Przeziębienie w ciąży – jak je rozpoznać bez wychodzenia z domu?

Przeziębienie w ciąży może dopaść każdą przyszłą mamę – bez względu na to, jak bardzo starałabyś się unikać jego przyczyn. Jeśli zatem czujesz pierwsze objawy kataru czy delikatne drapanie w gardle, nie lekceważ tego! Mogą to być zarówno symptomy infekcji wirusowej, jak i bakteryjnej. Aby jak najszybciej poznać przyczyny, wykonaj proste badanie CRP w domu! Natychmiastowa diagnoza pozwoli od razu podjąć odpowiednie środki zaradcze. Jak odczytać wyniki testu CRP oraz jak domowymi sposobami poradzić sobie z przeziębieniem w ciąży? Poniżej przedstawiamy kilka prostych i skutecznych wskazówek.

Jesteś w ciąży i czujesz się „niewyraźnie”? Sprawdź, jak szybko i bez wychodzenia z domu odróżnić przeziębienie od infekcji bakteryjnej!

Pierwsze objawy przeziębienia w ciąży łatwo zlekceważyć, ponieważ delikatne drapanie w gardle czy lekki katar nie wydają nam się niczym groźnym. Mimo że odczuwane symptomy są tak niewinne, nigdy nie należy ich lekceważyć. Kobiety ciężarne ze względu na obniżoną odporność immunologiczną są szczególnie narażone na różnego rodzaju infekcje. Im szybciej zostaną one wykryte, tym łatwiej można je wyleczyć, nie narażając przy tym zdrowia i życia rozwijającego się dopiero maleństwa. Ważne jest także to, aby jak najszybciej sprawdzić, czy mamy do czynienia z infekcją wirusową czy bakteryjną. Od tego bowiem powinna zależeć nasza reakcja i dalszy sposób postępowania. Dzięki testom CRP i poradnikom, oferowanym przez Grand-Med, możemy takie badanie zrobić bez wychodzenia z domu i niepotrzebnego narażania się na kontakt z bakteriami i wirusami, których prawdziwym siedliskiem są przychodnie lekarskie.

Jak odczytać wyniki badania CRP w ciąży, aby mieć pewność, czy złapało nas zwykłe przeziębienie czy może coś więcej?

Jeśli jesteś w ciąży i czujesz się osłabiona lub wiesz, że zostałaś narażona na ryzyko zarażenia wirusem lub bakterią, jak najszybciej sięgnij po test CRP. Określając poziom CRP we krwi, czyli białka C-reaktywnego, możesz się upewnić, czy w twoim organizmie nie rozwija się mniej lub bardziej groźna infekcja. Co ważne, w przypadku zakażenia dowiesz się także, czy masz do czynienia z wirusem, czy z bakterią. Wartość CRP wzrasta bowiem już od dwóch do sześciu godzin od pojawienia się infekcji, a zatem jeszcze zanim zaczniesz odczuwać pierwsze objawy. Białko C-reaktywne jest zaliczane do tzw. białek ostrej fazy, czyli do grupy aminokwasów, których stężenie zmienia się wraz z pojawieniem się w organizmie infekcji lub stanu zapalnego. CRP produkowane jest przez wątrobę, a stamtąd przedostaje się do krwi. Jego poziom wzrasta wraz z pojawieniem się infekcji lub stanu zapalnego, ponieważ bierze ono udział w zwalczaniu takich stanów chorobowych. Zatem im wyższym poziom CRP, tym groźniejsze zmiany zachodzą w naszym organizmie. Wykonując domowy test CRP możemy otrzymać jeden z trzech wyników:

  • mniej niż 10 mg/l – stężenie CRP w normie;

  • od 10 do 30 mg/l – zwiększone stężenie CRP;

  • ponad 30 mg/l – znacznie zwiększone CRP.

Jeśli nasz wynik mieści się w najwyższym przedziale możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z infekcją bakteryjną. Wówczas najlepiej skonsultować się z lekarzem. Infekcja wywołana przez bakterie, w przeciwieństwie do tej wywołanej przez wirusy, wymaga leczenia antybiotykami, przy stosowaniu których kobiety w ciąży powinny zachować szczególną ostrożność, będąc zawsze pod ścisłą kontrolą lekarza. A co w przypadku stężenia CRP, które nie przekracza 30 mg/l?

Zwiększone stężenie CRP u kobiet w ciąży nie zawsze oznacza infekcję bakteryjną lub przeziębienie!

Jeśli jesteś w ciąży, a w teście CRP otrzymałaś wynik wyższy niż 10 mg/l, nie musi to od razu oznaczać, że dopadła cię infekcja bakteryjna lub przeziębienie. Pamiętaj o tym, że u kobiet będących w trzecim trymestrze ciąży wartość białka C-reaktywnego może wynieść 20 mg/l, nie oznaczając przy tym żadnych zmian chorobowych. Jeśli natomiast nie jesteś w trzecim trymestrze ciąży, a poziom CRP w twojej krwi jest zwiększony (10-30 mg/l), może to oznaczać początek infekcji wirusowej, którą warto się zająć jeszcze zanim pojawiają się pierwsze objawy. Jeśli z jakiegoś powodu jesteś szczególnie zaniepokojona takim wynikiem, możesz się także udać do lekarza, który zleci szczegółowe badania mające na celu wykrycie ewentualnego stanu zapalnego w w organizmie. Przy pierwszych, łagodnych objawach infekcji wirusowej, czyli zwykłego przeziębienia, możesz także sięgnąć po domowe sposoby, które z pewnością nie zaszkodzą mającemu przyjść na świat dziecku.

Publikacja: insane.agency

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *