Pokój dziecięcy powinien być – w miarę możliwości oczywiście – przestronny, jasny, z dobrą wentylacją, a okna nie powinny wychodzić na hałaśliwą ulicę. Pokoik nie powinien sąsiadować z kuchnią, łazienką czy schodami, dobrze natomiast jeśli przylega do sypialni rodziców – małe dziecko często w nocy woła mamę. Jeśli nie macie możliwości urządzenia maluchowi jego własnego pokoju, postarajcie się stworzyć mu jego własny kącik. Będzie mógł tam czuć się swobodnie, będą mogły wisieć na ścianie jego ulubione rysunki, a na podłodze leżeć jego ulubione zabawki. No i będzie mógł tam panować niewielki bałagan…, a raczej artystyczny nieład.

W pokoiku noworodka i niemowlaka podstawowym mebelkiem będzie łóżeczko. Czasem przyszli rodzice kupują je jeszcze przed narodzeniem maluszka, zwłaszcza jeśli przyszła mama chce mieć przy tym wyborze jakiś głos – wiadomo – później na pewno nie ruszy się z domu przez pierwsze dni. Zresztą kupowanie łóżeczka jakby przybliża ten moment, na który się tak bardzo czeka… Inni rodzice natomiast z zakupem tym czekają na pojawienie się malca na świecie. Nie ma to szczególnego znaczenia.

W zależności od zasobności kieszeni rodziców, mogą oni zdecydować się na:

  • – małą przytulna kołyskę – to na początek (starczy zaledwie na 6 miesięcy); maleństwa uwielbiają wszystko co przypomina im pobyt w brzuchu mamy, gdzie było ciasno i gdzie kołysało bez przerwy – kołyska taka jest więc idealnym substytutem;
  • – łóżeczko, które będzie rosło z malcem, czyli łóżeczko i tapczanik w jednym, po zdemontowaniu szczebelków łóżeczko staje się małym tapczanikiem; jest to jednorazowy większy wydatek, łóżeczko takie zajmuje więcej miejsca, jednak nie trzeba za kilka lat ponownie dokonywać wyboru;
  • – łóżeczko tradycyjne – standardowe rozmiary takiego łóżeczka to 120 x 60 cm lub 140 x 70 cm; niektóre modele mają wbudowane szuflady czy półeczki na różne drobiazgi, czasem również blat do przewijania, co jest nie bez znaczenia w małych mieszkaniach; takie łóżeczko służy maluchowi aż do wieku przedszkolnego.

Przy wyborze łóżeczka warto zwrócić uwagę na następujące elementy:

  • – Przerwy między szczebelkami nie powinny być większe niż 6 cm, aby malec nie mógł między nie wsadzić główki.
  • – Wyjmowane szczebelki (najczęściej 2-3) są przydatne, gdy dziecko już chodzi i samo może wydostać się z łóżeczka.
  • – Regulowana wysokość poziomu materaca pozwala wygodnie wkładać i wyjmować dziecko w okresie niemowlęcym (wyższy poziom) i zarazem jest bezpieczne dla malca, który już staje (niższy poziom). Niektóre modele mają opuszczany bok – też wygodne rozwiązanie.
  • – Materacyk – o ile nie jest wliczony w cenę – można wybrać dowolnie (twardszy, bardziej miękki, z włókna kokosowego, z pianki poliuretanowej). Ważne, aby miał bawełnianą powłoczkę, łatwą do prania.
  • – Zwróć uwagę, czy szczebelki są gładkie, starannie pomalowane farbą ekologiczną, przyjazną dla dziecka – ma to szczególne znaczenie, gdy maluch zacznie gryźć co mu "pod ząbki wpadnie".
  • – No i oczywiście atest Instytutu Matki i Dziecka

A dodatkowe wyposażenie łóżeczka to:
  • – Baldachim – do ochrony oczek przed nadmiernym oświetleniem.

  • – Ochraniacz boczny na szczebelki – aby łatwiej było znieść wszelkie potłuczenia.
  • – Kocyk lub kołderka z powłoczkami, ewentualnie śpiworek – praktyczniejszy, gdyż dziecko nie wykopie się spod niego i masz gwarancję, że jest mu ciepło.
  • – Poduszka z powłoczką – tylko do podparcia plecków dziecka, gdy go położysz do spania na boczku (zwinięta w rulon); nie zaleca się podkładania pod główkę niemowlęcia czegokolwiek!
  • – Prześcieradło – 2-3 sztuki; praktyczne są te z gumką.
  • – Podkład pod prześcieradło – do ochrony materaca przed "zalaniem".

  • – Ewentualnie moskitiera – do ochrony przed latającymi owadami.

Nad łóżeczkiem nie powinny wisieć żadne półki, aby uniknąć ryzyka, że jakiś przedmiot z półki spadnie i uderzy maleństwo.

Innym ważnym elementem pokoju niemowlaka jest miejsce do przewijania. Jako że jest to czynność, którą przy małym dziecku wykonuje się bardzo często – należy zorganizować stałe, wygodne miejsce do przewijania. Taki stolik z miękkim materacykiem powinien mieć odpowiednią wysokość, tak aby plecy przewijającego nie były nienaturalnie wygięte. W zasięgu ręki warto mieć wszystkie potrzebne akcesoria: pieluchy, ceratki (gdy stosujecie pieluchy tetrowe), miseczkę z ciepłą przegotowaną wodą, waciki i ręcznik lub jednorazowe chusteczki nawilżone balsamem, maść na odparzenia, zasypkę. Pamiętaj nigdy nie zostawiaj dziecka samego na materacyku ani na moment! Chwila nieuwagi, a ruchliwy maluszek wyląduje na podłodze, a jakie tego mogą być skutki nie trzeba chyba tłumaczyć.

W pokoju malucha przyda się również komoda, w której będą przechowywane ubranka maleństwa i inne potrzebne akcesoria. Z czasem komodę można zastąpić lub dodatkowo pokój wyposażyć w szafę – jeśli ubranek jest coraz więcej. Meble powinny być dość solidne, ponieważ dziecięca energia na pewno wystawi je na ciężką próbę. Nie powinny mieć ostrych kantów czy brzegów, a jeśli takowe występują – powinny być zabezpieczone gumowymi nakładkami. Do ścian meble można przymocować specjalnymi śrubami. Przy oknie nie powinny stać nic, po czym malec miałby ochotę wspiąć się na parapet okienny – co grozi wiadomo czym.

Warto również zadbać o odpowiednie oświetlenie – oprócz górnego światła warto, aby była lampka o delikatnym świetle – przydatna w nocy, czy też promiennik ciepła nad miejscem do przewijania – szczególnie dla noworodków.

Istotne są również drobiazgi, które dodadzą pokojowi uroku i pobudzą wyobraźnię maluszka. W zależności od wieku malca mogą to być kolorowe pozytywki, pluszowe zwierzątka, śmieszne poduszki, różnobarwne wieszaczki, różne pudła, schowki, pufy, taborety, stoliczki, kolorowe zegary. Wszelkie zabawki najlepiej gromadzić w kartonowych pudłach i postawić je na podłodze. Jeśli będą one znajdować się np. wysoko na regale – dziecko bez potrzeby narażone jest na upadek, gdy będzie się chciało wspiąć po ulubionego misia.

Jeśli chodzi o podłogę to najlepsza jest taka, która jest łatwa do utrzymania w czystości. Dobrze też, jak jest ciepła. Może być drewniany parkiet czy panele, dobrym rozwiązaniem jest również wykładzina, najlepiej wełniana. Dywany o długim włosiu są niewskazane – gromadzą kurz. Lepiej do zabawy rozłożyć dziecku specjalną matę lub kolorowy kocyk.

Ściany należy pomalować farbą ekologiczną, nie zawierającą substancji toksycznych, w kolorze jasnym, pastelowym. Można również zastosować kolorową tapetę zmywalną.

A jeśli chodzi o kolory – to najlepiej wybrać 2-3 kolory dopasowane do charakteru dziecka. I tak:

niebieski, zielony – uspokajają i relaksują, dobre dla dziecka nerwowego;
żółty, pomarańczowy, różowy – stymulują, dobre dla spokojnego malucha;
czerwony – bardzo pobudza, raczej należy go unikać; jeśli maluch jest bardzo spokojny – można zastosować jedynie akcenty;
brąz, czerń – kolory zbyt smutne do pokoiku dziecięcego.

Najlepiej, gdy podstawowe elementy wyposażenia, a więc łóżeczko, komoda, szafa są w neutralnym kolorze – wtedy łatwiej dobrać kolorowe dodatki.

Najważniejsze, aby w pokoju maluszka było sporo wolnego miejsca do zabawy. Nie ustawiaj wiec niepotrzebnych foteli i regałów, które zabierają dziecku przestrzeń.


Zadbaj też o bezpieczeństwo malucha w jego własnym pokoiku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *