Tylko 25% polskich kierowców odwiedza warsztat samochodowy w celu kontroli stanu technicznego pojazdu, a 65% z nich korzysta z usług mechanika dopiero wtedy, kiedy samochód jest już zepsuty.
„Jeśli chodzi o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, to jesteśmy niestety na szarym końcu w krajach Unii Europejskiej. Średnio w Polsce na 100 wypadków ginie 11 osób, a w krajach takich jak Niemcy, Szwajcaria czy Austria – tylko 2 osoby. Jednym z niedocenianych elementów, który ma wpływ na bezpieczeństwo jest stan techniczny pojazdu. Nie zawsze jest on właściwie analizowany jeśli chodzi o przyczyny wypadków drogowych.” – podkreśla mł. insp. Jacek Zalewski, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji.
Wszystkie zagadnienia związane z wpływem stanu technicznego samochodu na bezpieczeństwo w ruchu drogowym zostały omówione szczegółowo na konferencji prasowej oraz kongresie, które zainaugurowały Kampanię Akademia Bezpiecznego Samochodu w dniu 25 kwietnia 2007 roku.
Kongres dla ekspertów i dziennikarzy zgromadził najważniejsze instytucje i organizacje działające na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego. Celem tego spotkania było wypracowanie propozycji rozwiązań problemów poruszanych przez kampanię. Omówiony został także obecny stan i możliwe kierunki działań poszczególnych instytucji na rzecz bezpieczeństwa w aspekcie stanu technicznego samochodów. W efekcie organizatorzy kampanii pragną stworzyć Raport Akademii Bezpiecznego Samochodu będący wynikiem współpracy instytucji oraz organizacji działających na rzecz bezpieczeństwa w aspektach dotyczących człowieka w ruchu drogowym, pojazdu oraz drogi.
„Po wczorajszych drogach jeżdżą dzisiejsi kierowcy samochodami przyszłości. Nowe konstrukcje pojazdów wyprzedzają możliwości kierowców, których należałoby doskonalić w zakresie zarówno jazdy, jak i dbałości o stan pojazdu. Postęp z zakresie modernizacji i budowy infrastruktury drogowej jest zbyt powolny w aspekcie wymagań wzrastającego ruchu drogowego.” – powiedział sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Andrzej Grzegorczyk
Polskim kierowcom należy przede wszystkim uświadamiać zależność pomiędzy stanem technicznym pojazdu a bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Szczególnie ważne jest kształtowanie wśród kierujących pojazdami świadomości oraz nawyku regularnej kontroli stanu technicznego pojazdu. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku samochodów, którym już upłynął okres gwarancji. Wymiana zużytych lub niesprawnych części motoryzacyjnych powinna się wpisywać w kulturę eksploatacji pojazdów, której poziom w Polsce jest niezadowalający.
O celowości uczestniczenia w Kampanii Akademia Bezpiecznego Samochodu mówi Prezes Federacji Konsumentów – Małgorzata Niepokulczycka:
„Federacja Konsumentów zaangażowała się w kampanię Akademia Bezpiecznego Samochodu, gdyż bezpieczeństwo konsumenta jest jednym z priorytetów funkcjonowania każdej organizacji konsumenckiej. Informowanie i edukacja konsumentów to główne zadania dla Federacji Konsumentów, które wynikają z zasady, iż lepiej zapobiegać niż leczyć. W przypadku pojazdów jest to niezwykle ważne, ponieważ aspekty techniczne samochodu mają wpływ nie tylko na bezpieczeństwo samego kierowcy, ale całego jego otoczenia.”