Autorem raportu jest jeden z najbardziej znanych polskich seksuologów, prof. Zbigniew Izdebski. Badanie realizowano od 19 kwietnia do 13 maja 2004 roku w ramach projektu badawczego Państw Regionu Morza Bałtyckiego. W ankiecie wzięli udział uczniowie II klas z 250 szkół ponadgimnazjalnych oraz 731 nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych.
Izdebski ocenia wiedzę polskiej młodzieży o HIV i AIDS jako "bardzo niską". "Wyniki są tym bardziej niepokojące, że w ostatnim czasie wzrasta w Polsce liczba zakażeń wirusem HIV w grupie młodych osób o orientacji heteroseksualnej" – zwraca uwagę profesor.
Wśród nastolatków najniższą wiedzę o HIV i AIDS mają uczniowie zasadniczych szkół zawodowych. Dwa z trzech głównych sposobów zakażenia się (którymi według WHO są: niestosowanie czystych igieł i strzykawek, niestosowanie prezerwatyw podczas seksu oraz współżycie z wieloma partnerami) potrafi wymienić zaledwie co drugi uczeń (56 proc.) takiej szkoły.
Największą wiedzę na temat dróg zakażenia HIV mają uczniowie liceów ogólnokształcących (81 proc.). Na kolejnych miejscach uplasowały się licea profilowane (76 proc.) i technika (74 proc.).
Jak wykazało badanie, tylko 65 proc. uczniów i 72 proc. nauczycieli wychowania do życia w rodzinie (WDŻR) wie o tym, że zakażenia HIV można uniknąć stosując prezerwatywy.
Pocieszeniem jest to, że uczniowie są świadomi braków w swojej wiedzy i chcieliby je uzupełnić. Wśród tematów, które chcieliby przerobić na lekcjach WDŻR najwięcej ankietowanych – aż 84 proc. – wymieniło naukę ochrony przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową i HIV/AIDS.
Na drugim miejscu (82 proc.) znalazły się w uczniowskim rankingu sposoby ochrony przed niepożądaną ciążą.
Nauczyciele WDŻR, którzy wykazali podczas badania znacznie większą wiedzę na temat HIV i AIDS, taką tematykę wymieniają dopiero na czwartym miejscu wśród tematów, które chcieliby omówić na lekcji (90 proc).
Najważniejsze w ramach WDŻR są, według nauczycieli, sprawy ducha – nauka szacunku do płci przeciwnej i nauka sposobów rozwiązywania konfliktów w związkach uczuciowych (po 96 proc.) oraz informacje o rozwoju psychicznym i fizycznym człowieka (95 proc.).