Czy niestrawność powoduje ucisk w brzuchu?

Ucisk w brzuchu to najczęściej skutek naszego nieokiełznanego apetytu. Kiedy coś nam smakuje to zapominamy o zdrowym rozsądku i po prostu jemy za dużo.

Skutkiem takiego postępowania jest niestrawność, która może pojawić się po zbyt obfitym posiłku. Istnieje na szczęście kilka tricków, które pomagają pozbyć się nieprzyjemnego odczucia uciskania w brzuchu, zanim jednak sięgniecie po przynoszące ulgę środki upewnijcie się czy to rzeczywiście tylko niestrawność, ponieważ ucisk w brzuchu może też być objawem innych, poważniejszych dolegliwości.

Co to jest dyspepsja?

Dyspepsja, czyli niestrawność to zespół objawów obejmujących takie dolegliwości jak:

  • Ból lub uczucie pieczenia w nadbrzuszu,
  • Poposiłkowe uczucie przepełnienia
  • Uczucie sytości pojawiające się już po pierwszych kęsach pokarmu.

Bardzo często dyspepsja jest mylona ze zgagą, być może wynika to z faktu, że te dwie dolegliwości występują razem.

bol-brzucha

Rodzaje niestrawności

Lekarze odróżniają trzy typy dyspepsji: organiczną, niediagnozowaną i czynnościową. Dyspepsja organiczna spowodowana jest chorobą zlokalizowaną w obrębie przewodu pokarmowego np.

  • Choroba refluksowa przełyku,
  • Polekowe uszkodzenie błony żołądka, dwunastnicy lub przełyku,
  • Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
  • Choroby dróg żółciowych,
  • Zapalenie wątroby,
  • Zapalenie lub torbiele rzekome trzustki,
  • Nowotwory złośliwe,
  • Niedokrwienie jelita,
  • Tętniak aorty brzusznej.

Dyspepsją niezdiagnozowaną jest niestrawność występująca u pacjentów, którzy nie mają zdiagnozowanej przyczyny złego samopoczucia. Natomiast dyspepsja czynnościowa to nic innego jak niestrawność występująca bez wyraźnej przyczyny mimo zaawansowanej diagnostyki i szczegółowych badań.

Trzy tricki rozluźniające ucisk w brzuchu

Niezależnie od tego czy męczy nas niestrawność spowodowana chorobą, czy też zbyt obfitym posiłkiem, możemy przepłukać układ pokarmowy ciepłą wodą zmieszaną z limonką lub cytryną. Oba te tropikalne cytrusy mają właściwości antyseptyczne, przyspieszają trawienie i pomagają pozbyć się z organizmu zalegającego pokarmu. Osoby, które nie przyjmują leków i mają zdrowe narządy wewnętrzne – przede wszystkim wątrobę i trzustkę, mogą zastosować terapię wódką z pieprzem albo nalewką z orzechów włoskich, która jest doskonała na dolegliwości związane z uciskiem w brzuchu.

Trzecim ludowym lekiem na niestrawność jest przygotowanie naparu z ziół dziurawca i mięty pieprzowej. Dla poprawienia smaku można do mieszanki dodać również koszyczek rumianku. 1 łyżkę stołową zmieszanych w równych proporcjach ziół należy zalać 1 szklanką wrzącej wody i odstawić pod przykryciem na około pół godziny. Następnie wystarczy odcedzić i wypić. Oprócz ucisku w brzuchu, po zbyt obfitym posiłku możemy też odczuwać nieprzyjemne wrażenie ucisku w okolicy wątroby oraz wzdęć i natłoku gazów w jelitach. Zazwyczaj jest to związane z niedostateczną ilością enzymów trawiennych, których wydzielanie zmniejsza się wraz z wiekiem. Po prostu im człowiek starszy tym mniej enzymów dostarcza organizm. Po to by pozbyć się nieprzyjemnych doznań możemy zaaplikować sobie dodatkowe enzymy takie jak: laktaza, bromelaina czy cynaryna.

Laktaza, bromelaina i cynaryna

Laktaza jest enzymem trawiennym zawartym w soku jelitowym odpowiedzialnym za trawienie laktozy czyli cukru mlecznego. Zbyt małe wydzielanie laktazy z rąbka szczoteczkowego nabłonka jelita cienkiego powoduje problemy z trawieniem produktów opartych na mleku, takich jak sery, twarogi, śmietana, kefir itp. Dlatego osoby cierpiące na niedobór laktazy muszą ją suplementować. Na potrzeby produkcji suplementów laktazę pozyskuje się z drożdży.

Bromelaina to enzym wspomagający trawienie białka. Pozyskuje się go z liści ananasa, w których znajduje się co najmniej pięć enzymów określanych nazwą bromelainy. Są one w całości przyswajane przez organizm człowieka i przechodzą przez układ pokarmowy, zachowując swoją pierwotną budowę i funkcje. Oprócz ułatwienia w trawieniu białek bromelaina łagodzi też stany zapalne stawów, ogranicza agregację płytek krwi, zmniejsza ryzyko zakrzepicy, hamuje apetyt i wykazuje właściwości przeciwnowotworowe.

Dobroczynne dla układu trawiennego działanie cynaryny znane jest od bardzo dawna. Pozyskuje się ją z liści karczocha. Zalecana jest przede wszystkim osobom z dolegliwościami wątroby, nerek i przewodu pokarmowego. Wynika to z faktu, że cynaryna jest uznawana za lek na niestrawność o działaniu żółciotwórczym i żółciopędnym. Udowodniono też, że jej stosowanie znacznie obniża poziom cholesterolu i lipidów we krwi.

Preparat zawierający laktazę, bromelainę i cynarynę znajdą Państwo na stronie z lekiem na niestrawność: https://www.verdin.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *