Rady związane z dbaniem o stawy powinny zainteresować przede wszystkim osoby aktywne fizycznie lub wybierające formę gimnastyki. Warto pamiętać, że przyczyną urazów są zbyt forsowne ćwiczenia zalecane przez instruktorów (np. w klubach fitness) oraz brak rozgrzewki. Ćwiczenia na siłowni mogą okazać się jeszcze bardziej niebezpieczne. Urazy – mogą powstać pod wpływem jednego niefortunnego ruchu, szczególnie, gdy nie jesteśmy bardzo dobrze sprawni fizycznie. Staw nie-sportowca nie wytrzyma przeciążenia, a amator naraża się na bolesną kontuzję. Ostry ból, ograniczenie ruchu, obrzęk, powodują, że na jakiś czas musimy zaniechać ćwiczeń.
- Najbardziej bolesne jest zwichniecie stawu
Terminem tym określa się całkowite przemieszczenie względem siebie powierzchni stawowych. W podwichnięciu stawu dochodzi do częściowego przemieszczenia się powierzchni stawowych. Zwichnięcie urazowe stanowi bardzo ciężkie uszkodzenie narządu ruchu, związane z rozległym uszkodzeniem układu torebkowo-więzadłowego. Najczęściej obrażenie to zdarza się w obrębie stawu łokciowego, ramiennego, kolanowego i skokowego. Zwichnięcia wymagają szybkiego nastawienia, a niekiedy operacyjnego odtworzenia ciągłości uszkodzonych więzadeł. Powikłaniem przebytego zwichnięcia może być ograniczenie ruchomości w stawie. Przy urazach stawu kolanowego, często dochodzi do uszkodzenia łękotek – elastycznych struktur wewnątrzstawowych. Współcześnie bardzo często leczy się je z użyciem technik artroskopowych.
Skręcenie stawu to lekkiego stopnia naderwanie więzadeł i torebek stawowych, bez przerwania ich ciągłości. Leczenie jest najczęściej zachowawcze poprzez unieruchomienie stawu w opatrunku gipsowym lub ortezie.
Stłuczenia stawu to uszkodzenie spowodowane urazem bezpośrednim, objawiające się bolesnością miejscową i wylewem krwi. W leczeniu stosuje się maści i żele przyspieszające wchłanianie krwiaka i regenerację uszkodzonych struktur.
Warto jednak pamiętać, by nie ignorować żadnej kontuzji. Każdy uraz lepiej, by obejrzał lekarz specjalista. A w przyszłości: nie zostawiać rozsądku w szatni, tylko brać go ze sobą na salę gimnastyczną.
Oprac.:
Lek. n. med. Andrzej Sionek
N Z O Z "OMEGA"
00-138 Warszawa, ul. Ptasia 4
tel. (022)652-18-82