Ząbkowanie, objawy przysparzające dziecku stresu i bólu, to czas, kiedy dziecko staje się bardziej marudne, czasami płaczliwe, ze względu na wyrzynający się ząb i ból temu towarzyszący. Objawów, które świadczą o tym, że w niedługim czasie będziemy się mogli cieszyć pierwszą lub kolejną perełką w buzi naszego malucha, jest znacznie więcej.
Warto je znać, bowiem nie zawsze jest tak, że to jedynie gorszy nastrój świadczy o ząbkowaniu. Niekiedy dziecko wcale nie jest płaczliwe, a np. drażliwe, ma zły humor. Objawów ząbkowania może pojawiać się kilka na raz, a może to być np. jedynie gorszy apetyt. Jednak skrupulatna obserwacja dziecka i wiedza pozwolą nam rozpoznać nadchodzące ząbkowanie i odpowiednio reagować, aby pomóc maluszkowi.
Objawy ząbkowania
- staje się marudne, traci humor lub płaczliwe
- ma przerywany, niespokojny sen
- podczas karmienia gryzie, płacze, czasami w ogóle nie ma apetytu
- bez przerwy wkłada rączki do buzi i gryzie wszystko, co tylko może (włącznie z palcami rodziców)
- ślini się, czasem ślina aż wypływa z ust
- dotknięcie dziąseł dziecka sprawia mu ból (zazwyczaj wtedy można już palcem wyczuć ząbek pod dziąsłem)
- ma częściej niż zwykle zaczerwienioną pupę, co wiąże się z tym, że mocz podczas ząbkowania ma odczyn
- ma podwyższoną temperaturę
Jak pomóc maluszkowi, gdy zauważymy, że zaczyna ząbkować?
Najważniejsze jest zainwestowanie w dobry gryzak, albo nawet kilka, aby dziecko mogło dopasować sobie najodpowiedniejszą zabawkę dla idących ząbków. Np. czasami dzieci wolą miękkie, silikonowe gryzaki, np. Hevea, żyrafa Sophie, innym razem wolą twarde gryzaki z drewna, np. Kaszubebe. Wybór na rynku jest ogromny.
Pamiętajmy jednak, wybierając gryzak, aby sprawdzić, czy jest on bezpieczny dla maluszka – wykonany z bezpiecznych materiałów, farb, nie posiada żadnych małych elementów, itd. Czasem warto zapłacić za zabawkę trochę więcej, lecz mieć pewność, że jest przebadana i na pewno bezpieczna dla naszego maluszka.
Poza tym zwracajmy uwagę na to, aby łatwo było taki gryzak chwycić w małe rączki i obracać według uznania. Niektóre zabawki są zupełnie nieprzystosowane dla małych użytkowników i dlatego nie spełniają swojej roli. Dobrze mieć również zawsze gryzak wodny. Są one niezastąpione, gdy zęby zaczynają przebijać dziąsła i ból staje się silniejszy. Schłodzony w lodówce gryzak da ulgę maleństwu, poza tym zazwyczaj posiadają one różne wypustki masujące dziąsła.
Ponadto, gdy nadchodzi najbardziej bolesny czas, można podać dziecku jeden z naturalnych i bezpiecznych leków na ząbkowanie.
Wiele leków może być stosowane nawet u najmłodszych dzieci, a mają działanie nie tylko przeciwbólowe, lecz także przeciwzapalne.