Zakup dziecku telefonu na abonament może oznaczać dla rodziców duże wydatki. Istnieją jednak sposoby na to, aby zabezpieczyć się przed taką ewentualnością.
Kupienie dziecku telefonu ma plusy i minusy. Do plusów niewątpliwie możemy zaliczyć możliwość stałego kontaktu z dzieckiem i kontrolę, co się z nim w danej chwili dzieje. Z drugiej strony dziecko może nie kontrolować połączeń wychodzących, ilości wysyłanych sms-ów czy czasu spędzonego w internecie. Jeśli więc kupimy mu telefon na abonament, może to oznaczać dla nas duże wydatki. Warto wiedzieć, zabezpieczyć się przed taką sytuacją.
Brak limitów może być groźny
I to nie tylko dla nas, jako płatników rachunków, ale również dla samego dziecka. Telefony, SMSy i korzystanie z internetu to aktywności silnie uzależniające. Dziecko, które ma nieograniczony dostęp do możliwości, jakie daje mu telefon, może do tego stopnia zaangażować się w używanie go, że zaczną cierpieć na tym inne sfery życia – szkoła, kontakty społeczne, rodzinne itp. Oczywiście telefon używany rozsądnie jest bardzo pomocny we wszystkich wymienionych sferach, łatwo jednak przekroczyć granicę.
Aby nauczyć dziecko rozsądku w zakresie posługiwania się telefonem, powinno dostać do dyspozycji ograniczoną ilość smsów i darmowych minut. Jeśli zależy nam na tym, żeby mogło zawsze się z nami skontaktować, wybierzmy abonament który pozwala na nielimitowane połączenia jednym lub dwoma numerami. Mogą to być numery należące do obojga rodziców, pozostałe kontakty powinny jednak być limitowane.
Telefon na abonament – kliknij i dowiedz się więcej w serwisie Play.
Przekroczenie limitu
Wszelkie konsekwencje przekroczenia przez dziecko abonamentu powinny zostać z nim jasno ustalone i konsekwentnie egzekwowane. Możemy na przykład potrącać nadwyżkę z kieszonkowego, chyba, że przekroczenie abonamentu będzie dobrze uzasadnione. Ważne, aby dziecko zrozumiało, co egzekwowanie takich zasad ma na celu i aby zgodziło się ich przestrzegać zanim dokonamy zakupu. Jeśli uda nam się wprowadzić jasne i przejrzyste zasady korzystania przez dziecko z telefonu, istnieje duża szansa na to, że mimo że to my płacimy rachunki, ono samo zacznie kontrolować ich wysokość.
Czy warto unikać abonamentu?
Wielu ekspertów uważa, że dziecku lepiej kupić telefon na kartę lub w ofercie mieszanej. To prawda, że w tej sytuacji wydatki łatwiej kontrolować, oferty na abonament mają jednak nad nimi przewagę w kilku punktach. Po pierwsze – są o wiele korzystniejsze, więc jeśli dziecko nie zrobi nam nieprzyjemnej niespodzianki w postaci rachunku o astronomicznej wysokości, wydamy znacznie mniej. Po drugie – oprócz aspektu finansowego istnieje jeszcze aspekt pedagogiczny. Korzystanie z telefonu na abonament przy wprowadzeniu wspomnianych wcześniej zasad odnośnie konsekwencji przekroczenia limitu uczy je odpowiedzialności. Karta lub miks ułatwiają nam wyegzekwowanie naszej woli, jednak nie daje dziecku możliwości wyboru. O tym, jak ważna jest ta możliwość w procesie wychowawczym, nikogo chyba nie trzeba przekonywać.
Oferty dla dzieci
Większość operatorów wprowadziła na rynek oferty przeznaczone specjalnie dla dzieci. Warto uważnie zapoznać się z dostępnymi możliwościami, bo operatorzy mocno konkurują o najmłodszych klientów za pomocą coraz bardziej korzystnych propozycji.