Wyraźnie powiększony brzuch, nieprzyjemne uczucie wzdęcia i towarzyszące im gazy odbierają nam pewność siebie i przyjemność przebywania w towarzystwie? Wzdęcia są jedną z najpowszechniejszych i jednocześnie bardzo krępujących przypadłości.
Jednak gazy powstające w naszym układzie pokarmowym są czymś zupełnie naturalnym, jest to element trawienia. W organizmie każdej zdrowej osoby produkowane są pewne ilości gazów, które muszą być usuwane. Zazwyczaj są one na tyle niewielkie, że nie stanowią dla nas większego problemu. W pewnych przypadkach może jednak dojść do nadprodukcji gazów i ich gromadzenia, co prowadzi do wzdęć. Jest kilka powodów, które mogą być źródłem tego problemu.
Połykanie powietrza
Wraz z każdym posiłkiem, a nawet w trakcie oddychania, pewne ilości powietrza przedostają się do naszego układu pokarmowego. Powietrze to jest najczęściej wchłaniane do krwioobiegu. Niekiedy jednak jego objętości są na tyle duże, że prowadzą do zwiększenia obwodu brzucha, uczucia jego wydęcia i dostają się do dalszych części układu pokarmowego. Powodem takiej sytuacji jest najczęściej zbyt szybkie spożywanie posiłków lub prowadzenie w jego trakcie rozmów. Gromadzeniu powietrza w układzie pokarmowym sprzyja również palenie papierosów, żucie gumy czy gryzienie końcówek ołówków.
Nietolerancja laktozy
Nietolerancja laktozy jest wynikiem obniżonej zdolności do trawienia tego cukru, zawartego w produktach mlecznych. Po okresie dzieciństwa dochodzi niekiedy do obniżenia poziomu enzymu trawiącego laktozę – laktazy. Tą przyczynę wzdęć bardzo łatwo zidentyfikować poprzez wycofanie produktów pochodzenia mlecznego i obserwację własnego organizmu. Chcąc uniknąć wzdęć w przyszłości możemy przyjmować laktazę doustnie bądź wyeliminować na stałe nabiał z naszej diety.
Ciężkostrawne posiłki
Produkty spożywcze, które są słabo trawione przez nasze enzymy trawienne, dostają się do dalszych odcinków układu pokarmowego i stają się idealnym źródłem pożywienia dla bakterii bytujących w naszych jelitach. To właśnie bakterie jelitowe w trakcie beztlenowego rozkładania materii organicznej produkują gazy – proces ten nazywany jest fermentacją. Gdy nasza dieta składa się głównie z ciężkostrawnych produktów wówczas ilość gazów produkowanych przez bakterie jest na tyle duża, że nasz organizm ma trudności z ich usuwaniem. Za problem z wzdęciami odpowiedzialne może być jedzenie zbyt dużej ilości węglowodanów, których nasz układ pokarmowy nie trawi lub ich trawienie jest utrudnione jak:
Rafinoza – składnik roślin strączkowych, kapusty, brokułów i innych roślin kapustnych.
Skrobia – zawarta w ziemniakach, kukurydzy, makaronach.
Błonnik – jest on ważny dla prawidłowego funkcjonowania naszego układu pokarmowego (ułatwia przechodzenie mas pokarmowych przez jelita), z drugiej jednak strony jednak jego nadmiar przyczynia się do problemu wzdęć. Jako włókno nierozkładane w naszym układzie pokarmowym może być wykorzystywane przez bakterie jelitowe. Dlatego ważne jest aby błonnik spożywać we właściwych ilościach – zaszkodzić nam może zarówno jego niedobór jak i nadmiar.
Proste sposoby na częste wzdęcia
Chcąc wyeliminować problem wzdęć przede wszystkim należy zmienić przyzwyczajenia dotyczące odżywiania – nie jeść w pośpiechu czy nie prowadzić rozmów w trakcie posiłków. Powinniśmy też unikać nadmiernego spożycia produktów ciężkostrawnych, powodujących wzdęcia. Na rynku dostępnych jest również wiele produktów farmaceutycznych, które wspomagają walkę z tym kłopotliwym problemem. Za skuteczne uważa się te zawierające związki powierzchniowo czynne, jak popularny lek na wzdęcia Espumisan. Swoje działanie opiera na symetykonie, który rozbija pęcherzyki gazów zgromadzonych w naszym układzie pokarmowym, dzięki temu są one łatwiej usuwane lub wchłaniane do krwioobiegu. Lek ten jest bezpieczny nawet dla kobiet w ciąży, substancja aktywna przechodzi przez nasz układ pokarmowy nie ulegając przekształceniom i jest całkowicie usuwana. Przyjmowanie Espumisanu po, w trakcie lub po posiłkach pozwala nam na zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie problemu wzdęć i wiatrów.