Badania prowadzone przez Sasitorn Phumdoung z Case Western Reserve University w USA wykazały, że łagodna muzyka zmniejsza ból porodowy i opóźnia wyczerpanie emocjonalne kobiety podczas rodzenia dziecka.
"Kobiety boją się porodu z powodu towarzyszącego mu bólu. Wiele z nich nie przyjmuje jednak środków przeciwbólowych. Sądzą, że takie medykamenty mogłyby negatywnie oddziaływać na przebieg porodu i stan zdrowia dziecka" – wyjaśnia Phumdoung. Zdaniem badaczki słuchanie łagodnej muzyki przez rodzące kobiety mogłoby stanowić alternatywę dla środków przeciwbólowych.
Takiego efektu działania muzyki badaczka dowiodła na podstawie badań przeprowadzonych w dwóch tajlandzkich szpitalach. Uczona badała dwie grupy kobiet w wieku 20-30 lat, które rodziły po raz pierwszy.
Eksperyment rozpoczęto, kiedy rozwarcie wynosiło u kobiet 3-4 cm. Pacjentki z grupy pierwszej otrzymały wówczas walkmana i słuchały uspokajającej muzyki przez trzy godziny po rozpoczęciu akcji porodowej – z przerwami na 10 minut co godzina. Względem grupy drugiej stosowano standardową procedurę muzyczną, bez zezwolenia na słuchanie muzyki w trakcie porodu.
W trakcie eksperymentu Phumdoung analizowała poziom odczuwania bólu przez kobiety. Okazało się, że u pacjentek z grupy słuchającej muzyki bóle porodowe i stres były znacznie mniejsze, niż u kobiet rodzących w sposób konwencjonalny.
Badaczka twierdzi, że lepsze radzenie sobie z bólem porodowym może przyspieszyć powrót kobiety do zdrowia po urodzeniu dziecka, a także poprawić jej relacje z nowonarodzonym dzieckiem.
Phumdoung współpracowała w trakcie eksperymentu z prof. Marion Good z Frances Payne Bolton School of Nursing. Uczona udowodniła wcześniej, że łagodna muzyka zmniejsza ból pacjentów po zabiegach chirurgicznych.