Kłopoty z układem nerwowym dotyczą osób w różnym wieku. Czasami są jedynie krótkotrwałe oraz powodują drobne zmiany w zachowaniu lub jakości życia. Jednak w momencie, kiedy dotykają dzieci, powodują zawsze wielki niepokój rodziców, którzy marzą, żeby ich pociechy wzrastały w zdrowiu oraz spokoju. Każdy rodzic jest mocno wyczulony na dziwne zachowanie swojego dziecka, czy niepokojące objawy i nie pozostaje obojętny widząc pierwsze sygnały jakichś chorób.
Co więcej, obecnie świadomość społeczeństwa rośnie i coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że z problemami, które szybko są rozpoznane można sobie dać radę i je w łatwy oraz szybki sposób wyleczyć, w przeciwieństwie do długotrwałych, zaniedbanych objawów. W związku z tym coraz częściej rodzice zapisują dzieci do konsultacji neurologicznej, widząc jakieś nawet przejściowe problemy własnego dziecka.
Czym zajmuje się neurolog dziecięcy?
Taki lekarz jest specjalistą, który poza tym, że zajmuje się schorzeniami układu nerwowego, to przede wszystkim leczy problemy neurologiczne u dzieci. Pacjentami każdego neurologa dziecięcego są przeważnie dzieci w wieku od jednego miesiąca do osiemnastu lat, kiedy to przechodzą już pod opiekę specjalisty neurologa. Neurolog dziecięcy jest w stanie zdiagnozować zarówno choroby genetyczne, które wynikają z wady urodzeniowej czy rozwojowej, jak także rozmaite schorzenia, których przyczyna jest zupełnie inna. Czasami choroby, którymi zajmuje się neurolog dziecięcy, występują po przyjmowaniu danych leków lub po chorobach. W innych wypadkach mogą to być kłopoty nabyte podczas urazów mechanicznych, których w wypadku dzieci nie brakuje nawet podczas zabaw z rówieśnikami.
Kiedy warto udać się do neurologa z dzieckiem?
Neurologia, jest dziedziną medycyny, która zajmuje się rozpoznawaniem oraz leczeniem zaburzeń, a także chorób układu nerwowego. Do typowych schorzeń neurologicznych można zaliczyć choroby centralnego układu nerwowego, a także choroby nerwów obwodowych. Konsultacje neurologiczne niezbędne są w wypadkach zaburzeń zachowania, które bardzo łatwo są w stanie rozpoznać właśnie rodzice dziecka. Dzięki diagnozie neurologicznej i współpracy neurologa z psychiatrą można określić przyczyny wystąpienia konkretnych trudności. Ważne jest wykazanie czy są one wynikiem chorób uszkadzających układ nerwowy- zadanie neurologa, czy raczej zaburzeń funkcjonowania mózgu- zadanie psychiatry. Wówczas można rozpocząć odpowiednią terapię w celu wyeliminowania problemów danego dziecka.
W jaki sposób?
Neurolog dziecięcy jest dostępny przeważnie jako specjalista, do którego potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. To właśnie on powinien zlecić dodatkowe badania, próbując określić przyczynę problemów dziecka i na ich podstawie zalecić konsultację z neurologiem. Neurolog dziecięcy przeważnie leczy dzieci, których podczas porodu układ nerwowy został uszkodzony. Problemy te w większości przypadków w części są odwracalne, jednak najważniejsze jest odpowiednio wczesne rozpoznanie, a także dobry specjalista, który je odpowiednio zdiagnozuje. Regularna praca i leczenie dzieci, które chorują na dziecięce porażenie mózgowe lub upośledzenie umysłowe przynosi nie tylko świetne efekty, ale także pozwala na łatwiejsze tolerowanie przez maluchy i ich rodziców stanu chorobowego, co jest niezwykle ważne w trakcie leczenia. Co więcej, neurolog dziecięcy zajmuje się także pacjentami po wypadkach lub chorobach, które spowodowały zmiany w układzie nerwowym. Mogą to być zmiany przejściowe, na przykład uszkodzenia odwracalne, które ustępują przy stosowaniu regularnej kontroli, stosowaniu odpowiedniej farmakoterapii czy dodatkowej terapii rehabilitacyjnej.
Sam lekarz
W przypadku dzieci, niezwykle ważnym elementem, o który musi dbać każdy lekarz specjalista jest także jego kontakt z pacjentem. Rodzice przy wyborze odpowiedniego lekarza specjalisty zawsze zwracają uwagę nie tylko na jego referencje, ale na to jak dziecko na niego reaguje i czy pozwala ze sobą współpracować. Dzięki temu efekty leczenia są zawsze dużo lepsze.