"Media maja tendencję do przedstawiania przejaskrawionych, skrajnych typów związków, np: bardzo szczęśliwe pary w komediach lub bardzo nieszczęśliwe w dramatach. Prawda jednak najwyraźniej musi leżeć gdzieś pośrodku." mówi Cape Town, psycholog z Ilse Terblanche. "Nie zdarza sie, żeby jakakolwiek para żyła w nieszczęściu lub w nieprzerwanej radości 100% czasu spędzonego ze sobą."
Więc jakie są znaki zdrowego zwiazku?
Dawanie przestrzeni życiowej i wolnej reki. Ludzie żyjący w zdrowych związkach nie są nad wymiar zależni i mogą dawać sobie nawzajem przestrzeń, w której indywidualnie chcą działać.To jednak nie znaczy, że nie mogą robić nic razem – wprost przeciwnie. To daje im poczucie, że mają wolna rękę i nie są skazani na zazdrosne obserwowanie każdego kroku swojego partnera. Są szczęśliwi ze sobą i nie potrzebują ciągłej aprobaty i zatwierdzeń drugiej połowy, ale wspierają ją, gdy jest to potrzebne.
Pozytywny wkład.
Pary, które są ze soba szczęśliwe, dają sobie wsparcie emocjonalne i nie poniżają się nawzajem przed przyjaciółmi i rodziną. Omawiaja problemy, które ich gnębią w prywatności i nie posługują się spotkaniami w gronie najblizszych, aby wykrzyczeć swoje pretensje.
Jest kilka rzeczy mniej atrakcyjnych niż mąż lub żona robiący kąśliwą uwagę swojej drugiej połowie w obecności innych. Spróbuj tego, ale bądź przygotowany na powolne ustawanie życia towarzyskiego.
Ciche chwile we dwoje.
Szczęśliwe pary nie maja potrzeby nieustannego rozmawiania ze sobą. Mogą być ze sobą siedząc w ciszy, czytając, krzątając się po domu lub robiąc cokolwiek innego, ale mając w świadomości i ciesząc się z bliskiej obecności drugiej osoby.
Dzielenie się po równo obowiązkami.
To jest niezmiernie ważne. Jeśli większa część obowiązków domowych lub spraw związanych z wychowaniem dzieci, spoczywa jedynie na jednej osobie, robi się wtedy duży problem. Jeśli tylko jeden z małżonków ma pracę na pełen etat, w tym wypadku jest sprawiedliwie, aby większa część prac domowych, przypadła temu drugiemu. Ale w wielu przypadkach, obydwoje pracują na pełen etat, wtedy może dojść do sytuacji, gdy jedna osoba robi dużo mniej lub dużo więcej niż druga. Szczęśliwe pary i zdrowe zwiazki nie funkcjonuja w ten sposób.
Poczucie humoru.
Jeśli para umie się razem śmiać, są duże szanse na długie wspólne życie. To również znaczy, że oboje mają podobne spojrzenie na życie, podobne wartości oraz tak samo odbierają świat. Żadna para na świecie nie może zawsze się ze soba zgadzać we wszystkich tematach – to jest niestety niemożliwe, ale para, która potrafi się razem śmiać, łatwiej może rozładować napięcie.
Polubcie spotkania towarzyskie.
Pozostawanie w izolacji to zawsze zły znak. Oczywiście, że jest inaczej gdy dopiero co przeprowadziliście sie w nowe miejsce, ale pary, które nie dbają o tworzenie nowych przyjaźni i nie spotykaja sie regularnie z ludźmi, są prawdopodobnie nieszczęśliwe. Bardzo zazdrośni współmałżonkowie często próbują izolować swoje drugie połowy od przyjaciół i rodziny. Jeśli tak się dzieje, powino sie zapalić czerwone, ostrzegajace o niebezpieczeństwie światełko. Jeśli pary lubią przebywać w swoim własnym towarzystwie, tym bardziej powinny dażyć do tego, by częściej spotykać się ze swoimi przyjaciółmi i bliskimi i polubić także życie towarzyskie.
Udane pożycie seksualne.
Co stoi za udanym życiem w sypialni? Mówi się, każdy ma inne tempo. Ale najważniejszą rzeczą jest to, żeby pary czuły sie z tym szczęśliwe. Otwarte rozmowy o seksie są bardzo ważne – jeśli para to potrafi, jest mała szansa zerwania związku.
Wspólna odpowiedzialność finansowa.
To niekoniecznie musi znaczyć, że każda połowa musi wnieść taki sam wkład pieniędzy, ale że małżonkowie dziela się odpowiedzilnością. To oznacza tyle, że żadne z nich nie kupi nowych drogich ubrań ani sprzętu do golfa, kiedy rodzina ma problemy finansowe. Rodzina jest jednością i powinna w ten sposób funkcjonować – jeśli tak nie jest, są szanse, że istnieją w niej także inne poważne problemy.
Szacunek.
Ten punkt obejmuje szacunek do siebie nawzajem, do dzieci oraz do innych członków rodziny, czy ich lubimy, czy nie. To prawda, że szacunek jest czymś, na co każdy musi sobie zasłużyć, ale, jeśli nie okazujemy szacunku do naszego małżonka lub rodziny, to narażamy się na to, że oni także nie będą nas szanować. Szacunek znaczy tyle co dawanie przestrzeni do życia, wolnej ręki, respektowanie zobowiązań co do pracy, przyjaźni oraz szanowanie drugiego człowieka, jako jednostki ludzkiej z jego nadziejami, lękami, marzeniami czy pragnieniami.
Wspólna zabawa.
Spędzanie ze sobą czasu i zabawa jest istotne dla każdego dobrego zwiazku. Dobra zabawa nie musi wcale oznaczać wydawania wielkich sum pieniędzy. Dwoje ludzi może przyjemnie spędzić czas spacerując razem w parku, idąc na kawę, czytając sobie nawzajem, bawiąc sie z dziećmi. Jeśli para lubi robić różne rzeczy razem, zwiazek ma szanse na przetrwanie jeszcze przez długi czas.
Umiejętność słuchania.
Jeśli twoja druga połowa pyta, co u ciebie, ale okazuje się, że wcale nie słucha co masz do powiedzenia, jest to poważny problem. Jeśli twój współmałżonek nieustannie mówi, to też nie jest dobry znak, ponieważ wtedy uczysz się wyłączać z rozmowy i myśleć o czym innym. Dobra umiejętność słuchania jest bardzo istotna w jakimkolwiek związku, ponieważ ten, kto umie słuchać będzie umiał okazać odpowiednio uczucia względem tego, co mówi jego druga połówka. I najważniejsza rzecz – zapamiętaj co mówi druga osoba.
Ta sama strategia wobec dzieci.
Szczęśliwe pary nie posługuja sie dziećmi w manipulacji soba nawzajem, nie pozwalają dzieciom manipulować rodzicami, albo pozwalać na to, by dzieci ich ze soba mogły poróżnić. Zjednoczone siły rodziców i jedna strategia wobec dzieci jest ważna, kiedy dzieci bardzo szybko orientują się, że u któregoś z rodziców istnieje niepewność, jeśli chodzi o ustalanie reguł gry. Jest wtedy możliwość, że będą tego nadużywały. Ważne jest także to, aby wyeliminowć spory i kłótnie w obecności dzieci, oraz to, aby widziały one fizyczne znaki miłości rodziców jak na przykład przytulanie.
Umiejętność pokonywania konfliktów.
Twój współmałżonek zaprosił swoich rodziców na obiad w dniu twoich urodzin, a ty miałeś nadzieję na romantyczną kolację przy świecach. Albo twój współmałżonek wydał pieniadze przeznaczone na serwis samochodu, na odmalowanie przedpokoju – bez uprzednich konsultacji z tobą. Nie ma zwiazku, który nie miałby w swojej karierze takich konfliktów, chyba że jedna osoba odrzuciła zupełnie swoje indywidualne zdanie i potrzeby. Szcześliwe pary radzą sobie z tymi problemami przez rozwiązanie konfliktu i nie wypominanie sobie rzeczy z nim zwiazanych przez nastepne lata.
Przestrzeń do rozwoju.
Szczęśliwe pary zdają sobie sprawę z tego, że ludzie i ich osobowości nie są statyczne. Ludzie się zmieniają i ich zainteresowania również mogą ulec zmianie po pewnym czasie. Szczęśliwe pary dają sobie nawzajem miejsce i przestrzeń do tego rodzaju zmian. Ludzie, którzy nie są szczęśliwi w swoim związku, najczęściej zamykają drugą połowę i jej potrzeby w jeden schemat i nie lubią, kiedy on ulega jakimkolwiek przekształceniom.