Miejskie atrakcje
Wizytówką miasta i obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki są Schody Potiomkinowskie. Łączą one centrum miasta z portem, zaś ich rozmiar wynika z dość dużej różnicy wysokości pomiędzy tymi punktami. Odessa może też pochwalić się ciekawymi zabytkami architektury, zarówno sakralnej, jak i świeckiej.
Jednym z ciekawszych obiektów na terenie miasta jest Synagoga Brodzka – jedna z nielicznych pamiątek po miejscowych Żydach. Wzniesiona w połowie XIX wieku była obiektem wyjątkowym. Zasłynęła przede wszystkim jako pierwsza postępowa synagoga wzniesiona na terenie ówczesnej Rosji. Dziś nadal służy wyznawcom judaizmu, znana jest również z prężnie rozwijającej się działalności oświatowej.
W grupie świeckich zabytków w Odessie bardzo ważne miejsce zajmuje pałac Woroncowów, który powstał w latach 20. XIX wieku.
Tajemnicze katakumby
Odessa znana jest również dzięki nieco tajemniczym i mrocznym katakumbom – podziemnym kamieniołomom wapienia służących również partyzantom jako schron w latach II wojny światowej. Ta rozległa sieć mrocznych korytarzy i tuneli powstawała od początków XIX wieku. Obok korytarzy będących dziełem człowieka w skład katakumb wchodzą również naturalne korytarze i jaskinie. Ten podziemny świat Odessy, mimo ogromnego zainteresowania i wielu prac badawczych, nadal nie został do końca poznany. Póki co udało się spenetrować tylko część korytarzy, których długość już szacowana jest na 2,5 tysiąca kilometrów. Ile tajemnic czeka tu jeszcze na odkrycie? Pewnie sporo.
Trochę kultury
Podczas wycieczki do Odessy warto skorzystać z jej oferty kulturalnej. Wielkim uznaniem cieszy się tutejsza filharmonia, jednak znacznie bardziej popularną instytucją jest Teatr Opery i Baletu. Ten piękny gmach zachwyca nie tylko wyjątkowymi przedstawieniami, ale i architekturą. Wzniesiony w latach 80. XIX wieku szybko stał się jednym z symboli miasta, zaś jego pięknie zdobiona fasada wprawia w zachwyt nawet tych najbardziej odpornych na piękno architektury turystów.