koszty ochrony mogą być naprawdę wysokie jak w przypadku ubezpieczenia niskiego lub brakującego wkładu, albo niskie jak przy ubezpieczeniach nieruchomości. Oczywiście cena zależy od wybranego pakietu. Z reguły umowę ubezpieczenia możemy podpisać razem z zaciąganiem pożyczki. Każda instytucja finansowa sama decyduje, których rodzajów ubezpieczeń będzie wymagała. Dodatkowo kredytobiorca może się ubezpieczyć we własnym zakresie. Zgodnie z przepisami istnieje swoboda wyboru ubezpieczyciela, oznacza to że nikt nie ma prawa narzucić nam konkretnego towarzystwa. Niemniej banki posiadają przeważnie listę akceptowanych przez siebie zakładów. Często przy wysokich kwotach należy dokonać cesji polisy na bank, czyli przekazania praw ubezpieczonego na instytucję finansową.
Kredyt – jak dokonać właściwego wyboru
Instytucje finansowe i firmy pożyczkowe kuszą „najlepszymi pożyczkami”, promocjami i „super okazjami”. W telewizji oglądamy uśmiechnięte rodziny na egzotycznych wakacjach, panie spełniające marzenia oraz mężczyzn kupujących auta. Mimo tego, że wydawanie pieniędzy jest niewątpliwą przyjemnością, to później będzie trzeba je zwrócić i to z procentem. Dobra oferta to taka, która ma niskie oprocentowanie i jak najniższe pozostałe koszty kredytu. Często na plakatach pojawia się informacja o niskim oprocentowaniu, jednak pozostałe koszty zawarcia umowy i obsługi pożyczki mogą przewyższyć korzyści z niego płynące. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem porównanie ofert wszystkich instytucji finansowych i wybór tej najlepszej. Patrząc na ilość istniejących na rynku firm, banków oraz SKOK-ów wydaje się to wręcz niemożliwe. Dla osób myślących o kredycie gotówkowym powstał serwis Ranking kredytów Gotówkowych Gotówkowe.net. Można na niej w szybki sposób porównać oferty różnych instytucji finansowych działających na rynku polskim. Dzięki temu nie zajmie nam to wiele czasu. Po takiej wstępnej weryfikacji pozostaje tylko udanie się do banku i doprecyzowanie szczegółów umowy. Na miejscu doradca przedstawi wszystkie szczegółowe informacje proponowane nam przez bank.
Kalkulatory, porównywarki czy rankingi kredytowe to możliwości, z których warto korzystać. Pozwalają w szybki sposób porównać oferty, sprawdzić zdolność kredytową czy wyliczyć wysokość rat. Im wyższa kwota zobowiązania tym bardziej wartościowe staje się takie zestawienie. Szczególnie kredyty hipoteczne będące zobowiązaniami na długie lata mogą generować wysokie koszty. Korzystanie z nich pozwala na oszczędności rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystkie te narzędzia dostępne są na serwisie Hipoteki.net – Porównywarce Kredytów Hipotecznych. Jeżeli zastanawiasz się nad kredytem hipotecznym powinieneś sprawdzić, co do zaoferowania mają instytucje finansowe.