Gościem honorowym spotkania była mistrzyni w podnoszeniu ciężarów Agata Wróbel, która kilka lat temu pokonała HCV.

SETKI TYSIĘCY ZAKAŻEŃ
W Polsce wirusem HCV zakażonych jest 730 tys. osób. Ponad 700 tys. nie wie jednak o tym zakażeniu.

"Z wykrywalnością zakażenia HCV w Polsce jest źle" – alarmuje prof. Waldemar Halota, przewodniczący Polskiej Grupy Ekspertów HCV, która zainicjowała kampanię.

Tymczasem zbyt późne zdiagnozowanie wirusa sprawia, że jedynym ratunkiem dla chorego jest przeszczep wątroby.

Szczepionki przeciwko HCV, który zainfekował w świecie łącznie 170 mln ludzi, jak dotąd nie wynaleziono.

Jak podkreśla przewodniczący Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego doc. Piotr Małkowski, walka z HCV jest niezwykle ważna, gdyż u 80 proc. osób zainfekowanych tym wirusem dojdzie z czasem do przewlekłego zapalenia wątroby typu C.

Po 10 latach 28 proc., czyli ok. 160 tys. osób, zachoruje na raka wątroby.

Aż w 80 proc. przypadków do zakażenia doszło w placówkach opieki zdrowotnej podczas "drobnych" zabiegów medycznych, jak usuwanie znamion, zastrzyki, pobieranie krwi czy zabiegi stomatologiczne.

Na zakażenie HCV narażone są też osoby, które mają tatuaż lub poddały się kolczykowaniu – jeśli zabiegi te przeprowadzono skażonymi przyborami.

HCV MOŻNA POKONAĆ
Według Agaty Wróbel, która była leczona z powodu zakażenia HCV w 2001 roku, kampania edukacyjna na temat tego wirusa jest bardzo potrzebna.

Słynna sportsmenka przyznaje, że Polacy mają małą wiedzę o tym, jak wykryć i poradzić sobie z HCV – o czym świadczą listy z pytaniami, jakie otrzymywała od ludzi, kiedy rozeszła się wiadomość o jej chorobie.

Sama sztangistka nie wie, kiedy i w jakich okolicznościach doszło u niej do zakażenia.

"Wiadomość, że jestem zakażona HCV, była dla mnie tragedią. Obawiałam się, że nie będą mogła wrócić do sportu" – opowiada Wróbel, która kilka miesięcy przed wykryciem wirusa zdobyła srebrny medal na olimpiadzie w Sydney.

Leczenie polskiej sztangistki rozpoczęło się w styczniu 2001 roku. We wrześniu zawodniczka mogła już rozpocząć lekkie treningi. W 2002 roku zwyciężyła w Mistrzostwach Świata w podnoszeniu ciężarów w Warszawie.

Pierwszym etapem kampanii "HCV można pokonać" będą szkolenia dla lekarzy i pielęgniarek, organizowane wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym w pięciu województwach: kujawsko-pomorskim, małopolskim, mazowieckim, opolskim i wielkopolskim.

Kampania Polskiej Grupa Ekspertów HCV jest skierowana do środowiska medycznego i społeczeństwa. Partnerami akcji są Główny Inspektorat Sanitarny, Stowarzyszenie Pomocy Chorym z HCV "Prometeusze" i firma farmaceutyczna Schering-Plough.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce, Joanna Poros

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *