Narodowy Program Zwalczania Grypy w nurcie działań World Medical Association

W seminarium sponsorowanym przez World Medical Association (WMA), zrzeszające 9 milionów lekarzy z ponad stu krajów (w tym Naczelną Izbę Lekarską), oraz Zgromadzenie Ogólne ds. Zdrowia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wzięli udział m.in. członkowie gabinetów państw stowarzyszonych w WHO i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Swoją obecnością spotkanie uświetniła Ingrida Circene, łotewska minister zdrowia oraz dr Cornelia Betsch, psycholog z Uniwersytetu w Erfurcie. Wydarzenie, odbywające się w ramach Światowego Zgromadzenia Zdrowia w Genewie, było okazją do przedstawienia zgromadzonym międzynarodowej kampanii informacyjnej WMA, komunikującej środowisku medycznemu korzyści płynące z profilaktyki grypy.

„Grypa jest niegroźna jedynie na pierwszy rzut oka. Według badań WHO stanowi przyczynę śmierci od 250 000 do 500 000 ludzi rocznie na całym świecie” – powiedział dr Wilson. „Pracownicy służby zdrowia pełnią ważną rolę zarówno w transmisji choroby, jak i jej zapobieganiu. Dobra wiadomość jest taka, że bezpieczna i tania szczepionka przeciw grypie jest dostępna. Złą wiadomością jest to, że poziom wyszczepialności przeciw grypie wśród personelu medycznego pozostaje niesatysfakcjonujący, również w krajach rozwiniętych” – dodał.

Spotkanie służyło wymianie doświadczeń ekspertów z całego świata, prowadzących działania na rzecz edukacji personelu medycznego w zakresie szczepień przeciw grypie. Jak się okazuje, Narodowy Program Zwalczania Grypy, którego celem jest zmiana postawy personelu medycznego w Polsce, prowadzącej do poprawy bezpieczeństwa własnego i otoczenia, doskonale wpisuje się w trend wyznaczony przez WMA. „Naszym obowiązkiem jest budowanie świadomości stowarzyszonych organizacji i podkreślanie problemów, które mają poważne skutki dla praktyk lekarzy w zakresie opieki klinicznej i prewencji. Grypa to jeden z takich problemów. Jest ważnym globalnym zagrożeniem dla zdrowia, które jest często pomijane” – skomentował prezydent WMA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *