Białaczka stanowi, 1/3 zmian nowotworowych u dzieci związanych z wadliwym działaniem układu krwiotwórczego. Dlatego poznaj jej objawy, miejsca, gdzie możesz szukać pomocy, ale i sposoby na wsparcie chorych w walce.
Białaczka niejedno ma imię
Białaczka? Wszystko zaczyna się od mutacji, przez co powstaje komórka nowotworowa. To komórka, która tworzy niepełnowartościowe krwinki, przez co nie są one w stanie pełnić funkcji odpornościowych. Następnie bardzo szybko się pomnażają, tym samym blokują powstawanie innych komórek. W kolejnej fazie wydostają się ze szpiku i przenoszą się do innych narządów. Białaczki można podzielić na ich pochodzenie (szpikowe i limfatyczne) oraz przebieg:
a) ostre:
– ostra białaczka szpikowa
– ostra białaczka limfoblastyczna
b) przewlekłe
– przewlekła białaczka szpikowa
– przewlekła białaczka limfatyczna
Więcej informacji na temat Białaczki w tym o jej najczęstszych odmianach u dzieci, objawach, ale i możliwej pomocy znajdziesz na – białaczka objawy u dzieci https://www.dkms.pl/pl/baza-wiedzy/bialaczka-najczestsze-odmiany-u-dzieci
Ostra białaczka limfoblastyczna
Pierwsze objawy mogą być mylące, ponieważ czasem przypominają lekkie infekcje. Dlatego bardzo istotne jest szybkie diagnozowanie, w przypadku, gdy inne sposoby nie pomogły w walce z „infekcją”. Bardzo częste objawy, które towarzyszą chorobie to (białaczka objawy u dzieci):
– permanentnie nawracające infekcje
– bóle głowy
– senność i osłabienie
– ogólnie „rozbicie”
– częste stany podgorączkowe
Obserwuj swoje dziecko i reaguj, ponieważ w tym przypadku czas ma znaczenie. Udaj się do lekarza na podstawowe badania – lekarz może stwierdzić powiększoną wątrobę i śledzionę, ale i obniżoną liczbę erytrocytów i trombocytów. W kolejnym etapach nowotwór może „przerzucić się” na inne narządy. W diagnozie może pomóc OB., czyli odczyn Biernackiego, w przypadku nieprawidłowości zmienia się tempo opadania czerwonych krwinek. Aby jednak ostatecznie potwierdzić białaczkę, musisz udać się z dzieckiem na badanie szpiku kostnego.
Dzieci chore na białaczkę fundacja
Na szczęście wraz z rozwojem medycyny możesz liczyć na coraz bardziej skuteczne diagnozowanie, ale również leczenie nowotworów, w tym białaczki. Pamiętaj także, że istnieją fundacje, w których otrzymasz wsparcie, ale i sam możesz pomóc np. oddając szpik kostny.