Smukła sylwetka, pogodny uśmiech to jeden z warunków sukcesu. Niechętnie obcujemy z ludźmi zaniedbanymi. Szczególnie kobieta musi dbać o podkreślenie urody, sylwetki i poświęcić wiele dla jej pielęgnacji. Na wygląd skóry, sylwetkę wpływa odżywianie. Ono decyduje o naszej energii życiowej i dobrym samopoczuciu.
Codzienne pożywienie powinno zawierać ten rodzaj składników, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu np:
Mikroelementy a uroda
- magnez – pomaga zwalczyć stres, zaburzenia krążenia na tle miażdżycy, skurcze mięsni, zaburzenia rytmu serca i wiele innych schorzeń. Znajduje się w pestkach dyni, słonecznika, orzechach, czekoladzie.
- cynk – wskazany jest do prawidłowego wzrostu włosów, paznokci. Znajduje się w kiełkach zbóż, ziarnach słonecznika, orzechach.
- selen – opóźnia procesy starzenia, chroni przed miażdżycą i chorobami nowotworowymi. Źródłem tego składnika są zielone warzywa (szpinak, brokuły)
- chrom – zmniejsza apetyt, szczególnie na słodycze. W dużych ilościach znajduje się w drożdżach.
W różnych magazynach, poradnikach podawane są diety. Stosowanie ich bez porady lekarza jest ryzykowne, może spowodować wiele zaburzeń zdrowotnych.
Najlepszą zasadą jest – jeść 1/2 tego co dotychczas, a nawet mniej.
Oto kilka rad pomocnych w utrzymaniu zgrabnej sylwetki
- potrawy smażone zastąpić gotowanymi
- tłuste mięsa, wędliny – chudymi
- masło – lekką margaryną
- śmietanę, tłuste sery, mleko – chudymi serami, mlekiem 0,5 %
- sosy, majonezy – przyprawami ziołowymi, jogurtem
- alkohol – sokiem warzywnym
Na przyjęciach, spotkaniach towarzyskich jeśli namawiają cię do jedzenia, spróbuj zainteresować towarzystwo rozmową na ciekawy temat – wtedy nikt nie zauważy, że masz pusty talerz.
Do pracy przynoś sałatkę warzywną, lekki jogurt. Jeśli pijesz kawę, herbatę, a nie lubisz gorzkiej, używaj słodzik (ale najlepiej bez). Unikaj ciast i ciasteczek.
A najważniejszy jest ruch !
Na spacerze lub przy oknie
Aby przedłużyć młodość, jak najdłużej utrzymać zgrabną sylwetkę, wskazane są ćwiczenia gimnastyczne. Jeżeli nie ma możliwości wykonywania ich na świeżym powietrzu wystarczy ćwiczenie przy otwartym oknie. Najlepszą porą na gimnastykę jest poranek.
Ćwiczenie 1
Przysiad podparty, nogi złączone, głowa opuszczona. Wspięcie na palce z wyprostowaniem nóg, tułowia, ramion, głowa zwrócona do góry – powrót do pozycji wyjściowej.
Powtórzyć 5 razy.
Ćwiczenie 2
Leżenie przodem, ramiona zgięte w łokciach, ciało spoczywa na dłoniach. Równoczesne uniesienie obu złączonych nóg, tułowia, głowy i ramion wyprostowanych jak najwyżej. Powrót do pozycji wyjściowej.
Powtórzyć 5 razy.
Ćwiczenie 3
Leżenie na wznak, ramiona w bok. Obie nogi złączone i wyprostowane. Przenoszenie obu nóg ze strony prawej ku lewej i odwrotnie.
Powtórzyć 5 razy.
Oto kilka ćwiczeń do wykonania w miejscu pracy
- jeżeli przez cały czas naszej pracy siedzimy, to należy wstać, wyprostować się, przejść kilka razy po pokoju.
- jeżeli głowę mamy cały czas nachyloną spróbujmy odrzucić ją w tył, zrobić skłon w prawo, w lewo i wykonać ruchy obrotowe.
- jeżeli praca wymaga skupienia uwagi w jednym punkcie i męczy się wzrok, należy pogimnastykować oczy: przymknąć je na moment, otworzyć, popatrzeć przez chwilę przez okno w dalszą perspektywę, następnie spojrzeć w górę, w prawo, w lewo (głowa pozostaje nieruchomo).
Dłoniom trzymającym przez kilka godzin pióro lub ołówek, albo piszącym na komputerze w pozycji pochylonej także należy się odpoczynek. Wyprostować palce, rozszerzyć je, wykonać krążenie nadgarstka, rozluźnić dłonie ruchem imitującym strzepnięcie. Ćwiczenia takie wymagają niewiele czasu – zaledwie 2-3 minuty – a znacznie poprawią sprawność i samopoczucie.
Ta książka pomoże w utrzymaniu zdrowia: