Każdy, kto choć raz zmagał się z suchym kaszlem wie doskonale, jak bardzo męcząca i nieprzyjemna jest to dolegliwość. Jego napady często nie pozwalają nam spać i sprawiają, że jesteśmy obolali i zmęczeni. Na szczęście istnieją sposoby na to, by zapomnieć o przykrych dolegliwościach. Warto je znać i wiedzieć, co stosować na suchy kaszel.
Suchy kaszel – skąd się bierze i jak go poznać?
Suchy kaszel to taki, podczas którego nie następuje odkrztuszanie wydzieliny. Jest męczący, długotrwały, utrudnia oddychanie. Często nasila się podczas snu oraz po wysiłku fizycznym.
Jakie są jego przyczyny? Mogą być bardzo różne – często jest on pozostałością po infekcji wirusowej, która sprawia, że zakończenia nerwowe w błonach śluzowych są podrażnione. Skutkiem tego nasze oskrzela próbują się oczyścić, choć nie mają z czego. Przyczyną kaszlu suchego może być również podrażnienie dymem papierosowym lub inną substancją. Może być również objawem znacznie poważniejszej choroby takiej jak astma lub refluks żołądkowo-przełykowy. Dlatego też warto nie tylko leczyć się samodzielnie, ale również – jeśli objawy nie mijają – skonsultować się ze specjalistą.
Skuteczne leczenie jest możliwe
W większości przypadków jednak suchy kaszel nie wiąże się z żadną trudną do wyleczenia chorobą, a jest po prostu pierwszym objawem infekcji lub pozostałością po niej. Odpowiednie leki stosowane na suchy kaszel mogą więc pomóc nam pozbyć się tej przykrej dolegliwości. Oprócz nich warto sięgnąć po sprawdzone domowe metody, takie jak zwiększenie wilgotności powietrza w pomieszczeniach poprzez rozłożenie na grzejnikach mokrych ręczników lub też picie dużej ilości wody, która nawilża podrażnione błony śluzowe.
Łagodzenie objawów, czyli co na suchy kaszel
Aby wspomóc swój organizm w zwalczaniu objawów warto sięgnąć po odpowiednie leki, które pomogą nam w ich łagodzeniu. Jednymi z tych, które godne są polecenia są z całą pewnością nowoczesne syropy na kaszel suchy. Substancje czynne, w tym dextrometorfananem, zawarte w tego typu lekach sprawiają, że napady kaszlu mijają już po piętnastu minutach. Co więcej, skuteczność działania leków może utrzymywać się nawet do 6 godzin. Stosowanie takiego syropu pozwala więc spokojnie przespać noc i odzyskać siły. Warto dodać, że syropy mają najczęściej bardzo przyjemny smak, ich przyjmowanie jest więc proste i przyjemne. Syrop to dobre rozwiązanie. Warto jedynie pamiętać, że jego działanie jest najskuteczniejsze gdy nastąpi od razu po pojawieniu się objawów. Poza tym, jeśli kaszel nie mija przez kilka dni, warto mimo wszystko skorzystać z pomocy lekarza.
Podsumowując, jeśli zmagamy się z suchym kaszlem warto poszukać skutecznych syropów, które pomogą nam złagodzić objawy a tym samym poczuć się lepiej. Jak pokazuje skuteczność dostępnych na rynku leków jest to naprawdę możliwe. Nie warto więc męczyć się z kaszlem – lepiej poszukać pomocy.
Jeśli chodzi o zioła to wg mnie najlepiej na kaszel działa prawoślaz i bluszcz. U mnie super sprawdza się syrop Dicotuss własnie z tymi ziołami i dodatkowo z miodem. Domowe sposoby jeszcze nigdy mi nie pomogły.