Chwila ciszy w pokoju niemowlęcym to moment o tyle upragniony, o ile stresujący. Rodzice co chwilę zaglądają do sypialni malucha, by upewnić się, że wszystko jest w porządku. Czy można go w sposób w pełni odpowiedzialny zostawić na chwilę samego? Okazuje się, że tak – dobrej jakości niania elektroniczna to stała, zdalna kontrola nad dzieckiem. Jak ją wybrać, by mieć pewność bezpieczeństwa?
Po co kupować nianię elektroniczną?
Gotowanie, sprzątanie czy nawet wypoczynek z maluchem nie należą do najprostszych zadań. Na tę chwilę przygotowania obiadu lub dokładnego wymycia podłóg chciałoby się po prostu zostawić go w łóżeczku pod czujnym okiem… no właśnie, kogo? Jeśli w pobliżu nie ma nikogo, kto może na moment zaopiekować się dzieckiem, dobrą pomocą okazuje się niania elektroniczna z kamerą.
Rodzic może spokojnie zająć się dodatkowymi obowiązkami, w zasięgu wzroku mając monitor z widokiem na dziecięce łóżeczko czy kącik.
A w jakich sytuacjach sprawdzi się wersja bez wizji, bo i takie są dostępne? W tym przypadku urządzenie przekazuje dźwięk, działając na zasadzie automatycznego walkie-talkie. Maluch zaczyna płakać, co od razu słyszy znajdujący się w łazience czy kuchni opiekun.
Sam mikrofon wystarczy do utrzymywania kontroli nad dzieckiem podczas jego snu. Maluch śpi w bezpiecznym miejscu, rodzic idzie gotować i stale monitoruje czy aby się nie obudził.
Jakie dodatkowe możliwości daje niania elektroniczną?
Odbiornik dźwięku lub obrazu to nie jedyne przydatne funkcje tych urządzeń. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli. Różnią się ceną (wahającą się od niespełna 100 zł do niemalże 1500 zł) i możliwościami. Do najpopularniejszych opcji należą:
- Monitor oddechu dziecka – jest jedną z najważniejszych dodatkowych funkcji elektroniani. Wysyła sygnał dźwiękowy do odbiornika znajdującego się przy rodzicu (np. leżącego na stole w kuchni) w sytuacji, gdy nie wykryje oddechu u śpiącego malucha przez (zazwyczaj) co najmniej 15 sekund. Dzieje się to za sprawą czujników mikroruchu oddechowego, które należy umieścić pod materacem. Czujnik oddechu dla dziecka to absolutnie niezbędna ochrona przed tak zwaną śmiercią łóżeczkową.
- Termometr – a więc możliwość śledzenia temperatury powietrza w pomieszczeniu, w którym znajduje się maluch. Wyświetlana zostaje na odbiorniku lub, w jeszcze „bogatszych” modelach, wysyłana jest do niego informacja alarmująca w przypadku przekroczenia założonej.
- Higrometr – działa jak wyżej, z tą różnicą, że monitoruje poziom wilgotności.
- Możliwość obustronnej komunikacji – wówczas niania nie tylko przekazuje dźwięk rodzicowi, ale także na odwrót, dzięki czemu ten może mówić uspokajająco do dziecka gdy to zacznie płakać.
- Tryb nocny kamery (podczerwień) – reflektor podczerwieni zapewnia odpowiednią widoczność obrazu nocą.
Jaką nianię elektroniczną kupić?
Jak widać powyżej, możliwa funkcjonalność jest naprawdę szeroka, a zakres cenowy całkiem szeroki. Zastanawiając się nad tym, jaką nianię elektroniczną kupić, warto przede wszystkim przeanalizować jej zastosowanie.
Czy rodzic planuje używać jej jedynie podczas snu dziecka, by zadbać o jego bezpieczeństwo? Czy może zależy mu na obserwowaniu poczynań malucha w każdej chwili, gdy będzie przez chwilę sam (podczas wizyty rodzica w toalecie czy podczas sprzątania).
Aby znaleźć urządzenie idealne, koniecznie porównaj możliwości kilku modeli. Oszacuj możliwy budżet i sprawdź, która niania zrobi za ciebie najwięcej!
Źródło: Artykuł sponsorowany