Ciekawostką jest fakt, że chociaż już połowa Polaków jest w stanie generować oszczędności, to dorośli wcale nie chcą odkładać pieniędzy na przyszłość swoich dzieci. Jakie są więc ich plany i czy powinni je zmienić? Pamiętajmy, że nadwyżki środków pieniężnych pozwalają nie tylko na ratunek w obliczu tzw. czarnej godziny. To również kapitał, który z powodzeniem można inwestować.
Czy Polacy odkładają na dzieci?
Polacy, którzy generują oszczędności, najczęściej mają cele krótkoterminowe. Odkładają więc na remont, samochód albo wakacje życia. Rzadko kiedy myślą, by założyć konto oszczędnościowe dla dziecka albo lokatę, która będzie zarabiać na emeryturę.
Polacy nie myślą o zabezpieczeniu przyszłości ani swojej, ani swoich dzieci. Nie trzymają też środków na tzw. czarną godzinę. Nadal wydajemy więcej, niż zarabiamy. Jeśli oszczędzamy to nieregularnie i krótko, a nasze cele wymagają zazwyczaj niewielkiego budżetu.
Gdzie lokowane są oszczędności?
Czy wiesz, że większość Polaków niestety nadal odkłada swoje oszczędności do domowej skarbonki? Nie jest to korzystna opcja, bo przecież w domu pieniądze nie zarabiają. O wiele lepiej jest skorzystać z produktów, które oferują banki. To między innymi konta oszczędnościowe albo lokaty. Kapitał jest tam w pełni bezpieczny, a przy tym środki są pomnażane.
Polacy coraz częściej nie boją się podejmować ryzyka. Coraz większą popularnością cieszą się fundusze inwestycyjne, które uznawane są za jedna z najbardziej agresywnych form pomnażania kapitału. Wszystko dlatego, że wiąże się z nimi ryzyko utraty części albo nawet całości wniesionego kapitału. Doświadczony inwestor będzie jednak wiedział, jak to ryzyko minimalizować. Dzięki temu zarobi o wiele więcej.
Instrumenty inwestycyjne dedykowane rodzicom, którzy myślą o przyszłości dzieci
Chociaż rzeczywiście dla większości rodziców oszczędności na przyszłość swoich dzieci nie są priorytetem, to są i tacy, którzy właśnie z myślą o najmłodszych generują nadwyżki pieniędzy. W tym celu doskonałe są inwestycje długoterminowe i w pełni bezpieczne, takie jak konto oszczędnościowe dla dziecka czy lokata bankowa. Wszystko dlatego, że takie produkty banku można posiadać przez wiele lat. Im dłużej, tym zysk może być większy.
Instrumenty inwestycyjne, takie jak konto oszczędnościowe czy lokata dają również gwarancję zwrotu całości wniesionego kapitału. Dla inwestora jedyną niedogodnością może być więc konieczność „zamrożenia” kapitału na długi czas. Warto więc wybierać takie instrumenty, dzięki którym można swobodnie dysponować środkami bez ryzyka utraty wypracowanych odsetek.
Dobry start w dorosłe życie
Większość rodziców, którzy decydują się na konto oszczędnościowe dla dziecka, potwierdza, że zgromadzone na nim środki zostaną wydane w momencie osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Idealną inwestycją są studia. Weźmy pod uwagę, że nie każdy uczeń dostaje się na studia państwowe, nie każdy również ma możliwość podjęcia nauki w miejscu zamieszkania, co wiąże się z kolei z koniecznością wynajmu mieszkania i samodzielnym utrzymaniem.
Inne plany na optymalne wydanie gromadzonych przez lata oszczędności to zakup samochodu, finansowanie wesela, remont mieszkania albo przeznaczenie środków na wkład własny niezbędny do otrzymania kredytu hipotecznego.