Nietolerancja pokarmowa jest niewłaściwą reakcją immunologiczną organizmu na spożycie pokarmu lub całej grupy pokarmów. Układ odpornościowy podejmuje „walkę” z alergenem próbując go usunąć z organizmu. W przypadku nietolerancji pokarmowej reakcja alergiczna nie zawsze musi być jednoznaczna z emisją przeciwciał. Objawy nietolerancji pokarmowej są często dokuczliwe dla pacjentów.
Mogą pojawiać się nawet kilka godzin po spożyciu alergenu – co utrudnia ich diagnozę. Co więcej, czas utrzymywania się zmian jest znacznie dłuższy niż w przypadku alergii (nawet do kilku godzin lub dni). Aby przywrócić komfort życia osób z nietolerancją pokarmową, należy wykonać badania, które umożliwią zidentyfikowanie alergenu.
Domowe testy na nietolerancję pokarmową – skuteczność
Skuteczność domowych testów na nietolerancję pokarmową pozostawia wiele do życzenia. Są one łatwo dostępne (można je kupić praktycznie w każdej aptece) i zachęcają perspektywą wykonania badań w stosunkowych krótkim czasie, z małym nakładem zaangażowania. Dlatego wiele osób decyduje się na ich zakup, oczekując prawidłowych wyników. Niestety możliwości owych testów są dość ograniczone, a wyniki często nieprawidłowe. Jest to związane przede wszystkim, z tym że nie każdy ich użytkownik będzie miał na tyle doświadczenia laboratoryjnego, aby właściwie przeprowadzić testy i uzyskać prawidłowe wyniki. Drugą kwestią – która może spowodować ich zafałszowanie – jest środowisko i narzędzia, jakimi się przeprowadza owo badanie. Ostatnim, ale nie pozostającym bez znaczenia czynnikiem, jest fakt, że badania mają sens jedynie wtedy, gdy uzyskamy prawidłowe wyniki i poddamy je interpretacji, która pozwoli nam na rozpoznanie nietolerancji pokarmowej i wprowadzenie odpowiedniej diety. Informacje na temat interpretacji wyników możemy z łatwością znaleźć w internecie, lecz jeśli chodzi o dobranie właściwego sposobu żywienia, będzie nam już potrzebna pomoc dietetyka i lekarza. Czy warto wykonywać testy na nietolerancję pokarmową w domu? Jeśli chcemy uzyskać wiarygodne wyniki, to znacznie lepszą opcją jest wybranie się w tym celu do specjalistycznego laboratorium.
Testy na nietolerancję pokarmową w laboratorium – czego się spodziewać?
Zanim wybierzemy się na wizytę w laboratorium, dobrze jest najpierw odwiedzić swojego lekarza. Na testy na nietolerancję pokarmową możemy udać się bez skierowania, jednak wnikliwy wywiad lekarski pozwoli nam zweryfikować to, czy będą one w ogóle konieczne. Może się okazać, że reakcje naszego organizmu, które mamy za nietolerancję pokarmową są czymś zgoła innymi. Jeśli lekarz uzna, że występuje podejrzenie nietolerancji, to skieruje nas na odpowiednie badania.
Testy na nietolerancję pokarmową wykonuje się w specjalistycznych laboratoriach takich jak instytut-mikroekologii.pl. Mamy możliwość wykonania badań kilkoma metodami. Jednak dwie z nich są najbardziej popularne.
Testy skórne
To najczęściej wykonywane testy w przypadku, gdy chcemy zidentyfikować substancję alergizującą. Mogą być one wykonywane już u dzieci, które ukończyły 3 rok życia. Na czas testów warto zaniechać stosowania leków antyhistaminowych, gdyż te mogą spowodować zafałszowanie wyniku. Na czym polega badanie? Na skórze rozprowadza się alergen, po czym nacina ją. Prowadzący badanie obserwuje, czy na skórze pojawiają się zmiany. W zależności od ich wielkości i rodzaju określa się nietolerancję pokarmową. Niestety za pomocą testów skórnych nie mamy możliwości zdiagnozowania alergii późnych, na które reakcje mogą pojawić się dopiero po kilku godzinach od badania.
Testy z krwi
Testy z krwi są metodą, która umożliwia diagnozę różnych rodzajów nietolerancji pokarmowych, w tym również alergii późnych. Co więcej, testy z krwi można przeprowadzać już u dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia. Będą one pomocne, jeśli chcemy dowiedzieć się, jakie dokładnie produkty powinniśmy wyeliminować ze swojej diety.
W przypadku, gdy uzyskamy wiarygodne wyniki z testów na nietolerancję pokarmową, powinniśmy zwrócić się do swojego lekarza i dietetyka w celu dopasowania właściwej diety.