W prowadzonym na żywo talk-show zostają pokazane zdjęcia dokumentujące erotyczną przygodę Michała Bukowskiego, posła partii narodowo-katolickiej. Skandal rujnuje karierę polityka i stawia pod znakiem zapytania małżeństwo, które stanowiło idealną ilustrację jego poglądów – wzorowa rodzina, urocza żona wychowująca trojkę dzieci. Jednak życie rodzinne posła ze Szczecina od dawna wyglądało dobrze tylko na wyborczej ulotce. W Natalii Bukowskiej, wykończonej kolejnymi ciążami, niezaspokojonej seksualnie i sfrustrowanej rolą kury domowej, od dawna narastał bunt. Piękna sąsiadka Karolina i Adam – nie całkiem platoniczny przyjaciel, który wprowadza Natalię do zespołu nowo powstającego pisma, przekonują ją, że w jej życiu wiele może się zmienić.

Numer zerowy to wciągająca opowieść z zaskakującym zakończeniem, której smaku dodają żywy język, świetnie uchwycone realia polskiej prowincji i bezwzględny obraz mediów i polityki.

– Nie zamykaj oczu. Zaraz pokażę następne. Te są dobre. My, drogi Michale, zawsze kochaliśmy się w pozycji… zaraz, już wiem! Po bożemu, czyli zgodnie z zaleceniami pewnego misjonarza, który uczył Indian przyzwoitości. Znowu przyzwoitość… Widać po minie, że lubisz też… Nie pamiętam nawet nazw. Chyba na jeźdźca, prawda? – zapytała, zbliżając się do męża i podając zdjęcie.

fragment

Poprzez delikatną ironię i wyszukany dowcip Grych ośmiesza pompatyczną prawicę, o której dziś myślimy więcej niż wczoraj.
Marta Cuber

Paulina Grych (1965), politolog, doktor nauk humanistycznych. Pracuje jako nauczyciel akademicki i dziennikarka. Mieszka w Szczecinie. Numer zerowy to jej pierwsza powieść. W przygotowaniu kolejna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *