Uczucie rozbicia i zmęczenia w ciąży wprawdzie nie jest groźne dla matki, jednak może sprawić, że straci kontrolę nad bieżącymi sprawami, poczuje się bezradna i zestresowana. 9 miesięcy to długi okres, dlatego może warto coś z tym zrobić. W dużej mierze zmęczenie jest nieodzownym elementem ciąży, jednak są metody, by mocniej stanąć na nogach i ograniczyć dolegliwości związane z tym stanem.
PIERWSZY TRYMESTR
Nadal nie wiemy do końca, dlaczego większość kobiet tak źle znosi pierwsze tygodnie ciąży. Prawdopodobnie wszystkiemu winne są hormony: wtedy w organizmie kobiety mają miejsce procesy biochemiczne na kolosalną skalę, które, w przypadku osoby nie będącej w ciąży, uznane byłyby za symptom poważnej choroby. Uważa się, że za specyficzny rodzaj przemęczenia, jaki odczuwają kobiety w ciąży, odpowiedzialny jest wzrost poziomu progesteronu, chociaż fluktuacja stężenia innych hormonów też ma swój udział w samopoczuciu.
Więcej tlenu
Niedostatek tlenu może podminować twoje siły witalne. Wiele przyszłych matek czuje, że ich oddech się spłycił, są gorzej dotlenione. To uczcie niedostatku tlenu może być jednak złudne. W pierwszych tygodniach ciąży zmiany chemiczne w organizmie mogą spowodować, że chemoreceptory (odpowiedzialne za informowanie organizmu, ile dwutlenku węgla wydychamy), mogą sprawić, że będziesz miała złudzenie niedostatku tlenu.
Małe porcje, ale często
Wymioty i zawroty głowy mają swój udział w uczuciu przemęczenia. Jedząc mało, ale często utrzymasz stały poziom cukru we krwi, dzięki czemu nie tylko będziesz miała trochę więcej energii, ale i złagodzisz mdłości.
Poza tym:
- Zaakceptuj fakt, że twoje ciało dostosowuje się do ciąży.
- Pamiętaj, że nie ma magicznego leku na zmęczenie – kiedy jesteś wyczerpana, musisz odpocząć.
- Słuchaj swojego ciała i jeśli chcesz pójść do łóżka o 7 wieczorem, zrób to.
- Powtarzaj sobie, że zmęczenie i inne dolegliwości, które odczuwasz teraz, nie będą się utrzymywały wiecznie.
ŚRODKOWE MIESIĄCE
Mniej więcej w 14. tygodniu ciąży kondycja psychofizyczna przyszłej matki powinna się polepszyć, wracają apetyt i energia. Na tym etapie zaleca się zbadanie poziomu żelaza, na podstawie którego lekarz zdecyduje, czy należy przyjmować suplement tego pierwiastka.
Trochę ćwiczeń
Teraz czujesz się już lepiej, masz więcej energii niż w pierwszym trymestrze ciąży. Wykorzystaj ten czas, by znów zażywać więcej ruchu. Spacery poprawią twoje krążenie, co jest o tyle ważne, że w ciąży, w wyniku zmian hormonalnych, ścianki żył stają się bardziej rozciągliwie i u wielu kobiet ciężarnych pojawiają się żylaki. Ponadto, dzięki wysiłkowi fizycznemu na świeżym powietrzu, mózg jest dotleniony, a układ trawienny lepiej pracuje. Pamiętaj, że drzemka nie jest substytutem ruchu, który pozwoli ci aktywnie wypocząć i nabrać energii.
Ostrożnie z kofeiną
Kawa i herbata to dobre sposoby na przebudzenie, ale nie wolno ich nadużywać. W ciąży wątroba dużo wolniej metabolizuje kofeinę, ponadto zauważono zależność między spożywaniem dużych ilości kofeiny a niską wagą niemowląt, a nawet poronieniami. Limit dziennej dawki kofeiny wynosi 300mg, tj. około 4 filiżanek kawy instant, bądź 6 kubków herbaty.
Więcej wody
Woda, warto to powtórzyć, usuwa z organizmu toksyny, które powodują, że czujesz się podle i zapobiega odwodnieniu, a tym samym uczuciu przemęczenia. Pamiętanie o przyjmowaniu dużej ilości płynów w ciąży jest ważne. Ponieważ twój metabolizm ulega zaburzeniom, możesz cierpieć na zaparcia, jeśli nie będziesz pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody.
Poza tym:
- Jedz czerwone mięso, rośliny strączkowe, morele, orzechy i dużo warzyw liściastych.
- Unikaj fastfoodów i snacków.
- Wykonuj nieforsowne ćwiczenia, jak pływanie czy spacer, które polepszą twoje samopoczucie i dodadzą ci energii do pracy.
- Licz szklanki: po każdej wypitej szklance wody danego dnia, stawiaj w swoim kalendarzyku kreskę, tak by codziennie uzbierało się ich co najmniej 8.
- Zastępuj możliwie często kawę i herbatę herbatkami owocowymi, sokami i kawą bezkofeinową.
OSTATNIE TYGODNIE
Problemy z zaśnięciem są powszechne w tym stadium ciąży – twój brzuch utrudnia ci wygodne ułożenie się, dają się we znaki bóle w krzyżu, ponadto może się zdarzyć, że będziesz odczuwała w nocy potrzebę częstego kursowania do toalety. Skurcze nóg i stóp, które często towarzyszą kobietom w ciąży, także mogą utrudniać zaśnięcie. W tym okresie dużo odpoczywaj i rób sobie drzemki w ciągu dnia, unikaj picia herbaty i kawy wieczorem i wypróbuj różne ułożenia do snu – leżenie na boku z poduszką między kolanami jest często bardziej komfortowe niż na plecach.
Mniej pracuj
Niegdyś kobiety pracowały do 28. tygodnia ciąży, obecnie ten okres wydłużył się średnio do 36. tygodnia. Masz więc prawo czuć się przemęczona. Jeśli twoje nogi puchną, bądź wydają ci się ciężkie, nie ma nic złego w położeniu ich wyżej. Do pracy przynieś sobie stołeczek, na którym będziesz mogła oprzeć stopy – inni powinni to zrozumieć.
Wypróbuj akupresurę
Jeśli nie masz środków ani czasu, by poddać się zabiegowi u specjalisty, wykonaj go samodzielnie. W księgarniach dostępne są poradniki, które poinstruują cię, jak wykonać na sobie zabieg polegający na uciskaniu palcami newralgicznych punktów na ciele. Akupresura wydaje się skutecznym środkiem łagodzący wiele objawów ciąży, takich jak zmęczenie i bezsenność. Akupresura działa w ten sposób, że stymuluje lub redukuje przepływ energii wzdłuż "meridian" organizmu, a także pobudza wytwarzanie naturalnych substancji przeciwbólowych – endorfin. Akupresura działa podobnie jak akupunktura, lecz delikatniej i jest mniej inwazyjna.
Poza tym:
-
Używaj wszelkich innych bezpiecznych metod i technik pomagających dobrze się wyspać. Może to być: relaksująca kąpiel przed snem, medytacja, specjalna poduszka do podtrzymywania brzucha dla kobiet w zaawansowanej ciąży.
-
Jeśli twoja praca wymaga stania i podnoszenia nawet niewielkich ciężarów, postaraj się przejść na urlop macierzyński kilka tygodni wcześniej.
Źródło: kafeteria.pl