Przedwczesny wytrysk to najczęstsza dysfunkcja seksualna, jaka występuje u mężczyzn. Jak pokazują badania, dotyczy ona około 33 procent panów stanowiąc źródło niemałych problemów w kontaktach z płcią przeciwną. Jeszcze do niedawna powszechnie uważało się, że dolegliwość ta dotyczy jedynie młodych, niedoświadczonych mężczyzn. Obecnie jednak, przedwczesny wytrysk jest bardzo często dotyka również starszych mężczyzn, którzy pierwsze doświadczenia seksualne mają dawno za sobą.
Przyczyny przedwczesnego wytrysku
Wczesna ejakulacja jest w zupełności normalna u osób dopiero rozpoczynających przygodę z seksem. Przyczyną tego stanu rzeczy może być wówczas zarówno duże, nierozładowywane przez długi czas napięcie seksualne, jak i stres wynikający z samego faktu zbliżenia. W miarę zdobywanego doświadczenia, większość mężczyzn uczy się kontrolowania momentu ejakulacji i problem znika.
Niestety, nieprawidłowy odruch wytrysku może mieć także poważniejsze przyczyny, do których zalicza się:
- Trwałą nadwrażliwość żołędzi członka, która może mieć charakter wrodzony lub nabyty, na przykład wskutek infekcji.
- Nadpobudliwość nerwu sromowego – do przedwczesnego wytrysku dochodzi wówczas, gdy impulsy przebiegają w nim zbyt szybko i intensywnie.
- Słabe napięcie mięśni zwieraczy cewki moczowej.
- Cukrzycę, nadciśnienie, nadczynność tarczycy i choroby prostaty, z którymi to boryka się spory odsetek dojrzałych mężczyzn.
- Przedwczesny wytrysk może być również skutkiem ubocznym zbyt długiej abstynencji seksualnej, jednorazowych stosunków z dużą ilością partnerek czy zbyt częstej masturbacji. Niemały wpływ na tego typu zaburzenia ma także stres, obawa przed wpadką oraz nadużywanie alkoholu, papierosów czy środków odurzających.
(Więcej o przyczynach dolegliwości tutaj -> https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-przedwczesnego-wytrysku)
Leczenie przedwczesnego wytrysku
Seksuolodzy raczej zgodnie przyznają, że najskuteczniejszą metodą leczenia przedwczesnego wytrysku jest farmakoterapia. W chwili obecnej na rynku farmaceutycznym dostępny jest tylko jeden lek, który został oficjalnie zatwierdzony w celu leczenia przedwczesnego wytrysku. Jest to dapoksetyna, należąca do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Środek zażywa się na 1-3 godziny przed stosunkiem. Jak wskazują badania kliniczne, dapoksetyna może znacząco opóźnić moment ejakulacji, jednak jej stosowanie związane jest z ryzykiem doświadczenia skutków ubocznych (więcej na temat możliwych skutków ubocznych dapoksetyny tutaj -> https://www.euroclinix.net/pl/przedwczesny-wytrysk/priligy#czy_priligy_wywołuje_skutki_uboczne?).
Istnieją także inne metody opóźniające wytrysk. Dobrą alternatywą dla doustnych środków farmakologicznych mogą okazać się na przykład specjalne żele znieczulające prącie. Badania kliniczne potwierdzają, że dzięki miejscowym preparatom o działaniu anestetycznym możliwe jest znaczne przedłużenie stosunku. Największą wadą tych środków jest redukcja doznań seksualnych, a co za tym idzie obniżenie satysfakcji płynącej ze współżycia.
Dobrym rozwiązaniem może być również trening mięśni Kegla – specjaliści przekonują, że regularne wykonywanie ćwiczeń ma bardzo pozytywny wpływ na kontrolowanie i opóźnianie momentu ejakulacji. Zaletą tych ćwiczeń jest to, że można je wykonywać w niemal każdych warunkach, również w pracy. (więcej o ćwiczenia mięśni kegla tutaj -> http://tipy.interia.pl/artykul_10329,jak-wzmocnic-miesnie-kegla-mezczyzn.html)
Dobre efekty można również uzyskać stosując tak zwaną technikę ,,start-stop”. Polega ona na zaprzestawaniu stymulacji prącia w momencie, gdy mężczyzna czuje, że jest już bliski ejakulacji oraz wznawianiu pieszczot, gdy napięcie seksualne odrobinę opadnie. Ćwiczenie to można wykonywać samodzielnie podczas masturbacji lub z udziałem partnerki.
Pamiętajmy, że leczenie przedwczesnego wytrysku przede wszystkim należy rozpocząć od wizyty u seksuologia, który przeprowadzi szczegółowy wywiad i wykona stosowne badania.