Roczne dziecko potrafi już żuć i połykać. Powinno również umieć zgarniać pokarm z łyżki wargami, chować język podczas przełykania i próbować się oblizywać. Dziecko stara się też jeść i pić samodzielnie.
Nawet jeżeli maluch bardzo brudzi się i zalewa piciem, potraktujmy to, jako kolejny etap w poznawaniu otaczającego świata, tym bardziej że dziecko w tym czasie nadal poznaje rzeczywistość za pomocą narządów zmysłu, dotyku, smaku i węchu.
W sklepach można zaopatrzyć się w tzw. kubki przejściowe, plastikowe, z dwoma uchwytami i lekko wywiniętym brzegiem, tak by dziecku łatwiej było oprzeć o niego wargi. Naukę można zacząć od takiego kubka. Potraktujmy to jak zabawę, na pewno będzie prościej.
Poprzez rezygnację ze smoczków i butelek, dbamy o prawidłowy zgryz dziecka. Podstawą jego prawidłowego rozwoju jest właściwe napięcie twarzy i języka. Przy jego osłabieniu, którego objawem może być często otwarta buzia dziecka (należy skonsultować ten objaw z lekarzem) i niedostatecznej pracy warg i języka, rozwój ten ulega zaburzeniu.