Wirusy przeziębienia czyhają na nas wszędzie. Szczególnie tam, gdzie na małej przestrzeni przebywa wiele osób. Istnieje ponad 200 typów wirusów powodujących chorobę przeziębieniową. Zarazić możemy się w autobusach, na przystankach, w biurowcach, szkołach czy świetlicach. Zarazki nie omijają też przedszkolaków. Patogeny wnikają do organizmu dziecka przez nabłonek dróg oddechowych, namnażają się i powodują stan zapalny, objawiający się symptomami, które każdy z nas dobrze zna. Rodzice często zastanawiają się jak pomóc maluchowi. Czy można podać te same leki, które samemu się stosuje? Jak długo pociecha powinna pozostać w domu?
Co nie pomoże naszym pociechom?
Nie wszyscy wiedzą, że pewne leki powszechnie stosowane u dorosłych nie powinny być stosowane u przedszkolaków. Publikacje towarzystw pediatrycznych zalecają unikania leków OTC (bez recepty) na kaszel i przeziębienie u dzieci poniżej 4 roku życia. Mogą być nie tylko nieskuteczne, ale również potencjalnie szkodliwe! Co ciekawe, preparaty jeżówki purpurowej (Echinacea purpurea), choć pomocne u osób dorosłych, nie sprawdzą się u maluchów. Podobnie wziewne preparaty kortykosteroidów. Pamiętajmy, że przeziębienie to choroba wirusowa. Przyjmowanie antybiotyków jest w tym przypadku nieuzasadnione. W wyeliminowaniu wirusów na pewno nie pomogą, mogą zaś wywołać dolegliwości żołądkowo-jelitowe lub inne działania niepożądane.
Co warto kupić w aptece?
W chorobie przeziębieniowej stosujemy przede wszystkim leczenie objawowe, czyli służące pozbyciu się symptomów, takich jak katar czy kaszel. Ciekawym i nowoczesnym wyrobem medycznym jest spray do nosa Quixx Grip-protect z formułą Carragelose®. Redukuje on ilość wirusów wnikających do organizmu, dzięki czemu choroba ma łagodniejszy przebieg. Jeżeli Twoja pociecha ma problem z odkrztuszaniem wydzieliny z dróg oddechowych możesz podać jej acetylocysteinę. W celu zmniejszenia nasilenia kaszlu i zapewnienia spokojnego snu, nasmaruj szyję i klatkę piersiową przedszkolaka olejkiem eterycznym.
Czy domowe sposoby sprawdzą się u najmłodszych?
Udowodnione działanie w redukcji kaszlu ma miód gryczany. Jego charakterystyczny smak może nie przypaść do gustu wszystkim maluchom. Spróbujmy jednak przekonać dzieciaki do tego naturalnego specyfiku, gdyż jego stosowanie niesie wiele korzyści. Witamina C, szczególnie przyjmowana regularnie, może mieć działanie profilaktyczne. Jej źródłem są np. porzeczki, cytrusy, kiszona kapusta i papryka. W okresie choroby warto zapewnić dziecku zbilansowaną dietę, odpowiednie nawodnienie (szczególnie jeżeli występuje gorączka) oraz spokojny sen.
Kiedy dziecko może wrócić do przedszkola?
Odpoczynek w łóżku jest bardzo ważny, szczególnie przez 2-3 doby, podczas których objawy są najbardziej nasilone. W ciągu 10 dni, większość z nich powinna minąć, jednak kaszel może utrzymywać się jeszcze kilkanaście dni. Największe ryzyko przekazania wirusa występuje przez pierwsze 3 dni choroby. Wydalanie patogenów trwać może jednak nawet 2 tygodnie. Ciężko jednoznacznie określić czas, jaki należy spędzić w domu, ale niezbędne minimum to 3-4 dni. Jeżeli masz wątpliwości, zgłoś się do lekarza. Specjalista oceni stan małego pacjenta i pomoże Wam podjąć odpowiednią decyzję.