"Niemki i Francuzki, w ogóle kobiety z zachodu Europy, są aktywniejsze seksualnie od Polek. Wpływ na to ma niewątpliwie zmęczenie polskiej kobiety codziennością, brak stabilizacji finansowej" – relacjonuje Starowicz.
Z raportu wynika, że polskie kobiety, mimo wyraźnych zmian w ostatnich latach, w większości nadal nie chcą rozmawiać o seksie, wstydzą się nagości i pomocy szukają częściej u… księdza (8 proc.) niż u męża (5 proc.). Najwięcej, bo 34 proc. szuka rozwiązania w internecie.
W porównaniu z początkiem lat 90. pojawiła się też w Polsce grupa nowych, często zaskakujących zjawisk związanych z kobiecą seksualnością, jak przedwczesny orgazm czy skokowy wzrost liczby kobiet przyznających się do oziębłości seksualnej – referuje Starowicz. "Wzrasta liczba kobiet oziębłych. 30 proc. przyznaje, że często odczuwa oziębłość. To potężny, niepokojący skok od 1992 r. o 10 proc." – mówi seksuolog.
"Rośnie też nowa grupa: +dynamicznych bizneswoman+ – kobiet sukcesu, które mężczyzny nie traktują już jak Boga" – zwraca uwagę Starowicz. Grupa młodych, bogatych i dynamicznych Polek preferuje seks barwny i aktywny z obu stron. To w tej grupie rozpoznano kilkanaście lat temu, po raz pierwszy w kraju, kobiecy "przedwczesny orgazm", zjawisko dotychczas znane jedynie u mężczyzn.
"To zaburzenie narasta – w tej chwili przyznaje się do niego aż 7 proc. kobiet. One wiedzą, czego chcą, szybki seks, błyskawiczny orgazm, a potem włączają laptopa i wracają do pracy. Zachowują się po prostu jak mężczyźni" – mówi badacz.
Grupa ta obejmuje jednak – według szacunków – ledwie 7 do 12 proc. Polek. Pozostałe preferują raczej konserwatywne podejście do spraw erotyki. Polki nie lubią fantazji w łóżku, 42 proc. preferuje pozycję klasyczną, tylko 17 proc. Polek jest aktywnych w czasie współżycia. Zaledwie 6 proc. przyznało, że lubi wprowadzać do seksu urozmaicenia.
Polki chcą, by ich obraz był tradycyjny. "Dominuje model matki unikającej ekscesów erotycznych, kobiety zajmującej się domem" – podsumowuje Starowicz.
IV Konferencja "Lęk i depresja – zdrowie psychiczne kobiety" zgromadziła psychologów, psychiatrów, ale i endokrynologów, ginekologów, seksuologów i lekarzy rodzinnych z całej Polski. Celem spotkania było ustalenie, jaki jest stan zdrowia psychicznego kobiety w Polsce w obliczu przeobrażeń socjoekonomicznych w kraju.
Jarosław Jaworski