Rozwód to czasami jedyne rozwiązanie trudnej sytuacji małżeńskiej pomimo, że to bolesny krok. Tym bardziej warto przeprowadzić ten proces szybko i bez zbędnych komplikacji.
Rozwód możliwy jest wtedy, gdy nastąpił trwały i całkowity rozkład pożycia pomiędzy małżonkami. Co to właściwie oznacza? Chodzi o to, że wszystkie więzi (fizyczne, ekonomiczne) pomiędzy małżonkami zostały zerwane. Trwały rozkład sygnalizuje, że powrót małżonków do wspólnego pożycia nie będzie możliwy. W takiej sytuacji konieczne jest wykonanie odpowiednich kroków prawnych, które umożliwią wydanie wyroku sądowego, stwierdzającego rozwód – tłumaczy adwokat rozwodowy Jan Przemysław Kopko.
1. Przygotowanie pozwu
Pierwszym krokiem w rozwodowym procesie jest przygotowanie pozwu. Zanim to nastąpi, warto zastanowić się, czy będziemy korzystali z usług adwokata, czy wszelkie czynności przeprowadzimy sami. Oczywiście zatrudnienie prawnika może ułatwić czynności, ponieważ to właśnie adwokat będzie zajmował się ich przeprowadzeniem. Dotyczy to również przygotowania pozwu.
Jeśli jednak zdecydujemy się sami stawić czoła rozwodowi, musimy odpowiednio napisać pozew. Powinna znaleźć się w nim informacja, czy rozwód będzie z orzekaniem o winie, czy bez takiego orzekania. Jeśli mamy dzieci, konieczne jest również określenie podziału władzy rodzicielskiej i podanie, kto będzie się nimi zajmował po rozwodzie. W pozwie może także pojawić się żądanie dotyczące alimentów. Do tego należy przygotować szereg różnych dokumentów, jak odpis aktu małżeństwa, aktu urodzenia dzieci, informacje o dochodach, zaświadczenia lekarskie itp.
2. Składanie pozwu i koszty
Kolejny krok w procesie rozwodowym to złożenie pozwu. Należy to zrobić w Sądzie Okręgowym, który jest właściwy dla miejsca zamieszkania. Konieczne jest przygotowanie dwóch egzemplarzy pozwu, a także dołączenie wszystkich potrzebnych załączników. Na kopii pozwu powinniśmy uzyskać potwierdzenie nadania w postaci stempla. Pozew można także złożyć listem poleconym.
Od razu należy przygotować się na koszt opłaty sądowej w wysokości 600 zł (trzeba dołączyć do pozwu dowód wpłaty) albo napisac prośbę o zwolnienie z opłaty ze względu na trudną sytuację finansową.
4. Rozprawa i wyrok
Rozprawa to najważniejsza część procesu rozwodowego. Do sądu należy udać się z dowodem osobistym. Warto również przygotować się wcześniej i przemyśleć, jakie kwestie będziemy chcieli poruszyć w sądzie. Trzeba będzie potwierdzić żądania zawarte w pozwie. Jeśli druga strona nie zgadza się na proponowane przez nas warunki, konieczne będzie przedstawienie dowodów i świadków.
Wyrok nie jest od razu prawomocny, a to dlatego, żeby w przypadku wątpliwości, móc wnieść apelację w terminie 14 dni od otrzymania uzasadnienia.