Niedobór magnezu wpływa na serce

Pierwiastek ten jest makroelementem, a więc występuje w komórkach ciała. Bierze udział w gospodarce wapniowej. Konieczny jest do prawidłowego funkcjonowania mięśni, w tym serca. Hipomagnezemia, czyli niedobór magnezu, może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych.

18096435_l

Jak działa magnez?

Aż trzysta enzymów w organizmie aktywowanych jest przez jony magnezu. Uczestniczy on w całym procesie trawienia, przemianie białkowej i węglowodanowej, a także działa przeciwskurczowo. Magnez zmniejsza skłonność do powstawania zakrzepów, przez co zapobiega chorobom układu krążenia. Ponadto działa antystresowo i antydepresyjnie, a także przeciwzapalnie. Odpowiada również za skurczanie i rozkurczanie mięśni, dlatego też jest tak ważny dla prawidłowej pracy serca. Właściwości te są przydatne w walce z cholesterolem, ponieważ magnez rozszerza światło tętnic, co zapobiega przyklejaniu się blaszki miażdżycowej.

Przyczyny niedoboru

Najczęstszą przyczyną niedoboru magnezu w organizmie jest niedożywienie, nieprawidłowa dieta, a także zaburzenia wchłaniania tego pierwiastka. Na znaczny niedobór magnezu mogą narzekać osoby zestresowane, pijące duże ilości kawy i herbaty. Podobnie, jak osoby z nadczynnością tarczycy, cukrzycą oraz alkoholicy. Silne, długotrwałe biegunki i wymioty również powodują poważny spadek elektrolitów.

Objawy niedoboru

  • niepokój, rozdrażnienie, zmęczenie,
  • problemy ze snem
  • wzmożona pobudliwość mięśni: drżenia (częstym objawem są drgania powieki oka, uczucie włosa w ustach lub na policzku), skurcze (zazwyczaj łydek i stóp), kurcze jelitowe
  • napady drgawek, napady padaczkowe
  • zaburzenia rytmu serca (w ciężkiej i przewlekłej hipomagnezemii).

Czym grozi niedobór?

Niedobór magnezu powoduje nadpobudliwość neuromięśniową, co dalej prowadzi do napadów skurczów. Ze względu na to, że znaczna większość magnezu znajduje się w komórkach, nawet niewielki spadek jego stężenia daje objawy niedoboru. W odniesieniu do serca braki magnezu mogą powodować jego dodatkowe skurcze, migotanie komór i przedsionków, a także doprowadzić mogą do arytmii, a nawet miażdżycy. Hipomagnezemii towarzyszy zazwyczaj niedobór wapnia. Należy pamiętać, że zwiększone zapotrzebowanie na magnez mają kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Skutki niedoboru magnezu dla serca

Braki magnezu mogą podwyższać ciśnienie tętnicze i niedokrwienie mięśnia sercowego. Jest to spowodowane zwężeniem tętnic wskutek ich skurczu. Męczącą dolegliwością jest wypadanie zastawki mitralnej serca (tzw. zespół objawów Barlowa). Można ją zdiagnozować na podstawie badania echa serca, a całkowicie ustępuje po uzupełnieniu odpowiedniej dawki magnezu. Przewlekły niski poziom magnezu zwiększa ryzyko zawału serca.

Produkty z magnezem – pomysł, jak obniżyć cholesterol

Osoby odżywiające się prawidłowo, nie mogą narzekać na niedobór magnezu, gdyż czerpią go naturalnie z pokarmu. W przypadkach lekkiego niedoboru magnez można uzupełnić spożywając produkty z jego zawartością. Najbogatszym źródłem magnezu jest

  • kakao
  • kasza gryczana,
  • makarony,
  • orzechy (najlepiej migdały)
  • rośliny strączkowe (groch, fasola)
  • figi,
  • banany,
  • płatki kukurydziane,
  • nasiona słonecznika,
  • kiełki pszenicy,
  • warzywa liściaste.

Zawierają go także ryby: karp, dorsz, halibut, makrela oraz śledź. Stosując dietę bogatą w magnez, należy jednocześnie uzupełniać ją o produkty zawierające wapń, np. produkty mleczne. Warto w tym miejscu wspomnieć, że spożywanie produktów bogatych w magnez, może pozytywnie wpłynąć na poziom cholesterolu. Jeśli zastanawiasz się, jak obniżyć cholesterol, zacznij kontrolować, to co jesz. Unikaj tłuszczów nasyconych pochodzenia zwierzęcego, nadmiaru soli, mocnej kawy i herbaty, zrezygnuj z palenia papierosów i z alkoholu.

Osoby z zaawansowaną hipomagnezemią (o której wspomniane wcześniej) powinny być suplementowane. Ważne jest, by wybierać preparaty magnezu z witaminą B6, a także przyjmować wapń i potas. Taką kurację koniecznie należy skonsultować z lekarzem, szczególnie przy chorobach nerek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *