Jednym ze sposobów zapewnienia tego jest stosowanie materacyków łóżeczkowych z czujnikiem (np. Babysense). Jest to rodzaj zabezpieczenia jak fotelik w samochodzie, pasy bezpieczeństwa, czy poduszka powietrzna. Urządzenie monitorując oddech i w przypadku jego zaniku, głośnym alarmem może pośrednio uratować życie. Nie jest to jeszcze pierwsza potrzeba, ale w chwili, gdy znamy ilość zgonów zdrowych niemowląt spowodowanych SIDS i zadławieniem, także z przyczyn niewyjaśnionych, zaniechanie takiego zabezpieczenia traktuje się w krajach rozwiniętych jako zaniedbanie. Jest to niepotrzebne ryzyko.
JAK WYBRAĆ MONITOR ODDECHU?
Ponieważ monitor oddechu jest urządzeniem ratującym życie przy jego zakupie należy zwrócić szczególną uwagę na:
- Pochodzenie (kupuj tylko w renomowanych sklepach lub u dystrybutorów)
- Gwarancję (nigdy nie kupuj urządzenia używanego, chyba, że zostanie sprawdzone w autoryzowanym serwisie i wydana zostanie ponowna gwarancja)
- Atesty sprzętu medycznego (zawsze sprawdź czy wybrane urządzenie ma certyfikat sprzętu medycznego dyr. 93/42/EEC; jeśli urządzenie nie posiada tego certyfikatu to nie spełniło rygorystycznych norm przy przyznawaniu certyfikatu i nie masz gwarancji najwyższej jakości!)
- Zawsze kieruj się zasadą ograniczonego zaufania, jeśli ktoś oferuje Ci produkt za „wyjątkowo korzystną cenę” – to urządzenie ma pilnować życia Twojego maleństwa
10 PRAWD I MITÓW O MONITORACH ODDECHU
Czy monitor ratuje życie?
TYLKO POŚREDNIO! Urządzenie monitoruje i alarmuje, ale nie jest w stanie zapobiec zanikowi oddechu. Udzielenie pierwszej pomocy jest Twoją powinnością.
Czy monitor wykrywa inne choroby?
Zdarza się przy niektórych schorzeniach (np.: zapalenie ucha, zapalenie pęcherza moczowego), że na skutek bólu noworodki reagują skurczem całego ciała trwającym około 30-35 sekund. W tym czasie następuje uruchomienie alarmu monitora. Dlatego bardzo ważne jest, aby po uruchomieniu alarmu każdorazowo bezwzględnie zdiagnozować dziecko u lekarza pediatry. Monitory z atestami medycznymi nie mają fałszywych alarmów!
Czy mogę stosować ten sam monitor po urodzeniu kolejnego dziecka?
TYLKO pod warunkiem, że „po każdym dziecku” monitor oddasz do autoryzowanego serwisu do przeglądu i tzw. kalibracji. Tylko wówczas będziesz mieć gwarancję, że posiadasz jeszcze sprawny monitor.
Czy przy stosowaniu monitorów z płytkami pod materac, kiedy dziecko przesunie się poza płytkę, monitor będzie sygnalizować alarmem bezdech, bo nie wyczuje dziecka?
NIE, nie będzie, ponieważ czułość płytek sensorowych oraz to, że dziecko leży na materacu, który przylega do płytki powoduje, że monitor odbiera sygnały ruchu w obrębie całego materaca. Materac staje się jednym wielkim czujnikiem. Monitor oddechu np. Babysense, który jest sprzętem medycznym stosowanym w szpitalach potrafi samodzielnie analizować wagę dziecka dostosowując do tego swoją czułość, co w 100% gwarantuje prawidłowość jego działania.
Czy niektóre monitory są zbyt czułe i nawet wentylator im przeszkadza?
Z pewnością nie dotyczy to urządzeń stosowanych w szpitalach (tam musi funkcjonować monitor odporny na zewnętrzne zakłócenia) i posiadających certyfikaty sprzętu medycznego oraz aktualną gwarancję. Dlatego tak ważne jest, aby zakupić najlepszy możliwy sprzęt.
Czy monitor to zbędny wydatek?
NIE! Najdłużej stosowanym na świecie profesjonalnym monitorem oddechu jest urządzenie o nazwie Babysense. Dzięki kontrolowanej sieci dystrybucji i wieloletnim badaniom statystycznym prowadzonym w szpitalach oraz domach prywatnych dobitnie dowiedziono celowości stosowania tego typu urządzeń. W ciągu 10 lat (1992-2002) badaniami objęto grupę 140 000 niemowląt. Według WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) w takiej grupie (140 000) na SIDS statystycznie umierało 60 niemowląt. Z grupy niemowląt, które były monitorowane na SIDS nie zmarło żadne.
(* dane dotyczą tylko urządzenia Babysense)
Czy mogę jednym monitorem monitorować bliźniaki w jednym łóżeczku?
NIE! Nigdy i żadnym urządzeniem nie wolno monitorować kilkorga dzieci jednocześnie! Jeśli monitor wykrywa oddech jednego dziecka to nie wykryje bezdechu u drugiego i alarm się nie włączy!!!
Przy monitorach z kilkoma płytkami pod materac nie można również monitorować dwójki dzieci wkładając jedną płytkę do jednego łóżeczka a drugą do drugiego. Wszystkie dostępne na świecie urządzenia (jak na razie) mają jeden analizator (alarm) i wyczuwają oddech JEDNEGO dziecka w tym samym czasie!!! Trzeba zakupić lub wypożyczyć monitory dla każdego dziecka osobno.
Czy monitor jest szkodliwy dla dziecka?
NIGDY, jeśli stosujesz atestowany medycznie monitor i tylko wówczas możesz być pewien braku szkodliwości. Te sprawdzone urządzenia:
- nie generują pola magnetycznego (brak zasilania z sieci elektrycznej),
- nie mają żadnego kontaktu z dzieckiem,
- wykonane są z atestowanych materiałów.
Czy gruby materac w łóżeczku uniemożliwia stosowanie monitorów z płytkami?
NIE! Nie ma znaczenia rodzaj, grubość ani waga materaca przy urządzeniach atestowanych medycznie. Ważne jest tylko, aby materac nie był zbyt szeroki/długi i nie blokował/zawieszał się między szczebelkami. Tworzy się wówczas przestrzeń pomiędzy materacem a płytką i w takim przypadku urządzenie może bez przerwy alarmować brak dziecka. Materac musi swobodnie spoczywać na płytce.
Czy monitory przyczepiane do pieluszki są ryzykowne?
Jeśli urządzenie jest przyczepiane do dziecka niestety istnieje ryzyko samoczynnego odpięcia (pomimo najlepszych zabezpieczeń) zwłaszcza, jeśli dziecko ma powyżej 5 miesięcy. Urządzenia mogą w takim przypadku powodować fałszywe alarmy i niepotrzebny stres u rodziców.
*dane statystyczne pochodzą z serwisu babysense.pl