Obecnie z otyłością zmaga się aż 25,2% populacji Polski. Ten niepokojący wynik sprawia, że nasz kraj znajduje się na 5 miejscu w Europie w statystykach dotyczących otyłości. Otyłość stała się plagą XXI wieku.
Konsumpcyjny styl życia, spędzanie czasu przed telewizorem i komputerem oraz łatwość dostępu do niezdrowych, wysokokalorycznych przekąsek sprawia, że stajemy się coraz grubsi. Na szczęście znaczna większość osób zmagających się z nadprogramowymi kilogramami stara się zrzucić z siebie niepotrzebny ciężar i poprawić jakość życia.
Istnieje wiele metod umożliwiających zrzucenie nadwagi, jednak w skrajnych przypadkach sama dieta i ruch mogą nie przynieść oczekiwanych efektów. Bardzo często otyłe osoby są bardzo przyzwyczajone do swoich złych nawyków żywieniowych przez co odchudzanie może stanowić dla nich olbrzymie wyzwanie. Z pomocą przychodzi prężnie rozwijająca się bariatria. Chirurgia bariatryczna jest to dział chirurgii zajmujący się leczeniem patologicznej otyłości, czyli otyłości III stopnie lub II stopnia jeśli występują przy niej dodatkowe dolegliwości lub schorzenia.
Operacje wykonywane w Polsce zalecane przez Międzynarodową Organizację Chirurgicznego Leczenia Otyłości można podzielić na trzy rodzaje:
- operacje zmniejszające objętość żołądka nazywane restrykcyjnymi. Zaliczane są tutaj opaski żołądkowe, plastyka żołądka, rękawowa resekcja żołądka
- operacje zaburzające wchłanianie spożytego posiłku np. wycięcie części centralnej i obwodowej żołądka
- kombinacje obydwu powyższych metod np. pomost omijający żołądek
Jak informuje klinika KCM z Jeleniej Góry: wśród zabiegów wykonywanych w KCM znajduje się mankietowa resekcja żołądka czyli gastric sleeve. Metoda ta polega na usunięciu około 85% powiększonego żołądka, a pozostawiony fragment przypomina rurkę.
Zmniejszenie objętości żołądka sprawia, że osoba poddająca się zabiegowi nie jest w stanie przyjąć jednorazowa większej ilości pożywienia. Zazwyczaj maksymalną ilością jaką jest w stanie spożyć wynosi ok. 150 ml co sprawia, że pacjent w szybkim tempie chudnie i gubi zbędne kalorie. Podczas zabiegu usuwana jest część organu odpowiadająca za wydzielanie hormonu głodu greliny, przez co pacjent nie odczuwa głodu i chęci spożycia nadmiaru kalorii. Zabieg ten wykonywany laparoskopowo gwarantuje niewielkie rany pooperacyjne oraz szybszy powrót do pełnej sprawności.
Innym zabiegiem bariatrycznym jest zespolenie żołądkowo-jelitowe Roux en Y nazywane również gastric bypass. Technika ta polega na wytworzeniu pomostu omijającego żołądek. Żołądek dzielony jest na dwie odrębne części. Do mniejszej przyłączane jest jelito cienkie tworząc pętlę pokarmową. Pozostała część żołądka z dwunastnicą i początkiem jelita tworzy pętlę żółciową łącząc się z dystalną częścią jelit krętego. Skrócenie części trawiennej przewodu pokarmowego sprawia, że wchłanianego pokarmu jest znacznie mniej co umożliwia szybkie schudnięcie.
Podobną do poprzedniej metodą jest mini-gastric bypass. Jest to uproszczona metoda tradycyjnej operacji gastric bypass, a polega ona na wytworzeni jednego zespolenia jelitowo żołądkowego. Metoda ta jest obecnie często stosowana zwłaszcza, że przynosi ona efekty porównywalne do tych występujących przy klasycznej metodzie.
Cieszącą się dużym zainteresowaniem metodą walki z otyłością jest również laparoskopowo zakładana opaska żołądkowa posiadająca możliwość regulacji. Zwężenie żołądka jest odwracalne, a sama operacja przebiega bez konieczności otwierania jamy brzusznej.
Z otyłością można walczyć także wykorzystując balon wewnątrzżołądkowy, który zapełniając znaczną część organu sprawia, że osoba otyła nie odczuwa głodu i zmniejszenie porcji żywieniowych jest wówczas znacznie łatwiejsze – dodaje KCM Clinic.
W naszej klinice wykonujemy zabiegi w sposób tradycyjny jak i z wykorzystaniem laparoskopii 3D – informuje KCM. Wykorzystanie tej metody gwarantuje sprawny przebieg operacji bariatrycznych- lekarz ma możliwość widzenia przestrzennego co znacząco ułatwia przestrzenne rozeznania. Chirurg dokładnie widzi jaki narząd znajduje się w zasięgu narzędzi, a jaki nie, a każdy najmniejszy element jamy brzusznej jest doskonale widoczny. Wykorzystanie laparoskopii 3D znacznie ułatwia pracę lekarza i jednocześnie gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo pacjenta.
[Powyżej wyszczególnione zostały kroki związane z procesem leczenie otyłości w KCM Clinic]
Niezależnie od wybranej metody walki z otyłością każdy zabieg z wykorzystaniem chirurgii bariatrycznej wiąże się z uzyskaniem szybkich i zadowalających efektów w postaci zrzuconych kilogramów. Warto zawalczyć o własne zdrowie by móc cieszyć się zdrowym i długim życiem oraz pewnością siebie w każdej sytuacji. Po więcej informacji zapraszamy na stronę kliniki KCM: http://www.kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/oferta/chirurgia-laparoskopowa-i-leczenie-otylosci-3d,128.htm
Potwierdzam główną myśl – mój wujek leczył się metodami zmniejszenia żołądka i efekty były naprawdę zauważalne. Domyślam się, że głód jest tutaj największą przeszkodą na początku ale pewnie tylko w warstwie psychologicznej…ponieważ samo zmniejszenie ma działać tak aby nie dać nam poczuć się głodnym, prawda?